BSOD podczas grania

Witam

Mam problem, podczas grania ( Aktualnie Wiedźmin 2 ) mam raz dziennie BSOD, tylko podczas grania, normalnie jest wszystko ok. Pamięci sprawdziłem w Memtest wszystko ok., Windows 7 X64 PL, Komputer Athlon II X4 620@3.0GHz, 4GB Ram DDR3, karta graficzna HD5830 1GB, Dysk Seagate 1TB. System ostatnio postawiony na nowo, bo zmieniałem kartę poprzednio 8800GT, ale na niej nie było problemów z grami.

Tu odczyt z minidump:

Tak na przyszłość, stawianie systemu na nowo po wymianie grafiki, nie ma sensu, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Wywalenie sterów do starej i wgranie do nowej grafy wystarczy. System instaluje się na nowo po wymianie CPU i mobo. Co do problemu, to ściągnij jakiegoś benchmarka do grafiki i zrób stability test, oraz sprawdź memtestem pamięć ram, najlepiej po jednej kości, ponieważ nie wszystkie muszą być uszkodzone, więc testując pojedynczo od razu się dowiesz która jest uszkodzona. Napisz też jakiej marki masz zasilacz oraz podaj jego moc, bo może też być tak, że PSU nie daje rady uciągnąć grafiki, no albo jest to tzw. no name wykonany z kijowych podzespołów, przez co PSU nie trzyma napięć, albo masz markowego, który po prostu ma za mało watów, żeby “nakarmić” Twój sprzęt.

Ok zapamiętam na przyszłość . Grafikę testowałem w 3DMark 2006, Vantage, FurMark nawet kilka razy i nic. Temperatura karty w FurMarku była przeważnie na poziomie 72*C, a tak to chwila w grze i mam BSOD, choć nie zawsze.

Pierwszy raz kości testowałem razem i pojawiły się błędy, ale chyba to przez napięcie, bo było za nisko ustawione. Po ustawieniu napięcia zgodnego z moimi pamięciami zrobiłem test z każdym modułem osobno i nie wykazało błędów, dla pewności zrobiłem ponownie razem i też nie było błędów. Test trwał ok. 2 godzin każdy.

Co do zasilacza, to nie jest jakiś super po prostu BeQuiet 530W z niskiej półki, ale lepszy od typowego no-name, mierzyłem też podczas obciążenia napięcia miernikiem, wszystko w normie.

Wydaje mi się, że zasilacz jest ok. Temperaturą grafiki bym się nie przejmował, ponieważ wydaje mi się, że taka temperatura jak na tak wypaśną grafikę to norma. Właściwie to ciężko powiedzieć co Twojemu sprzętowi “dolega”, ponieważ teraz zauważyłem, że błędy są różne. Sprawdź jeszcze dla pewności dysk twardy przy użyciu programu MHDD i wstaw fotkę po zakończeniu skanowania. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to po prostu przepisz prawą kolumnę. Instrukcja do programu: http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html.

Dodane 26.05.2011 (Cz) 18:26

Aha, nie dopisałem żebyś jeszcze spróbował kości zamienić slotami, ponieważ czasami to pomaga właśnie na losowe bsody.

Sprawdziłbym tym programem MHDD, ale zepsuła mi się wczoraj nagrywarka i musiałem wysłać na gwarę. Chyba, że jest jakiś sposób odpalenia MHDD z Pendrive ?. Pamięci dałem do sąsiednich slotów, ale jednak to nic nie dało, bo miałem dzisiaj kolejne BSODy podczas grania ( Dirt 3 ).

drugi bsod wskazuje na winę direct’a. Zaktualizuj go przy użyciu: http://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Pro … 12667.html oraz zainstaluj nowsze sterowniki do karty graficznej, a jeżeli nie ma nowszych, to po prostu usuń i zainstaluj tą wersję co masz teraz, bo to też w końcu ma związek z grami…

Nie wiem czy chłopcy zauważyliście, ale w jednym z logów problem spowodowany jest przez sterownik ntfs.sys

Rzecz jasna odpowiada on za system plików NTFS. Ja sprawdziłbym jeszcze dysk programem HDTune. Możliwe że gra chce odczytać albo zapisać coś na uszkodzonym obszarze dysku i wywala cały system.

IrasDeeJay, zanim się wypowiesz, to łaskawie przeczytaj wszystkie posty, bo tak się składa, że pisałem już wyżej o sprawdzeniu dysku. Dokładnie pisałem o tym w trzeim poście od początku tematu…

Direct’a aktualizowałem, ale bez zmian, sterowniki mam najnowsze,a reinstalowałem je już 2 razy. Gry mam zainstalowane na dysku 1, system również.

Sprawdziłem dyski w HD Tune:

Dysk 1

screenhunter02may281421.gif

SMART:

screenhunter05may281557.gif

Dysk 2

screenhunter04may281556.gif

SMART:

screenhunter03may281545.gif

Dysk nr 2 do wymiany. Ma sporo relokowanych bad sektorów i wychodzi na to, że są problemy z mechaniką dysku, bo jest też zgłaszany problem z rozpędzeniem talerzy do maksymalnej prędkości. Smart również zgłasza ogromną ilość błędów przy transmisji danych, ale to już może być wina kabla sygnałowego, tak więc przy zakupie dysku od razu kup kabel sygnałowy. Dysk jak najszybciej wynień, bo jak widzisz smart ma statuj waring, czyli paramtr informujący o rempach i o próbach rozpędzenia talerzy zbliża się do progu krytycznego. Seagate’y są objęte przez producenta gwarancją, więc możesz wysłać, chociaż ja radziłbym kupić jakiegoś Samsunga, bo Seagate’a odsyłałem na gwarancję 3 razy, to 3 razy przysyłali chyba dysk po regeneracji, bo naklejka ma zieloną obwódkę i piszę certified repaired hdd i z 3 dysków dwa rozsypały się po 1/1,5 roku, dlatego wkurzyłem się kupiłem Samsunga SpinPoint F4, a Seagate’a włożyłem do magazynowania danych, bo przysłali mi model, o którym inni w internecie wypowiadali się w samych superlatywach, więc postanowiłem dać mu szansę. Dysk pierwszy oczywiście jest zdrowy.

Dodane 29.05.2011 (N) 11:35

Zobacz jeszcze co ciekawego jest zarejestrowane w systemowym dzienniku zdarzeń…