Brak pliku ntldr plus kolejne losy i problemy

Witam.

Sytuacja wygląda tak: Mam 2 dyski twarde. Jeden ATA, drugi SATA (tu jest system - win xp pro). Dysk SATA wziąłem do kumpla, żeby rozwikłać zupełnie inny problem, o którym nie będę tu pisał. ATA pozostał podłączony do kompa w domu.

Wróciłem od kumpla, podłączyłem dysk (w tym momencie podłączone są oba - tak jak zawsze przed tym incydentem) i zastałem “brak pliku NTLDR” zaraz po odpaleniu kompa.

UWAGA

Ten błąd pojawiał się tylko i wyłącznie, kiedy podpięte były oba dyski, albo tylko ten ATA, który został w domu. Ten na którym nie ma systemu.

Jak podłączony był dysk SATA z systemem, komp chodził normalnie (oczywiście nie widział tego dysku, który był akurat odłączony).

Szukałem po forach rozwiązań i od tego czasu bawiłem się w:

  • kopiowanie pliku ntldr z płyty instalacyjnej Xp-ka na partycję C (potem także na wszystkie inne partycje),

  • bootfix

  • cfgboot (czy jakoś tak) i jego wariacje typu rebuild (to nie działało w ogóle).

Po tych “zabawach” mam teraz takie komunikaty:

najpierw:

nieprawidłowy plik boot.ini

rozruch z c:\windows

napis momentalnie znika i pojawia się:

nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony \system32\hal.dll. Zainstaluj ponownie kopię tego pliku.

Enter i samoistny reboot.

Odłączam ten dysk bez systemu, zostaje sam dysk SATA z systemem i wszystko gra.

Czy mógłby ktoś mi pomóc?

1 .jesli masz podpięty sam dysk ata na którym nie ma windowsa to logicznie nie ma pliku rozruchowego więc wyskakuje brak ntldr

  1. edytuj boot.ini w notatniku przypisując odpowiednią partycje i dysk do miejsca gdzie zainstalowany jest system

Tu winne jest najprawdopodobniej ustawienie w biosie kolejności dysków twardych na których wyszukiwany jest system. Odpięcie dysku SATA spowodowało że kolejność zmieniła się że najpierw wyszukuje na ATA (i jak nie znajduje wyświetla komunikat). Gdy masz podpięty tylko dysk sata - działa normalnie bo jest to jedyny dysk w systemie. Niestety nie wiem jaki masz bios - Awarda (niebieski ekran) czy inny (szary) by ci powiedzieć co przestawić. Za chwilę mogę napisać jak to znaleść w Biosie awarda (tylko sprawdzę).

Dodane 13.09.2010 (Pn) 19:39

W Awardzie jest to: Adwanced Bios Features —> Hard Disk Boot Priotity i tam ustawiasz jako pierwszy dysk sata. W inych biosach szukaj opcji o nazwie podobnej do Hard Disk Boot Priotity . Jak tak zrobisz pomoże na 100%. Sam miałem ten problem.

Pychu666 , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978