Brak obrazu po restarcie komputera

Witam,

sprzęt, którego dotyczy problem:

płyta główna: Asus P5QL SE

Procesor: Pentium Dual Core E6300

Ram: Patriot 2x2gb

Karta raficzna: Zotac 9600GT

Zasilacz: whiteenergy 500W

 

Opis problemu:

Podczas uruchamiania komputera (zdecydowanie najczęściej podczas ponownego uruchamiania komputera np. poprzez start>uruchom ponownie) wszystkie wentylatory się kręcą, natomiast monitor nie dostaję sygnału z karty graficznej. Należy wtedy wyłączyć komputer z prądu i włączyć ponownie (wtedy monitor uruchamia się normalnie).

 

Sprawdziłem już poprzez podmianę monitor oraz kabel sygnałowy, a także kartę graficzną. Nic to nie zmieniło. Przeskanowałem także dysk Victorią pod kątem błędów, nic nie znalazł. Jak znaleźć przyczynę powyższego? Zostaję już chyba tylko płyta główna… Da się to jakoś sprawdzić bez podmiany płyty głównej?

Podmień ten zaje… zasilacz :slight_smile:

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Podmieniłem zasilacz na Tagan 500W. W dalszym ciągu przy restarcie komputera monitor nie dostaję sygnału, nie ma także krótkiego sygnału “pi” z płyty głównej oznaczającego pomyślne przejście procedury POST (podczas uruchamiania komputera, gdy monitor dostaję sygnał płyta taki dźwięk wydaje).

Wymieniłem płytę główną i teraz komputer uruchamia się za każdym razem. Kupiłem płytę Asusa P5KPL SE

 

Jest tylko jeden problem, przy uruchamianiu komputera startują wszystkie wentylatory ale zanim płyta wyda pojedynczy dźwięk (informuje że wszystko jest OK) a tym samym na monitorze pojawi się obraz (standardowo zaczyna się procedura post) mija około 30 sekund - dość długo. Jeśli uruchamiam ponownie komputer to od razu pojawia się ekran z procedurą post (nie ma czarnego ekranu przez ok 30sekund).

 

Pytanie czy jest jakaś funkcja w biosie, którą można zmienić i tym samym nie czekać tak długo na pojawienie się obrazu na ekranie lub czy płyta wtedy wykonuje jakieś testy i tak już musi być?

Hej,

A nie masz do portów USB podłączonych jakoś pendriveów czy dysków?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie mam. Do portu USB jest podłączony tylko i wyłącznie odbiornik od bezprzewodowej myszki i klawiatury. Może na jakimś podzespole się tak wiesza? Jakieś automatyczne wykrywanie ustawień czy coś w tym stylu…

Hej,

A spróbuj przepiąć odbiornik do innego z portów USB. Jakieś zmiany?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Przepięcie odbiornika do innego portu USB nic nie zmieniło.

 

Podłączyłem dla testów inną kartę graficzną i problem nie występował. Ponownie zamieniłem karty graficzne tylko tym razem w biosie ustawiłem opcję “PEG force x1” na enabled i problem nie występuję (bios pokazuje się po 2 sekundach).

 

Problem rozwiązany, dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile: