Brak partycji w Nautilusie po podłączeniu dysku

Witam

Mam problem,gdy do starego kompa podłączam dysk,to go nie widzi w Notaliusie,w biosie oczywiście wykrywa i w gparted także go widzi,mogę go formatować itp. Normalnie i moje pytanie brzmi,co trzeba zrobić,bądź skonfigurować by tą parycję było widac w notaliusie?

Z góry dziękuje

Przepraszam że zadaje dziwne pytania,zapewne elementarne,ale w Linuxie jeszcze jestem Beginner:)

Pozdrawiam

Chodzi o menedżera Nautilus?

Czy w innym menedżerze czy konsoli ten dysk/partycja jest widoczna? Zakładam, że zamontowałeś dysk?

dysk zamontowany?http://debian.linux.pl/threads/704-Montowanie-dysk%C3%B3w-partycji-pendrive-dyskietek-.iso-itp.

Nautilus tak:),dziwne że normalnie nie pokazuje dysku i trzeba go dodatkowo montować.

gural777 , popraw proszę w tytule nazwę programu :slight_smile:

Możesz zainstalować sobie program do automatycznego montowania partycji/dysków w formatach plików Windows. Chociaż dysk powinien być widoczny i montować się automatycznie po kliknięciu na ikonę dysku w (nie pamiętam) menu Komputer

Dzięki Monczkin :),udało się,już poprawiam.

Dodane 03.07.2010 (So) 9:22

Mam pytanie ,jak znasz,jaki jest program do montowania,bo powiem że google nie jest zbyt pomocne,jak wpisuje hasła by to znaleźć.

Nie doszukuj się metodologii znanej z Win…

Sposobów na montowanie danej partycji z automatu jest w Linuksie kilka.

Te najprostsze polegają na:

* dopisaniu danej partycji do pliku “fstab” w katalogu “/etc”

lub:

* utworzenia skryptu montującego partycję - tworzysz go w katalogu “/etc/init.d”, po czym aktualizujesz “inity” poleceniem:

update-rc.d pełna_nazwa_skryptu defaults
  • oczywiście “z roota” Polecenie

    df

zna? GParted pokazuje identyfikator “UUID” dla nowej partycji? :wink: ~ZATEM~ * do pliku “fstab” umieszczonego w katalogu "/etc/ dopisz nową partycję:

UUID=identyfikator_nowej_partycji żądany_punkt_montowania system_plików_tejże_partycji defaults 0 2

wzoruj się na już istniejących wpisach w “fstab” lub: * w terminalu, jako “root” (poprzez su lub sudo) przejdź do katalogu “/media”:

cd /media

teraz utwórz katalog o nazwie jaka Tobie odpowiada, np.:

mkdir nazwa_katalogu

teraz - zamontuj ręcznie partcję (musisz znać jej numer), oczywiście pod katalog, który utworzysz:

mount /dev/xxx /media/nazwa_katalogu

W Twoim menadżerze plików “przeklikaj się” w katalog, który wcześniej utworzyłeś… dotarłeś do zawartości partycji? Problemy z dostępem do plików? Jeśli tak, to zapoznaj się z poleceniami:

chown

oraz:

chmod

Potrzebujesz auto-montowania? * w katalogu “/etc/init.d” stwórz plik - możesz go stworzyć poprzez terminal, oczywiście jako “root”:

cd /etc/init.d && touch montujemy_partycję.sh

* aby powyższy plik mógł być skryptem należy dopisać w nim notkę:

#! /bin/sh

* aby skrypt mógł coś zrobić z Twoją partycją, uzupełnij nowo utworzony skrypt wpisem (niemal gotowiec):

#! /bin/sh

echo "Montujemy /dev/xxx..."

mount /dev/xxx /media/xxx

echo "I po montowaniu..."

* teraz aktualizuj “inity” - oczywiście jako “root”:

cd /etc/init.d

przeniesie Cię tam gdzie trzeba, po czym odpalasz:

update-rc.d montujemy_partycję.sh defaults

… i po każdym uruchomieniu komputera skrypt zostanie uruchomiony, ale… sprawdź go jeszcze w terminalu (jako “root”):

cd /etc/init.d

sh montujemy_partycję.sh start

Możesz teraz utworzyć skrót do zawartości partycji poprzez przeciągnięcie jej folderu do panelu bocznego w Nautilus.

~…~

Długie - to są moje komentarze… reszta jest łatwa.

* do prób możesz wykorzystać system uruchomiony jako LiveCD

* klikasz na własną odpowiedzialność

* coś pomyliłem? chyba nie

* jeśli jednak “terminal” Tobie nie odpowiada, napiszę Ci program, w którym będziesz miał tylko 1 button, klikasz - montujesz, klikasz ponownie - demontujesz (LOL!)

:slight_smile:

W mincie nazywa się ten program ntfs-config, albo z debiana można zainstalować disk-manager.

Terminal nic nowego,przynajmniej ze strony zakładania sieci i jej konfiguracji,więc narazie nie pcham się na szeroką wode i narazie programy,potem przez komendy,dzięki wam wszystkim.:slight_smile:

Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam