BSOD i problem z plikiem ati3duag.dll

Witam,

Dzisiaj zamontowałem Radeona HD 3650 AGP od firmy Sapphire. Niby wszystko jest OK, ale podczas testów 3D Mark 2001 i 2003 wywala BSOD. W 3D Mark-u 2001 jest to scena, w której gostek demoluje hol strzelając do przeciwników a w 3D Mark-u 2003 między pierwszym a drugim testem.

Analiza pliku minidump wykazuje prawdopodobny problem z plikiem ati3duag.dll. Co ciekawe, testy 3D Mark 2005 i 2006 przechodzą bez problemu a uruchamiałem je po kilka razy pod rząd. Uruchomiłem też kilka nowych gier (m.in. Wiedźmin i Crysis) i działały bez problemu, ale ten BSOD nie daje mi spokoju.

Program GPU-Z pokazuje temperaturę w okolicach 45 stopni. Karta raczej się nie przegrzewa, skoro trzykrotne testowanie w 3D Mark-u 2006 przechodzi (a na pewno daje on karcie większy wycisk niż 3D Mark 2001). Dodatkowe zasilanie podpięte.

Normalne Catalysty 9.9 nie chcą się zainstalować, więc instalowałem Catalysty 9.9 z hotfixem dla AGP. Sterowniki pobrałem bezpośrednio ze stron AMD, bo te od Sapphire-a są takie same (tyle że spakowane do ZIP-a). Postawiłem też nową instalację Windows, bo poprzednio w komputerze siedział GeForce 7300 GT, ale problem nadal występuje.

Wszystkie podzespoły pracują w nominalnych ustawieniach - nic nigdy nie było podkręcane.

Podobny problem (jeszcze nie rozwiązany) jest w temacie problem-plikiem-ati3duag-dll-t351991.html?hilit=ati3duag#p2295792

może problem dotyczy właśnie sterowników (nowsze wersje) próbowałeś z omega drivers ?? można sobie darować bsody w starych smarkach.

w starym komputerze miałem ten sam problem ,trzeba wejść do menadżera urządzeń ,i sterownik AGP ustawić na PCI bridge to PCI,czy jakoś tak,i powinno działać,ogólnie dodam niektórym naprawiło błąd,a na moim starym poczciwym sapphire x1950 pro nic nie dało i nadal miałem loopa bsod:P,spróbować możesz:D

Przestawienie na PCI to PCI nic nie dało i 3DMark 2001 oraz 2003 nadal generują BSOD, zdecydowałem się jednak dać sobie z tym spokój, skoro problem występuje (jak dotąd) tylko z tymi dwiema aplikacjami. Być może w trakcie grania w różne gry błędy bedą się powtarzać i ewentualnie wtedy będę kombnował. Na razie, powiedzmy, że jest OK. Jako ciekawostkę dodam, że komputer widzi kartę jako Radeon HD 2600 XT AGP :slight_smile:

zrób jeszcze taki trik tj. ustaw AGP na x4 (nie x8)…

Miałem sobie darować z tym BSOD, ale problem dotyczy też gry Tomb Raider: Legenda, w którą tak namiętnie gram od paru tygodni.

Co już robiłem z kartą:

  • instalowałem wcześniejsze wersje Catalystów

  • instalowałem sterowniki Sapphire dołączone do karty

  • instalowałem sterowniki Omega

  • przestawiałem ustawienia AGP na PCI bridge to PCI

  • włączałem i wyłączałem AGP Fast Write

  • instalowałem najnowszy VIA Hyperion a wraz z nim sterownik AGP

  • podmieniałem plik ati3duag.dll

  • instalowałem tylko sterowniki bez Catalyst Control Center

  • zmieniałem tryb AGP na 4x

Nic to nie dało…

Do głowy przychodzi mi już tylko zmiana zasilacza, bo może mój obecny nie daje rady.

W Tomb Raiderze wykonałem pewien eksperyment: najpierw uruchomiłem grę z wyłączonymi wszystkimi opcjami graficznymi i niską rozdzielczością a potem, w trakcie gry włączałem po kolei różne opcje. BSOD wyskakuje tylko w dwóch przypadkach:

  1. Gdy włączę efekty pełnoekranowe.

  2. Gdy włączę tryb NextGen.

Czyli tak jakby BSOD wyskakiwał z powodu obciążenia karty. Trochę mi się to wydaje dziwne, bo Tomb Raider: Underworld (nowszy od Legendy o kilka lat) w maksymalnych detalach działa bez problemu a chyba bardziej jest wymagający.

Kombinuję nadal i czekam na ewentualne sugestie.

według mnie to przez chipset na płytach głównych ,więc raczej po prostu nie da rady ,niektórym się udaje naprawić zmieniając sterownik na PCI to bridge PCI ,a jak to nie pomaga to klapa

Problem już rozwiązany. Szczegóły są w w tym wątku:

problemy-ati3duag-dll-kartach-radeon-agp-t357353.html

Troszkę odświeżę stary temat… Mam dokładnie taki sam problem z plikem ati3duag.dll i BSOD. Zawsze pomagało zastosowanie się do tych instrukcji: problemy-ati3duag-dll-kartach-radeon-agp-t357353.html. Niestety, po ostatniej instalacji systemu Windows XP kompilacja SP3, nie mogę uruchomić pliku csapatch.exe ani w trybie awaryjnym, ani w normalnym. Wyskakuje Błąd: “Nie można uruchomić aplikacji, ponieważ jej konfiguracja jest niewłaściwa. Zainstalowanie ponownie aplikacji może naprawić problem”. Wcześniej instalowałem sam system XP, a potem dogrywałem SP3. Czy to może mieć jakiś wpływ? Nie bardzo mi się widzi instalowanie ponownie całego systemu… Czy ma ktoś może pomysł jak uruchomić ten plik csapatch.exe, albo po prostu jakoś manualnie wyłączyć instrukcje SSE w ati3duag.dll ? Albo ktoś ma poprawiony ten plik może i mógłby się podzielić ?

Moja karta to Radeon 2600 XT 512 DDR3 AGP 128 BIT, sterowniki zainstalowałem Catalyst 9.4. Procesor oczywiście Athlon XP 2800+ (stąd problem z plikiem ati3duag.dll) na płycie ECS K7VTA3 v.5.