Brak mozliwości instalacji systemów operacyjnych

sprawa wygląda tak:

posiadam dwa dyski twarde, jeden IDE drugi SATA

podczas próby instalacji XP wyskakuje komunikat:

6d8efd13db_m.JPG

podczas Visty przy wyborze partycji wyskakuje komunikat w stylu że błędny wolumin albo jego brak, podobnie w przypadku win 7 build 7000 lub 7100

gdy instaluje jakiegokolwiek linuxa to podczas instalacji w momencie ustawiania gruba wyskakuje komunikat że albo instalacja została zakończona niepowodzeniem albo poprostu wyłącza się instalacja.

zauważyłem jednak że gdy odłączy się dysk IDE instalacja przebega raczej bezproblemowo, gdy jest podłączony pojawiają sę wymienione wyżej błędy podczas próby instalacji systemu a gdy normalnie bootuje wyskakuje komunikat “unknown flash type”

wcześniej na jednej partycji na dysku IDE był instalowany linux lecz sformatowałem ową partycje na ntfs i od tej pory występują problemy, nigdy nie miałem styczności z owym błedem problemami, kompletnie nie mam pojęcia o co może chodzić

wiem że wyjściem było by kompletne sformatowanie dysku IDE i potworzenie od nowa partycji, lecz posiadam na nim sporo ważnych danym których za nic nie moge usunąć.

sorry za ewentualne błędy ale pisze z ubutu livecd i nie posiadam polskiego słownika w module sprawdzania pisowni

A może spróbuj podpiąć dysk pod innego kompa i go sformatowac i od nowa podzielić na partycje w trybie plików NTFS.

jasne że moge. ale nie chce ustracić z niego żadnych danych.

BTW udało się zainstalować XP tylko z podłączonym dyskiem SATA