Brak lub przyspieszanie napisow w mp.4

na wstępie chciałbym napisać, że przeszukałem chyba wszystkie podobne tematy, sam wypróbowałem parę rozwiązań, ale niestety nic nie pomogło. oto problem:

do niedawna wszystko było w porządku i nagle coś się zepsuło i na początku ten format w ogóle się nie otwierał (mimo ze dzień wcześniej swobodnie oglądałem w mp4 filmy). uznałem, że to wina kodeków więc usunąłem ACE mega codecs pack dashboard i zainstalowałem najnowsze k-lite, które mam w domu na pc i wszystko działa na nich dobrze. niestety, filmy zaczęły się otwierać normalnie lecz bez możliwości dodania napisów. poszedłem za radą forów, na których szukałem rozwiązania i doinstalowałem ffd show i w opcjach kodera obrazu zaznaczyłem całą zakładkę napisy. niestety to również nic nie zmieniło. więc poszedłem za kolejna radą i zainstalowałem program bs.player, który przy uruchomieniu wyszukuje brakujących kodeków i naprawia błędy. więc po już uaktualnieniu napisy w tym programie się uruchamiają lecz po jakiś 30 sekundach, w których jest wszystko dobrze napisy zaczynają przyspieszać i już po powiedzmy mniej więcej 2 minutach napisy są wyświetlane z kompletnie innej części filmu. chciałbym zaznaczyć, że inne formaty jak np. avi działają bardzo dobrze. wcześniej miałem w zwyczaju oglądać ten format (tj. mp4) w windows media player, ale teraz nawet nie chce ich wyświetlić nie mówiąc o dopasowaniu. próbowałem też w allplayerze, tam napisy się otwierają lecz po pewnym czasie też nieziemsko przyspieszają, co sprawia, że oglądanie jest niemożliwe. oczywiście probowałem w nim dopasowania w opcjach, ale muszę to robić co jakies 40 sekund, bo zaraz wszystko wraca do “obecnej normy” czyli do przyspieszania wyświetlania względem obrazu. dodam dla rozwiania wątpliwości, że napisy mają dokładnie tą samą nazwę,co plik filmowy i że na innych komputerach wszsytko jest w najlepszym porządku, działa aż miło, więc rozwiązanie, że napisy nie są z góry dopasowane trzeba odrzucić.

edit.

ps. nie wiem, czy dodałem w dobrym dziale, więc w razie czego prosze moda, by przesunął do właściwej zakładki.