Brak miejsca na dysku

(Robaror) #1

Cześć . Mam drobny problem .Miałem windka na C i do tego chciałem dorzucić (też na C ) linuxa .W czasie installki linixa zorientowałem się że nie można mieć dwóch systemów na jednej partycji . Przerwałem instlkę linuxa i teraz pracuję tylko na windku . Problem w tym że mam 5 gb partycja C i na nim tylko windka i pomocnicze programy (office mam na D - nie było miejsca na C). System mi widzi że z pięciu GB mam zjęte 4,85 GB . Wnioskuję że przy instalce linuxa część dysku jest w innym formacie ( dla linuxa) .Jaki jest program aby mozna było scalic lub zmienić na taki format aby XP widzaiłą ten zakryty format . Próbowałem przez partition Magic ale poległem ( pomimo super informacji krok po kroku na tej stromie) . Pomóżcie

(Drobok) #2

Jak masz płytke to starą dobrą metodą sformatuj.

(michall36) #3

tak są takie programy np.:

1)Partition Magic -klik tu -

2)GParted, a z tej prezentacji dowiesz się jak posługiwać się GParted

(Dareks8) #4

Nie sądzę aby instalator linuksa użył partycji systemowej bez uszkadzania systemu. Ale jeżeli tak się stało to partycje linuksowe możesz zobaczyć spod windy:

jako admin >>ppm na mój komp>>zarządzj>>zarządzanie dyskami i tu partycje których winda nie widzi będą miały oznaczenie -zdrowy(nieznana partycja). To by były te sformatowane na system plików linuksa. Wtedy jak wyżej podano gparted w ruch.

Ja bym stawiał na:

-przywracanie systemu(wyłączyć, reset kompa);

-zapełnione tempy, foldery internetowe(poczyścić);

-folder "moje dokumenty" bo tam niektóre progsy np. nero umieszczają swoje pliki tymczsowe(poczyścić);

-hibernacja(wyłączyć).

Edit: być może linux przed instalacją wypakował gdzieś na C pliki. Najlepiej włączyć pokazywanie ukrytych plików wejść w C oraz w C:\Documents and Settings i szukać kat. o wielkości podobnej do zaginionej ilości miejsca. Takie pliki powinne być widoczne spod windy i łatwe do rozpoznania(można porównać co jest na płytce instalacyjnej).

(Robaror) #5

Dzięki za podpowiedź wszystkim .Teraz mam zadanie domowe : przywrócić do porządku C . A jak nie to w końcu od czego jest Format :c :smiley:

(Robaror) #6

Niestety , nie wiem dlaczego al PM nie zdał egzaminu . O przenoszeniu z jednej partycji na drugą mogę zapomnieć - nie wiem dlaczego ale program nie zadziałał. A instrukcję czytałem kilkukrotnie .Wchodząc w C /zaznaczam wszystkie pliki (widzę też te ukryte pliki)/właściwości i wychodzi mi że mam 3,62 GB zajętego miejsca . A wchodząc we właściwości dysku C , system podaje że mam zajętego miejsca 4,88 GB :o .I oco tu chodzi nie mam zielonego pojęcia (wszystkiego używałem ( oprócz formatowania) Zrobiłem małe print screeny ale nie wiem ja to wrzucić (tak abyście mieli podgląd) Czy macie jeszcze jakieś pomysły z jest z tym dyskiem ? Dzięki za każda odpowiedź

-- Dodane 30.01.2009 (Pt) 0:25 --

wiem co jest grane , ale nie wiem jak usunąć plik. Otwierając Easy Cleaner/zajęte miejsce.Sprawdzam sam dysk lokalny C.Nie wchodzę głębiej ( W program files lub w Windows) i wyskakuje mi po prawej stronie plik Pagefiles.SYS ( oczywiście jest ot jeden z wielu plków jakie mi wyskakują)i waży poand 1 GB. Co najdziwniejsze wchodząc do dysku C przez mój koputer , nie wiedzę tego pliku . sadzę (ale to tylko moje zdanie) iż jest to pozostałość po nie wgranym Linuxie (przerwałem instalację ) a wtedy już był na C zainstalowany Windows . I moje pytanie czy jest jakiś program dzięki któremu będę mógł skasować ten pliczek. Bo Easy Cleaner nie widzi go.