Brak podkręcenia

Mam taki sprzęt jak w opisie i mam problem odnośnie tego, że cmos nie trzyma mi taktowania procesora. W biosie kiedy włącze komputer jest ustawiony mnożnik 10x i fsb 280 lecz kiedy już z windowsza włącze everesta to pokazuje on 10x200 czyli 2000Mhz. We właściowościach w moim komputerze to samo. Od niedawna dzieje się coś takiego wcześniej wszędzie było 2800Mhz. Czy można to jakoś naprawić, czy trzeba kupić nową bateryjkę?

PS. Zauważyłem to kiedy w grach spadła mi liczba klatek (używam frapsa).

Próbowałeś ze zmianą biosa ??

a to nie jest przypadkiem “wina” tej funkcji procka, że jak jest nieużywany to obniża mu się mnożnik i napięcie? (zapomniałem jak to się nazywa)

Ze zmiana biosu jeszcze nie grzebałem

Właśnie w everescie ultimate mnożnik proca skacze z 6 na 10 ale fsb stoi na 200 Mhz.

W grach nie skacze ale nadal to 2Ghz i ■■■■ :wsciekly:

spróbuj ustawić inne fsb, np. 275

Zmieniłem na 266 a spd zmniejszyłem do 2.0, wcześniej 3.0 miałem i nic to nie dało

Caman ,

jaka wersja BIOS’u?

tu masz najnowszy BIOS do twojej płyty głównej:

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Moth … leID=13754

Wersję biosu mam f8 a ta co mi podałeś to f9 więc jeśli uaktualnie bios to zniknie mi ten problem?

tego nie wiadomo, spróbuj a się dowiesz, a tak to próbowałeś resetu zworką CMOS i ustawienie wszystkiego od początku?

nie patrz się na everest, sprawdź jak tam jest w cpu-z, jakie jest taktowanie?

I tak jak mówisz, zmień może bateryjkę :slight_smile:

Już sam naprawiłem ten problem. Zresetowałem cmos poprzez zworki i jeszcze raz podkręciłem i teraz wszystko śmiga i fps lepszy :stuck_out_tongue: