Brak wyboru systemów po instalacji Windowsa

(Ewaannaziolkowska) #1

Witam, chciałam dziś przedstawić rozwiązanie dla danej sytuacji

Po reinstalacji systemu windows, brak możliwości wyboru systemów (linux ubuntu)

ściągamy program Super Grub wypalamy na płycie jako iso

reeboot kompa oczywiście w napędzie płyta

(w biosie ustawiamy aby płyta pierwsza się bootowała)

załaduje nam się program

wybieramy: "English Super Grub Disk" enter

zapewne pare razy będziemy zmuszeni nacisnąc klawisz "a"

wybieramy: "GNU/LINUX" enter

wybieramy : "Boot/linux" enter

i w tym momencie powinien nam się załadować linux wchodzimy w terminal i wpisujemy

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

enter

i reeboot kompa i w tym momęcie możliwość wyboru systemu powinna powrócić przynajmiej u mnie pomogło

z tym że posiadam viste na jednej partycji, ubuntu na drugiej partycji i posiadam dysk sda

(Kolas25) #2

Może to Ci pomoże

http://jakilinux.org/linux/ubuntu/przywracanie-bootloadera-grub-2-w-ubuntu-po-reinstalacji-windows/

(Kris-is) #3

Czytaj dokładnie i ze zrozumieniem - userka (tak wnioskuję po nicku) ewa_1a_1a nie ma z tym, tj. przywróceniem GRUB'a problemu, tylko przedstawiła rozwiązanie dla innych, którzy ewentualnie by mieli takowy - najwidoczniej dzięki Google już znalazła rozwiązanie i postanowiła się podzielić tym na forum :smiley:

(roobal) #4

To nie robi różnicy, na której partycji masz jaki system, Grub domyślnie i tak instaluje się w sektorze rozruchowym, w którym zapisana jest również tablica partycji.

Pozdrawiam!

(Ewaannaziolkowska) #5

Spoko spoko, napisałam tak z tego wzgledu ze jestem początkującą osobą jeśli chodzi o linuxa.

szukałam na necie innych sposobów rozwiązywania takiego problemu i niestety kazdy był zawodny, sama jakoś doszłam do tego że udało mi się przywrócić gruba, wiec chciałam się z innymi podzielić

(roobal) #6

SuperGrubDisk to w sumie najszybszy sposób, ponieważ SuperGrubDisk uruchamia normalnie system z dysku bez potrzeby uruchamiania livecd i chrootowania się na system, co pozwala zaoszczędzić i czas, i nerwy :slight_smile:

Pozdrawiam!