Brak prądu, problemy z biosem

Witam,

mam następujący problem: dzisiaj na całej dzielnicy mieliśmy problemy z prądem tzn, co chwile znikał i pojawiał się znowu. Kiedy w końcu sytuacja się ustabilizowała spróbowałem włączyć komputer, niestety nieskutecznie. Na obudowie zaczynały migać światełka i wszystko wyglądało normalnie. Dysk pracował wiatraki się kręciły itd. Jednak monitor wciąż się nie włączał. Kilkanaście resetów, podłączanie i odłączanie prądu niewiele dawało, aż w końcu po dłuższym przyciśniecie u “reset” komputer się uruchomił, monitor także. Wszystko było w porządku, wyświetlona została nazwa procesora, ram… Po chwili jednak pojawił się następujący komunikat:

WARNING! NOW SYSTEM IS IN SAFE MODE.

PLEASE RE-SETTING CPU AND DRAM FREQUENCY IN THE CMOS SETUP

W tym momencie ładowanie komputera się zatrzymało i były dwie opcje: 1 . kontynuacja mimo wszystko (właśnie z tego przywileju korzystam) 2. Wejście do biosa.

Przesłanie komunikatu jest proste… jednak nie za bardzo wiem jak to wszystko poustawiać w biosie. Szukałem gdzie mogłem ale nie widzę tam opcji do ustawiania jakichkolwiek częstotliwości. Z tego co pamiętam mój bios potrzebował jakiejś kombinacji klawiszy żeby pokazać zaawansowane opcje, jednak już nie pamiętam co to za kombinacja była.

Mój sprzęt to:

Athlon 64 3500+

DDR 2 553 2x512mb

płyta:Gigabyte GA-M51GM-S2G

czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć gdzie dokładnie co wpisać? Częstotliwość ram wydaje mi się być oczywista, bo chyba chodzi o te 553mhz? Jednak co wpisać i gdzie w przypadku procesora?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, ponieważ bez ustawienia tych rzeczy komputer włącza się raz na kilkanaście uruchomień.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Spróbuj zresetować BIOS: viewtopic.php?f=7&t=267235

Załaduj ustawienia zoptymalizowane. Potem, aby dostać się do ustawień zaawansowanych wciśnij klawisze Ctrl+F1 w oknie głównym Biosu. Pojawią się dodatkowe opcje.

Właśnie zapomniałem dodać, że raz już ładowałem ustawienia zoptymalizowane, ale to nic nie dało. A gdy pojawią się te dodatkowe opcje to mógłbyś napisać co tam wklepać i gdzie? chodzi mi głównie o procesor.

Niestety instrukcja milczy nawet o kombinacji Ctrl+F1. Pozostaje spróbować wejść do biosu i wypróbować tą kombinację. Potem znaleźć okienko ustawień procesora (coś w stylu Frequency/Voltage Control), wejść tam i poszukać ustawień magistrali. Usta ją na 200MHz (efektywnie 400). Jeżeli nie wiesz gdzie, to zrób zdjęcie tego okna i daj je na forum.