Brak wyboru systemów po instalacji Windowsa

Witam, chciałam dziś przedstawić rozwiązanie dla danej sytuacji

Po reinstalacji systemu windows, brak możliwości wyboru systemów (linux ubuntu)

ściągamy program Super Grub wypalamy na płycie jako iso

reeboot kompa oczywiście w napędzie płyta

(w biosie ustawiamy aby płyta pierwsza się bootowała)

załaduje nam się program

wybieramy: “English Super Grub Disk” enter

zapewne pare razy będziemy zmuszeni nacisnąc klawisz “a”

wybieramy: “GNU/LINUX” enter

wybieramy : “Boot/linux” enter

i w tym momencie powinien nam się załadować linux wchodzimy w terminal i wpisujemy

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

enter

i reeboot kompa i w tym momęcie możliwość wyboru systemu powinna powrócić przynajmiej u mnie pomogło

z tym że posiadam viste na jednej partycji, ubuntu na drugiej partycji i posiadam dysk sda

Może to Ci pomoże

http://jakilinux.org/linux/ubuntu/przywracanie-bootloadera-grub-2-w-ubuntu-po-reinstalacji-windows/

Czytaj dokładnie i ze zrozumieniem - userka (tak wnioskuję po nicku) ewa_1a_1a nie ma z tym, tj. przywróceniem GRUB’a problemu, tylko przedstawiła rozwiązanie dla innych, którzy ewentualnie by mieli takowy - najwidoczniej dzięki Google już znalazła rozwiązanie i postanowiła się podzielić tym na forum :smiley:

To nie robi różnicy, na której partycji masz jaki system, Grub domyślnie i tak instaluje się w sektorze rozruchowym, w którym zapisana jest również tablica partycji.

Pozdrawiam!

Spoko spoko, napisałam tak z tego wzgledu ze jestem początkującą osobą jeśli chodzi o linuxa.

szukałam na necie innych sposobów rozwiązywania takiego problemu i niestety kazdy był zawodny, sama jakoś doszłam do tego że udało mi się przywrócić gruba, wiec chciałam się z innymi podzielić

SuperGrubDisk to w sumie najszybszy sposób, ponieważ SuperGrubDisk uruchamia normalnie system z dysku bez potrzeby uruchamiania livecd i chrootowania się na system, co pozwala zaoszczędzić i czas, i nerwy :slight_smile:

Pozdrawiam!