Brak menu do wyboru 2 systemów

Witam,

mam poważny problem i potrzebuje pilnej pomocy. Zaczne od początku. Więc tak; mam 2 dyski SATA. Na jednym miałem windowsa xp i na drugim także. Przy odpalaniu zawsze pojawiało mi się menu ktory system odpalic. Chcialem miec tylko jednego windowsa więc sformatowałem jedną partycję z windą programem Paragon Partition Manager. Po restarcie pojawiał mi się kompunikat o braku pliku NTLDR czy coś w tym stylu;/ Więc zainstalowałem szybko windowsa spowrotem na partycję którą wczesniej sformatowałem. Mysłałem ze wszystko wróci do normy. Ale po restarcie nie pojawiło mi się menu do wyboru systemu tylko znowu ten komunikat. Zmieniłem bootowanie (ktory dysk pierwszy) na tego świerzego windowsa i chodzi ale tylko ten windows. Nie ma tego menu;/ Formatować nie chcę tamtego systemu bo są zainstalowane bardzo ważne rzeczy. Proszę o poradę co zrobić. Może uzupełnić braki tego pliku czy coś? Pilnie potrzebuję pomocy.

pozdrawiam i czekam na odp,

xXxMAROKOxXx

Wejdź do konsoli odzyskiwania (uruchamiasz komputer z płyty instalacyjnej windows - jak się zapyta po raz pierwszy, czy naprawiać, to wchodzisz: R=Napraw).

Aby uruchomić z płyty, w biosie ustaw bootowanie z napędu CD/DVD, czyli w oknie Advanced Bios Features->First Boot Device ustaw na CD/DVD.

Wpisz:

fixmbr

fixboot

cd C:\

bootcfg /rebuild

Jak nie pomoże, to podaj zawartość pliku boot.ini

Otwórz panel sterowania->system->zakładka zaawansowane->sekcja uruchamianie i odzyskiwanie->przycisk ustawienia->sekcja Domyślny system operacyjny->przycisk Edytuj.

Otworzy się notatnik z plikiem boot.ini, podaj zawartość.

wszystkie ustawienia windowsa i sterowniki i wszystko zostanie nie naruszone?

Jeżeli komunikat nadal będzie się pokazywał, to zrób tak:

Uruchom konsolę odzyskiwania systemu (uruchom instalator systemu Windows z płyty i przy pierwszym ekranie wyboru naciśnij klawisz “R”).

W konsoli wpisz:

cd C:\

copy X:\i386\ntldr

gdzie zamiast “X” wpisz literę napędu, w którym znajduje się płyta z systemem.

A mogę wiedzieć gdzie powinien znajdować się ten plik NTLDR w zainstalowanym już windowsie? Nie wyszukuje mi go przez wyszukiwarke…

W tym momencie podałem Tobie polecenia służące do dodania wpisu niedziałającego systemu do boot menu systemu działającego. W zasadzie samo polecenie bootcfg /rebuild zainicjuje poszukiwanie innych systemów, ale jeżeli Masz obawy przed stosowaniem takich rozwiązań, to podaj tylko zawartość pliku boot.ini i ręcznie go zmodyfikujemy.

Nie przywracaj pliku ntldr

Jasne, że można go władować do poprzedniej instalacji systemu i przywrócić tam bootowanie. Ale możesz spowodować problemy z samym systemem (ścieżka do dysku D, zrobi się nagle C i będzie kicha). Możesz uruchomić bootowanie tylko dla tamtego systemu, ale istnieje ryzyko jego uszkodzenia.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff

To mój Boot.ini. mozesz go skonfigurować ręcznie? Coś nie wychodzi mi z tą naprawą… Więc może tu?

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional Prev" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noexecute=alwaysoff

założyłem, że windows był na pierwszej partycji, pierwszego dysku (czyli w adresach zerowym).

Działa! Jesteś Wielki:D Stokrotne dzięki. Jeszcze nie spotkałem na tym forum kogoś kto pomógł mi tak szybko i bez zbędnych gadek a po a na co:) Dzięki wielkie;)

A żeby nie zakładać 2 tematu to tutaj zapytam. Czy mogę w tym boot.ini zmienić nazwę jednego systemu np? Jeden system nazwałbym np. System ze sterownikami. Czy jest taka możliwość?

Owszem możesz zmienić systemowi nazwę na jaką chcesz.

W tym celu edytujesz owy plik “boot.ini” i w miejscu gdzie masz:

“Microsoft Windows XP Professional”

wpisujesz własną nazwę pamiętając żeby został cudzysłów

np. ja mam

“Uncle Bill”

:stuck_out_tongue: