"Buczenie" wiatracka i kurz za innym wiatraczkiem

(arlid) #1

Witajcie. Otóż mam problem z takim dziwnym buczeniem wiatraczka z tyłu komputera. Czasem, choć nie zawsze gdy uruchamiam komputer on tak huczy, buczy sam nie wiem jak to nazwać, kręci się owszem, ale jest strasznie głośny. Gdy delikatnie w niego stuknę, pracuje normalnie, choć czasami za chwilę znów buczy. Nie wiem czym to może być spowodowane. Kolejne pytanie dotyczy wiatraczka na procesor. Mam za nim trochę kurzu i chciałbym to wyczyścić, nie wiem jednak jak go zdjąć, nie ma tam żadnych śrubek, nic, tylko jakieś strzałki w rogu. Nie chce tego ciągnąc na siłę, bo nie chcę nic złamać - wiadomo. Czy ktoś wie jak to zdjąć (a potem założyć)?

(Michal Kolatek) #2

Jak buczy to znaczy że ma uszkodzone łożyska, najlepiej wymienić, wentylator to koszt 10-20 np kupuj Aimaxx, Fander, Silentium PC, Acutake, lub doraźnie go naoliw np olejem do maszyn, wazeliną tech, ale to jest zwykle skuteczne na 3 miesiące

http://www.dzikie.net/index.php?mode=1&cel=fan_clean

Zdjęcia masz czym zrobić, tylko czymś dobrym żeby było coś widać? Lub użyj pędzelka, kup powietrze w puszce za 15 zł czy gaz do zapalniczek za 5 zł i dopasować rurkę i przedmuchać, nie używaj odkurzacza ze względu na ESD.

(suchmen) #3

To prawda - buczenie sugeruje na zużycie/zanieczyszczenie łożyska, zwłaszcza jak chwilowy efekt poprawy przynosi "uderzenie kompa lekkie". Należy regularnie - minimum raz na miesiąc czyścić kompa z kurzy np. odkurzaczem ale robić to umiejętnie (tak samo można przykładać rurę od odkurzacza do wiatraka i wtedy on się będzie kręcił bardzo szybko ale wyciągnie się trochę kurzu - ja tak robię od 2 lat a jadę na wiatraczku no-name i chodzi cicho do tej pory)

(Michal Kolatek) #4

Lepiej przejść się do sklepu i kupić odpowiedni pędzelek, nie trzeba dotknąć rura do kompa żeby ładunek elekt przeskoczył i coś zniszczył, a jak wentylator się szybko kręci przez odkurzacz to działa jak prądnica i tym sposobem też można uszkodzić kompa.

(suchmen) #5

Jak to jak prądnica? Wiatraczek musiał by mieć dynamo (to nie akumulator samochodowy:D). Ja zawsze robię to na wyłączonym od prądu kompie oraz pierw dotykając rękoma obudowy. Nigdy w życiu od 10 lat nie skoczył w ten sposób żaden ładunek elektryczny ani nie zepsułem kompa;)

(Michal Kolatek) #6

Silnik może działać jak prądnica bez przeróbek, to że jeszcze nic się nie stało to nie znaczy że kiedyś się nie stanie.

(suchmen) #7

Niech ktoś potwierdzi tę teorię? Bo normalnie nie wierzę, że wiatraczek może wytworzyć prąd (taki komputerowy bez przeróbek)

(arlid) #8

A czy coś ma do rzeczy to, ze ten nowy wiatraczek ma 0,10A a stary 0,30A?? Dodatkowo w nowym jest jeszcze jakaś "wtyczka" taka podłużna z dwoma kabelkami (odchodzą od standardowego podłączenia do płyty głównej), do czego jest ta druga wtyczka?

(Michal Kolatek) #9

Im mniej amperów tym będzie słabiej dmuchał, ale też zależy jak są zrobione łopatki, są wentyle 5000RPM i ledwo dmuchają, a np lepszej firmy revoltec będzie miał połowę tego i będzie lepiej dmuchał.

Podał byś linka do tego wentylatora.

(arlid) #10

Na czas dostawy (bo akurat nie było w sklepie tego co chciałem) dostałem CHIEFTEC AF-0825S. I właśnie w nim jest ta wtyczka, co nie wiem po co ona jest (może są płyty , gdzie się taką wtyka??)

(igrek) #11

Również czyszczę kompa odkurzaczem i się nic nie stało.

(Michal Kolatek) #12

http://allegro.pl/item1099902758_chieft ... _cena.html

Drugi wtyk to molex na 3 pin jak płyta ma kontrolę to można sterować obrotami, jak nie ma kontroli i nie potrzeba pełnych obrotów to podpinasz do molexa i chodzi na 5V, zamiast standardowych 12V z 3 pin.

(arlid) #13

Czyli wystarczy podpiąć jedną wtyczkę i wszystko działa bez zarzutu tak? Dobrze rozumiem?

(Michal Kolatek) #14

Jedną, jak byś podpiął dwie to zrobił byś zwarcie.

(arlid) #15

Wybaczcie, że znów pisze, ale dostawa mi sie trochę opóźni, a z tym jest jakoś "inaczej". Podczas pracy komputera czuć w powietrzu zapach takiej spalenizny, swądu, ciepłego powietrza, coś takiego. Myślałem, ze to minie (dotarcie itp.), ale trwa to dość długo. Czy to jest normalne?

(igrek) #16

To zasilacz może się kopcić

(arlid) #17

Wątpię, zresztą nie jest to cały czas. Czuć to przez jakiś okres od startu. Coś jakby wyrzucało ciepłe powietrze z obudowy.