Budowa budynku bez zezwolenia

Witam.

Czytałem, że są jakieś budynki które można wybudować bez zezwolenia na budowę, do iluś metrów kwadratowych. Może wie ktoś do ilu metrów można taki budynek wybudować, chodzi mi oczywiście o budynek, który będzie miał normalny fundament. Dzięki za wszelką pomoc.

Według mnie to nie ma czegoś takiego, że sobie można postawić budynek bez pozwolenia, za każdym razem będzie to samowola. Jeśli chcesz to przeczytaj wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturze P 2/98.

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/tryb … zenie.html

Bez zezwolenia to możesz postawić szopę z desek, a nie budynek na fundamencie. No chyba że chcesz go potem szybko rozbierać po wizycie inspekcji budowlanej :stuck_out_tongue:

Kibelek ;p :smiley: Zazwyczaj na początek stawiają kibel :smiley: Jest bez zezwolenia, rzecz praktyczna. Jakoś tak sie utarło, że na działce budowalnej, ogrodzonej, jeszcze przed fundamentem domu stoi kibelek.

Bez zezwolenia to można tylko stawiać “ruchomości”. Chodzi mi tu o takie budynki jak altanki, garaże z blachy falistej… ogólne wszystko co nie ma fundamentów i jest łatwe do rozebrania.

Jeśli jesteś “rolnikiem” (zabudowa zagrodowa - to się nazywa?) to możesz sobie dobudowywać jakieś rzeczy (tylko do obiektów gospodarczych) o powierzchni zabudowy do 35m2.

Mowa wyżej była o altankach i innych pierdołach - z tego co wiem to się jedzie do starostwa i jest to na zgłoszenie ( wypisujesz taki papier, dołączasz mapkę ) i to chyba wszystko.

Na wszystkie inne budowle - trwale związane z gruntem - musisz mieć pozwolenie.

Moi znajomi budowlańcy, co się zajmują rożnymi remontami, wylewkami, tynkami itp mówili mi, że do 25m2 można postawić budynek na fundamencie bez zezwolenia i bez żadnej kary. Jednak na razie nikt mi tego nie potwierdził w internecie, to że można postawić na przykład blaszany garaż i inne obiekto-budynki bez zezwolenia to wiem :wink: . A wiecie coś na ten temat, że gdy wybuduje się dom bez zezwolenia i potem przyjdzie inspekcja budowlana, to płaci się karę 50 000zł i już nie trzeba żadnego zezwolenia załatwiać? Ponieważ czytałem, że niektórzy mają ogromne problemy z załatwieniem zezwolenia, więc budują bez zezwolenia, a potem płacą te 50 000zł kary i mają spokój :smiley: .

klamotten - do 25m2 możesz sobie wybudować chyba co tylko chcesz, ale tylko do obiektu gospodarczego (dowiedziałem się że do budynku mieszkalnego się to nie tyczy) który jest w zabudowie zagrodowej.

Blaszany garaż możesz sobie postawić bo nie jest on trwale związany z gruntem.

A co do drugiej części twojej wypowiedzi-pytania to pytałem się kolegi (budowlaniec) - i powiedział, że mimo iż otrzymasz jakąś grzywnę, to i tak musisz wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Nie zawsze się to sprawdza - bo jak to się mawia: “to wszystko kwestia dogadania”

Pozdrawiam

Z tego co ja wiem, to chyba decyzja o warunkach potrzebna jest tylko, jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.