Budowa budynku bez zezwolenia

(system) #1

Witam.

Czytałem, że są jakieś budynki które można wybudować bez zezwolenia na budowę, do iluś metrów kwadratowych. Może wie ktoś do ilu metrów można taki budynek wybudować, chodzi mi oczywiście o budynek, który będzie miał normalny fundament. Dzięki za wszelką pomoc.

(Marcin Grelik) #2

Według mnie to nie ma czegoś takiego, że sobie można postawić budynek bez pozwolenia, za każdym razem będzie to samowola. Jeśli chcesz to przeczytaj wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturze P 2/98.

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/tryb ... zenie.html

(fiesta) #3

Bez zezwolenia to możesz postawić szopę z desek, a nie budynek na fundamencie. No chyba że chcesz go potem szybko rozbierać po wizycie inspekcji budowlanej :stuck_out_tongue:

(Gieru) #4

Kibelek ;p :smiley: Zazwyczaj na początek stawiają kibel :smiley: Jest bez zezwolenia, rzecz praktyczna. Jakoś tak sie utarło, że na działce budowalnej, ogrodzonej, jeszcze przed fundamentem domu stoi kibelek.

(kamil_w) #5

Bez zezwolenia to można tylko stawiać "ruchomości". Chodzi mi tu o takie budynki jak altanki, garaże z blachy falistej... ogólne wszystko co nie ma fundamentów i jest łatwe do rozebrania.

(Badzik Mistrz) #6

Jeśli jesteś "rolnikiem" (zabudowa zagrodowa - to się nazywa?) to możesz sobie dobudowywać jakieś rzeczy (tylko do obiektów gospodarczych) o powierzchni zabudowy do 35m2.

Mowa wyżej była o altankach i innych pierdołach - z tego co wiem to się jedzie do starostwa i jest to na zgłoszenie ( wypisujesz taki papier, dołączasz mapkę ) i to chyba wszystko.

Na wszystkie inne budowle - trwale związane z gruntem - musisz mieć pozwolenie.

(system) #7

Moi znajomi budowlańcy, co się zajmują rożnymi remontami, wylewkami, tynkami itp mówili mi, że do 25m2 można postawić budynek na fundamencie bez zezwolenia i bez żadnej kary. Jednak na razie nikt mi tego nie potwierdził w internecie, to że można postawić na przykład blaszany garaż i inne obiekto-budynki bez zezwolenia to wiem :wink: . A wiecie coś na ten temat, że gdy wybuduje się dom bez zezwolenia i potem przyjdzie inspekcja budowlana, to płaci się karę 50 000zł i już nie trzeba żadnego zezwolenia załatwiać? Ponieważ czytałem, że niektórzy mają ogromne problemy z załatwieniem zezwolenia, więc budują bez zezwolenia, a potem płacą te 50 000zł kary i mają spokój :smiley: .

(Badzik Mistrz) #8

klamotten - do 25m2 możesz sobie wybudować chyba co tylko chcesz, ale tylko do obiektu gospodarczego (dowiedziałem się że do budynku mieszkalnego się to nie tyczy) który jest w zabudowie zagrodowej.

Blaszany garaż możesz sobie postawić bo nie jest on trwale związany z gruntem.

A co do drugiej części twojej wypowiedzi-pytania to pytałem się kolegi (budowlaniec) - i powiedział, że mimo iż otrzymasz jakąś grzywnę, to i tak musisz wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Nie zawsze się to sprawdza - bo jak to się mawia: "to wszystko kwestia dogadania"

Pozdrawiam

(Kpc21) #9

Z tego co ja wiem, to chyba decyzja o warunkach potrzebna jest tylko, jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.