Brak miejsca na dysku

Cześć . Mam drobny problem .Miałem windka na C i do tego chciałem dorzucić (też na C ) linuxa .W czasie installki linixa zorientowałem się że nie można mieć dwóch systemów na jednej partycji . Przerwałem instlkę linuxa i teraz pracuję tylko na windku . Problem w tym że mam 5 gb partycja C i na nim tylko windka i pomocnicze programy (office mam na D - nie było miejsca na C). System mi widzi że z pięciu GB mam zjęte 4,85 GB . Wnioskuję że przy instalce linuxa część dysku jest w innym formacie ( dla linuxa) .Jaki jest program aby mozna było scalic lub zmienić na taki format aby XP widzaiłą ten zakryty format . Próbowałem przez partition Magic ale poległem ( pomimo super informacji krok po kroku na tej stromie) . Pomóżcie

Jak masz płytke to starą dobrą metodą sformatuj.

tak są takie programy np.:

1)Partition Magic -klik tu -

2)GParted, a z tej prezentacji dowiesz się jak posługiwać się GParted

Nie sądzę aby instalator linuksa użył partycji systemowej bez uszkadzania systemu. Ale jeżeli tak się stało to partycje linuksowe możesz zobaczyć spod windy:

jako admin >>ppm na mój komp>>zarządzj>>zarządzanie dyskami i tu partycje których winda nie widzi będą miały oznaczenie -zdrowy(nieznana partycja). To by były te sformatowane na system plików linuksa. Wtedy jak wyżej podano gparted w ruch.

Ja bym stawiał na:

-przywracanie systemu(wyłączyć, reset kompa);

-zapełnione tempy, foldery internetowe(poczyścić);

-folder “moje dokumenty” bo tam niektóre progsy np. nero umieszczają swoje pliki tymczsowe(poczyścić);

-hibernacja(wyłączyć).

Edit: być może linux przed instalacją wypakował gdzieś na C pliki. Najlepiej włączyć pokazywanie ukrytych plików wejść w C oraz w C:\Documents and Settings i szukać kat. o wielkości podobnej do zaginionej ilości miejsca. Takie pliki powinne być widoczne spod windy i łatwe do rozpoznania(można porównać co jest na płytce instalacyjnej).

Dzięki za podpowiedź wszystkim .Teraz mam zadanie domowe : przywrócić do porządku C . A jak nie to w końcu od czego jest Format :c :smiley:

Niestety , nie wiem dlaczego al PM nie zdał egzaminu . O przenoszeniu z jednej partycji na drugą mogę zapomnieć - nie wiem dlaczego ale program nie zadziałał. A instrukcję czytałem kilkukrotnie .Wchodząc w C /zaznaczam wszystkie pliki (widzę też te ukryte pliki)/właściwości i wychodzi mi że mam 3,62 GB zajętego miejsca . A wchodząc we właściwości dysku C , system podaje że mam zajętego miejsca 4,88 GB :o .I oco tu chodzi nie mam zielonego pojęcia (wszystkiego używałem ( oprócz formatowania) Zrobiłem małe print screeny ale nie wiem ja to wrzucić (tak abyście mieli podgląd) Czy macie jeszcze jakieś pomysły z jest z tym dyskiem ? Dzięki za każda odpowiedź

Dodane 30.01.2009 (Pt) 0:25

wiem co jest grane , ale nie wiem jak usunąć plik. Otwierając Easy Cleaner/zajęte miejsce.Sprawdzam sam dysk lokalny C.Nie wchodzę głębiej ( W program files lub w Windows) i wyskakuje mi po prawej stronie plik Pagefiles.SYS ( oczywiście jest ot jeden z wielu plków jakie mi wyskakują)i waży poand 1 GB. Co najdziwniejsze wchodząc do dysku C przez mój koputer , nie wiedzę tego pliku . sadzę (ale to tylko moje zdanie) iż jest to pozostałość po nie wgranym Linuxie (przerwałem instalację ) a wtedy już był na C zainstalowany Windows . I moje pytanie czy jest jakiś program dzięki któremu będę mógł skasować ten pliczek. Bo Easy Cleaner nie widzi go.