Brak pliku xorg.conf, problem z rozdzielczością w Debianie 6

Witam ;).

Dzisiaj zainstalowałem Debiana 6.0 ze środowiskiem graficznym KDE. System zainstalował się prawidłowo, ale po instalacji zauważyłem brak rozdziałki 1280x1024. Postanowiłem zrobić to, co dało skutek w Ubuntu - zmienić wartość odświeżania w pliku xorg.conf. Tyle, że nie mam tego pliku. Wpisuję więc w konsoli

X -configure

aby go utworzyć. I pokazuje mi się komunikat:

Więc wpisuję w konsoli

killall X

i pokazuje mi się komunikat, że nie ma żadnego procesu. Prawdopodobnie wpisuję złą nazwę procesu. Spróbowałem więc zainstalować sterowniki do grafiki, bo myślałem, że z nimi stworzy się plik xorg.conf. Wpisuję więc

apt-get install nvidia-glx-new

i pokazuje się, że taki pakiet nie istnieje. Wpisuję to samo, tylko, że zamiast “new” wpisuję “dev” (na jakiejś stronce tak wyczytałem). No i podobny komunikat. Ściągam sterowniki ze strony nVidii, wchodzę w konsoli w folder z instalką do sterowników i wpisuję

sh NVIDIA-Linux-x86-190.53-pkg1.run

Instalacja się uruchamia, i po chwili komunikat

i jeszcze coś dalej jest. Oczywiście wszystkie te polecenia robiłem na koncie root.

Pozdrawiam.

przemek7525

EDIT: Zmiana tytułu ;).

Musisz wyłączyć Xserver, przechodząc na konsolę kombinacją klawiszy Ctrl+Alt+F1 do F6, na przykład poleceniem jako root:

/etc/init.d/kdm stop

Albo uruchom system w trybie single, powinno być dostępne w Grubie.

Pozdrawiam!

OK, plik utworzyłem, przeniosłem do /etc/X11/, ale nie mogę go edytować. Wpisuję

sudo KWrite /etc/X11/xorg.conf

i pokazuje mi się taki komunikat:

Jest tak ze wszystkim, co chcę zrobić przez terminal. Podczas instalacji wine też miałem taki komunikat, więc nie instalowałem go przez terminala, tylko przez konsolę.

przecież masz tam wszystko napisane- nie masz przecież uprawnień do sudowania.

przejdź na konto roota poprzez su - (to powinno działać)- albo zaloguj się na tty2

co do grafiki: aptitude search nvidia* powinno wyrzucić ci listę sterowników (oczywiście, musisz mieć wpisy o nie-wolnych repach w /etc/sources.lst)

oczywiście- jeśli chcesz zainstalować stery grafiki z pliku .run, to musisz mieć build-essential zainstalowane, tak samo jak gcc którym było kompilowane jajko (nie wiem jak teraz, ale kiedyś osobno było gcc4.1 i ‘zwykle’ gcc 4.4- z tym że to ostatnie było domyślne, i najprościej w sumie było skompilować jajko tym nowszym i później zainstalować stery). oczywiście, musisz też mieć źródła owego, za przeproszeniem, jądra :slight_smile:

Jak chcesz używać sudo to musisz je doinstalować :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dobra. Plik mam, dodaję do niego odpowiednie wartości, a po restarcie pokazuje się na ekranie “Poza częstotliwością”. Dane są takie same jak w Ubuntu tylko, że tam miałem zainstalowany sterownik od nVidii, a w Debianie go nie mam, bo się nie chce instalować, może to dlatego.

Tutaj jest to, co mam w pliku xorg.conf, może to Wam coś pomoże. Co prawda wartości HorizSync i VertRefresh nie są takie, jakie ma mój monitor (do tego mojego, Belinea 10 17 30, danych znaleźć nie mogę, a instrukcję mam gdzieś schowaną), ale w Ubuntu wszystko działało bez żadnych problemów. Może mam coś źle wpisane, albo czegoś brakuje.

Plik xorg na razie edytuję trochę inaczej ;). Zmieniam go w innym miejscu, a potem go kopiuję tam, gdzie powinien być.

Pozdrawiam.

przemek7525

Konfiguracja Xorg wygląda w porządku. Próbowałeś może jeszcze generować xorg.conf przy pomocy nvidia-xconfig? Z tego co widzę to w repozytoriach jest jeszcze nvidia-settings - z opisu wynika, że pakiet służy do konfiguracji grafiki :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ten akurat, ale instaluje razem z sterownikiem nvidii.

Zapomniałem dodać, że wg xorg.conf to zainstalowany jest otwarty sterownik, więc postaraj się zainstalować sterowniki z repozytoriów lub ten od producenta :slight_smile:

Pozdrawiam!

Jeszcze to się może przydać: http://manual.sidux.com/pl/hw-dev-hw-dri-pl.htm

Próbowałem, ale oba się nie chcą instalować. Szczerze mówiąc, to wątpię, że to coś da - właśnie mam zainstalowane Ubuntu i jest dokładnie ten sam problem, a sterowniki są zainstalowane. Jutro chyba znów zainstaluję Debiana i będzie zabawy ciąg dalszy ;).

Pozdrawiam.

przemek7525