Brakujące miejsce w Pendrive

Witam Panowie.

Nie wiem czy dobry dział, ale nic innego nie mogłem znaleźć.

otóż mój problem polega na tym ze kupiłem nowego pendrive kingstin 16gb, jednakże podłączając go pod laptopa pokazuje mi ze ma on tylko 14,8 gb.

powiedzcie mi czy to moze być związane z USB czy może po prostu wina tego urządzenia? Dodam iż sprawdzałem na kilku komputerach i wszędzie jest tak samo ;/

† Uwaga: Część wymienionej pojemności jest używana na potrzeby formatowania i innych funkcji, dlatego nie jest dostępna do przechowywania danych. For more information, please consult Kingston’s Flash Memory Guide . Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się Kingston Flash Memory Guide .

Taka informacja jest w opisie produktów firmy.

Stara sprawa; producenci najczęściej podają pojemność licząc 1k = 1000, a komputer formatuje 1k = 1024, co powoduje że ostateczna pojemność odbiega od nominalnej w dół.

Pod tym linkiem w punkcie 4 można o tym poczytać i nie ma to nic wspólnego z przelicznikami.

http://translate.googleusercontent.com/ … ZNBLN-uPSQ

Nie masz racji.

Nie piszą o przelicznikach, bo by się przyznali do małego oszustwa. Temat “od prawie zawsze” znany w przypadku dysków twardych, bo przy tam występujących pojemnościach jest dużo bardziej zauważalny a od pewnego czasu widać też do przy innych nośnikach, bo ich pojemności są coraz większe.

PS. Mam kartę SDHC o pojemności 4 GB a rzeczywiście ma 3,75 GB i to też jest kwestia przeliczania.