Brak możliwości uruchomienia systemu operacyjnego


(Kpr2877) #1

Witam,

mój "genialny" kolega coś tam spaprał w komputerze i.. nie chce się włączyć.

Komputer normalnie się włącza, wszystko wygląda na OK i... na tym koniec...

W miejscu, gdzie powinno się pojawić logo Windows XP HE jest czarny ekran na nic nie wskazujący.

Jako pierwsze na myśli naszło mnie resetowanie pamięci CMOS, zresetowanie nie pomogło...

Wyłączałem w BIOS'ie poszczególne komponenty komputera, również nic nie pomogło.

Sprawdziłem dysk w konsoli odzyskiwania (chkdsk c: /r), naprawiało jakiś błąd 3 godziny, jednak system dalej się nie ładuje.

Jak dla mnie, jedynym wyjściem będzie reinstalka systemu, jednak kolega "nie chce i koniec, on chce system taki jak miał"... :roll:

Czy istnieje może inne wyjście naprawy?


(Coockie3) #2

Siema szczerze mówiac to chyba nie ma innego wyjscia jak tylko wsadzic plytke z windows i przeinstalowac.... a probowales w trybie awaryjnym?? na "Ostatniej dobrej konfiguracji " czy cos takiego ??


(Kpr2877) #3

Tryb awaryjny, ostatnia dobra konfiguracja, przywracanie usług katalogowych - nadal czerń...


(Coockie3) #4

hmm. no to lipa jedyna mozliwosc z tego co sie orientuje to reinstall windy... a czemu kolega sie tak spiera przy tym windowsie??? przeciez po reinstall'u nic nie straci z plikow...


(qrczak13) #5

Zobacz w konsoli komendy fixboot i fixmbr.


(Kpr2877) #6

qrczak13 też tego próbowałem wcześniej - zero skutków...

coockie on ma tam "ważne" dane a (hic!) ŻADNA dystrybucja live CD linuxa nie działa!


(Kur Rk) #7

Witam

jeśli system się nie uruchamia w sposób jaki opisujesz należy zainstalować go z płyty instalacyjnej, z której był instalowany.

Ustawiamy w biosie start z CDROM-u. Następnie wkładamy płytę z systemem do cd romu i wychodzimy z biosu zapisując ustawienia. Po uruchomieniu postu z cd romu naciskamy dowolny klawisz i czekamy aż do załadowania konfguracji. Pokaże się ekran na, którym będzie kilka komunikatów( nie pamiętam ile ), ale będzie między innymi naprawa systemu oraz zaistaluj system. Z ekranu wybieramy pozycję zainstaluj system (naprawa system dotyczy użytkowników zaawansowanych i można jeszcze bardziej popsuć system). Musimy zaakceptować warunki umowy. Pokaże nam się ekran z poszukiwaniem instalacji system na dysku. Jeśli system jest znaleziony jest do uratowania. Zgodnie z napisem wciskamy naprawianie systemu. System zaktualizuje stare pliki i je naprawi nie usuwając żadnych danych. Jeżeli nie znajdzie systemu przechodzimy do instalacji świeżej kopii systemu. Wybieramy partycję, na której był zainstalowany system i wciskamy instalację pozostawiamy system plików bez zmian. Wciskamy odpowiedni klawisz. Teraz powinien pokazać się komunikat, że katalog istnieje i wtedy wychodzimy z instalacji. Należałoby oddać dysk do fachowca. Można jeszcze odzyskać to w inny sposób. Jeśli to się nie uda poinformuję o tym w poniedziałek.

Pozdrawiam :smiley: