Brak pliku NTLDR podczas uruchamiania dysku

Mam dwa dyski i na każdym jest system. Kiedy odłączam stary dysk IDE, pojawia się komunikat przy starcie (po pierwszym bootowaniu - z płyty), że nie ma pliku NTLDR. Czyli drugi dysk (SATA) nie może działać samodzielnie, a jest na nim windows. Następnie odłączam dysk Sata podpinam IDE, wtedy podłapuje windowsa ze starego dysku. Jeżeli zostawię podłączony Sata i podłączę IDE to problem się powtarza - nie ma pliku NTLDR.

Kiedy już uruchomi windowsa tylko z IDE, wyłączam kompa. Podpinam dysk Sata i dopiero wtedy mogę normalnie wybrać, który windows chcę odpalić.

O co tu chodzi? Wolałbym, żeby było na odwrót jeśli już, bo Sata jest dla mnie ważniejszy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

bjally

Jaki masz w ogóle ten system/y ?!

Oba XP.

Cześć

Masz po prostu pliki rozruchowe Windowsów na dysku z interfejsem IDE,kiedy go odepniesz to Windowsy nie chcą ruszyć bo brakuje im tych plików .Jeśli odepniesz dysk z tymi plikami to można próbować je przywrócić z Konsoli Odzyskiwania Windows XP i ruszyć Windows.Ale jest z tym trochę zabawy i jak ruszysz jeden Windows to nie wiem czy ruszysz potem drugim…Jeśli wszystko działa jak masz podpięte oba dyski to najlepiej tak zostaw jeśli w niczym Ci to nie przeszkadza.Możesz jeszcze spróbować sklonować tą partycję z dysku IDE na dysk SATA gdzie znajdują się owe pliki rozruchowe i to powinno też rozwiązać problem.Ostateczność to odłączenie dysku IDE,i ponowna instalacja Windows na dysku SATA,potem podpięcie drugiego dysku i ewentualna instalacja drugiego Windowsa.Chyba że ktoś ma jeszcze inne pomysły??Pozdrawiam.

Podłącz te dyski tak jak występuje problem , uruchom konsolę z płytki instalacyjnej Windows XP i wykonaj:

Fixboot ->Enter

Fixmbr ->Enter

Konsola odzyskiwania z płytki,

copy (litera CD-ROMu):\i386\ntldr. (litera dysku z naprawianym systemem):\

copy (litera CD-ROMu):\i386\ntdetect.com (litera dysku z naprawianym systemem):\

Po zrobieniu tego wyskakiwał przy uruchamianiu komunikat nieprawidłowy plik boot.ini.

Na dysku z system nie miałem pliku boot.ini więc go stworzyłem (zwykły plik .txt) do środka wrzuciłem następującą treść:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect

Przy dwóch systemach musiałem jeszcze podać w pliku boot.ini prawidłową ścieżkę do drugiego systemu.

Wszystko chodzi elegancko.