Budowa sieci bezprzewodowej w szkole

Chciałbym zbudować sieć bezprzewodową w szkole. W poprzednim temacie poruszałem opcję zrobienia tego poprzez routery w trybie repeatera, lecz zrozumiałem jednak, że ta opcja nie ma zbyt sensu.

Cel jest następujący: mam pokryć trzy piętra szkoły bezprzewodowym internetem. Ściany w budynku są bardzo grube (stary budynek w kształcie litery E) więc sprawdziłem i potrzeba będzie ok 3 punktów dostępowych na piętro. Nie wiem kompletnie jakich urządzeń użyć i jakie będą koszty (chciałbym, aby były jak najniższe - szkoła ma ostatnio dość sporo wydatków). Słyszałem o urządzeniach Ubiquiti. Nigdy nie miałem z nimi styczności i nie wiem jakby miał wyglądać schemat budowy tej sieci więc prosiłbym o dokładne wytłumaczenie. Czy może lepiej kupić jakiś kilkuportowy switch i do tego kilka access pointów? Jest jedna rzez na której mi bardzo zależy. Mianowicie bardzo bym chciał, aby w szkole była jedna sieć bezprzewodowa, tzn. chciałbym aby nie trzeba było przełączać się pomiędzy kilkoma sieciami.

Może niezbyt to eleganckie rozwiązanie, ale osobiście zastosowałbym parę metrów kabla RJ-45 i kilka AP, taka sama nazwa sieci na każdym tylko inna częstotliwość :slight_smile:

Myślałem o tym, ale jednak zależy mi nie na tym, aby powstała jednolita sieć, tak aby nie trzeba było się między nimi przełączać. Ciągle za mną chodzi to Unifi tylko że nie wiem kompletnie jakby wyglądał schemat podłączenia np. 6 takich urządzeń.

Dobrze kombinujecie.

Dla mnie sprawa jest prosta.

Każde piętro po 3 punkty dostępowe z dosyć kierunkowymi antenami.

Każdy punkt ma to samo SSID i każdy punkt na piętrze ma inny kanał: 1,6,11.

Spinacie to wszystko do jednego switcha i przy zachowaniu jednego producenta powinno wszystko dobrze śmigać.

pozdrawiam

Z tego co wiem to takie rozwiązanie nie pozwoli na uzyskanie jednolitej sieci WiFi. Będą widoczne 3 sieci WiFi, a mi zależy na jednej.

Z tego co natomiast ja wiem to jest to zabieg stary jak świat, który przy odrobinie starań podczas doboru sprzętu i konfiguracji zdaje egzamin.

Wypowiedz człowieka z CISCO z 2004r:

"

Multiple access points can be used on the same LAN, provided they are attached to the same hubs or switches that are connected by Ethernet cable.

The channel for each access point should be unique, within the range of 1-11 for North America. This allows up to 11 access points to be set up on one LAN. It is recommended to go in increments of three to the next closest access point:

Example: 1 - 6 – 11

The SSID should be the same for all the units on the LAN

If WEP is enabled, all WAP11 units must have the same algorithm, passphrase, keys, and tx key in order for the wireless equipped machines to roam.


Wireless roaming with Wireless Access Points

Question

What is “roaming” and how does it work?

Answer1

Roaming is the ability of a wireless computer user to communicate continuously while moving freely throughout an area greater than that covered by a single access point. In such a system, the users end node undertakes a search for the best possible access to the system. First, it evaluates such factors as signal strength and quality. Based on that information the node next selects the strongest Access Point and registers its address. Communications between end node and host computer can then be transmitted up and down the backbone. When a node no longer receives acknowledgment from its original access point, it undertakes a new search. Upon finding a new access point, it then reregisters, and the communication process continues. "

Proponuje szukać pod frazami:

ESS, ROAMING, EXTENDING WLAN, THE SAME SSID …

pozdrawiam

Zdecydowałem się już na Unifi i teraz się głowię jak to podłączyć by wszystko działało. Szkoła ma łącze 100 megabitów. Ono jest podłączone do szkolnego serwera, a ten do switcha, który łączy do sieci ok połowę szkolnych komputerów. Do tego switcha podłączony jest kolejny i ten łączy drugą połowę komputerów ze szkoły z siecią. Chciałbym podłączyć 6 AP Unifi oraz kontroler do tego drugiego switcha. Czy takie rozwiązanie by działało?

Dziwie się że serwer robi za router i jest wystawiony publicznie ale to Wasza sprawa …

Obojętnie do którego switcha podłączysz się będzie działało pod warunkiem że nie ma VLANów

pzdr

Powiem Ci tak - przejąłem tą sieć, po nauczycielu, który poszedł na emeryturę. Tam jest taki rozpiernicz, że ja dopiero co zaczynam ogarniać tą sieć. Zajrzałem dziś pierwszy raz do drugiej szafki i nie mogłem uwierzyć w to co widzę - switch z drugiej sali od informatyki był podłączony do tego “drugiego” co tu opisywałem poprzez mały switch netgeara, a do tego netgeara jeszcze dopięte kilka kabli od neta z paru sal (gdzie w tym “dużym” switchu jest od groma wolnych portów). Czeka mnie dużo pracy… :slight_smile: Jutro zaglądam do serwera, ciekawe co tam mnie czeka :stuck_out_tongue: Dzięki za pomoc :slight_smile: