Brak polskich liter w wierszu poleceń i związnayz tym błąd

Witajcie. Problem może znany, ale mimo czytania paru rozwiązań nie udało mi się go pozbyć, a nie mam innych pomysłów. Mianowicie napisałem prosty skrypt, ale nie mam polskich znaków w wierszu poleceń (są krzaczki). Do tego, dlaczego po podaniu takiej ścieżki “C:\mnogości” uzyskuje komunikat, ze nie można odnaleźć pliku (ś zamienione jest w komunikacie na krzaczek). Wnioskuje, ze właśnie przez brak polskich liter jest ten problem. Próbowałem we właściwościach zmienić rodzaj czcionki (była rastrowa, zmieniałem na inne i powracałem) - brak efektu. Czytałem o komendzie chcp 582, lecz mimo dodania tego na początku skryptu nic się nie zmienia. Szukałem w rejestrze wartość CodePage i nadawałem jej wartość 354 (hex), co daje 852 (dec). Nie mam więcej pomysłu dlaczego tak jest. Może ktoś z Was spotkał się z takim problemem i ma inna poradę. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Sprobuj: chcp 1250

Odpal cmd, wpisz chcp i enter. Jaka strona kodowa się wyświetli? Jeśli nie będzie to 852, wtedy:

-regedit i HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\CodePage

-dwuklik na OEMCP (jest typem REG_SZ), wpisz “852” i ok.

PS. Czy w skrypcie wpisałeś poniższe?

@echo off

echo chcp 852

pause

Hmm… po zmienieniu kodowania na 1250 i ustawieniu czcionki Lucida zadziałało :slight_smile: Dzięki :smiley: