Brak miejsca na dysku w niektórych lokalizacjach

(patrx95) #1

Witam.

Mam mały problem przeniesieniem pliku ale bardziej z wolnym miejscem na dysku.

Problem jest taki że np. w lokalizacji /usr/local jest 0 MB wolnego miejsca, a w /dev mam 280 MB i brak miejsca na /usr/local uniemożliwia mi przeniesienia pliku do tej lokalizacji. :confused:

Jak zrobić aby było w /usr/local tyle samo wolnego miejsca co w /dev?

Z góry wielkie dzięki za pomoc. :slight_smile:

(bachus) #2

Co pokazuje:

cat /etc/fstab

df -h

mount

(patrx95) #3

(nintyfan) #4

Wszystko jest jasne - obecnie katalog /dev nie siedzi na twardym dysku, lecz jest wirtualnym systemem plików. W dodatku ten system plików jest chyba dosyć ograniczony - spróbuj skopiować/zapisać zwykły plik do tego katalogu. Pamiętaj jednak, aby nie nadpisać obecnego. Prawdopodobnie system nie zezwoli Ci na taką operację.

W katalogu domowym(/home) masz 93% miejsca zajętego.

Natomiast główny system plików(domyślam się z plików, które nam rzuciłeś, że leży tam /usr/local) jest całkiem zapchany.

Mam nadzieję, że podany przykład(/usr/local) jest właściwy, a nie chodziło Ci np. o /home/patrx95/jaki_folder?

Jeżeli pisałeś prawdę w odniesieniu do /usr/local, to musisz się zapoznać z prezentacją na temat instalacji Linuksa. Mam jednak wrażenie, że to zrobiłeś(chyba posiadasz dwie partycje SWAP i jeden plik wymiany). W każdym razie nie możesz za bardzo zmienić rozmiarów partycji(/ jest na pierwszej partycji dysku twardego, poza wyszczególnionymi w pliku /etc/mtab miejscami). Tak właśnie wołasz partycje w menadżerze plików(nie C:, D:, lecz /home/nazwa_użytkownika, /, /usr/, /boot, /etc, itd. ).

(patrx95) #5
  1. jak wrzucam jakikolwiek plik/katalog to wyrzuca mi on permission denied więc tylko poleceniem mv dało się przenieś.

2. chyba tak, jest zapchany tylko nie wiem co usunąć bo tylko ok. 10 GB mam

3. tak, jest prawdziwy (ale nie tylko /usr/local jest tym przykładem ale także cały /usr

4. zapoznałem się z prezentacją na http://www.dobreprogramy.pl.

posiadam 1 partycję swap bo nie działa mi i musiałem uruchomić plik wymiany ale jeśli taka konieczność jest to swap mogę usunąć.

jak by co to znam strukturę drzewiastą systemu ext3 (chyba :wink: )

PS chciałem jeszcze dodać że nie tylko /dev ma trochę miejsca w partycji /sda1 ale także i /tmp a reszta katalogów z tejże partycji jest zapełniona

a partycja /sda2 jest jak tu wspomniano w 93% zapełniona

PS2 Czy jest jakieś wyjście z tego bo wydaje mi się że trudno będzie rozwiązać ten problem

(nintyfan) #6

Co do partycji swap, to chyba znam rozwiązanie, ale to temat na kolejny wątek(oznaczenia hd w twoim systemie są nie stosowane, jak w każdej nowej dystrybucji) :wink: .

Sprawdź czy /tmp na pewno nie jest przechowywany na twardym dysku. Jak? Normalnie. Wyloguje się przejdź na konsolę, zaloguj na swojego użytkownika, a następnie pousuwaj więcej ważące pliki. Możesz chyba też wykonać:

rm -rf /tmp/*

Rm chyba domyślnie nie podąża za dowiązaniami symbolicznymi(jestem na 99% pewien), lecz lepiej sprawdź. Jak zwolni Ci się dużo miejsca, to oznacza, że możesz usuwać dalej.

Niektóre rzeczy możesz skompresować. Są rozwiązania, które zapewniają całkowitą przezroczystość tego procesu(specjalne systemy plików), ale możesz powybierać mniej istotne dane. Oczywiście zostaje ponagrywać na płytki lub wymienić dysk twardy na większy.