Budowa sieci bezprzewodowej

(JarekMk) #1

Cześć,

Postanowiłem otworzyć swój biznes. Chciał bym w mojej miejscowości świadczyć usługi dostępu do internetu drogą radiowa.

Wymyśliłem sobie tak:

Dzierżawa łącza 50/50 mb

serwer z systemem Debian, do tego program http://www.lms.org.pl/

na serwerze usługi zarządzania klientami oraz łączem dla nich, serwer OpenAreana (w zamyśle) serwer www oraz mysql - bądź jedynie konta shellowe do obsługi sieci torrent.

Serwer ma pełci rolę modemu i routera, łącze ma być rozprowadzone za pomocą AP + porządna antena.

Chciał bym uzyskać zasięg ~5-6 km.

Co mi doradzicie w wyborze sprzętu? Budżet ~10k

Pozdrawiam

(Djkilof) #2

A masz jakiekolwiek pojęcie o Debianie?

(Matrix506) #3

To tak, po pierwsze, jeżeli nie masz pojęcia o sieciach to musiał byś zatrudnić kogoś kto zna sie na tym, czyli na budowie i administracji, czyli po prosto mówiąc będziesz musiał znleźć dobrego admnia. Bo jeżeli sam będziesz próbował coś robić a nie znasz się na tym to to długo nie będzie chodzić :).

Po drugie, według mnie lepiej jest stawiać serwery na Linuxie, są wydajniejsze (żeby ci do głowy nie przyszło stawiać na Windowsie :-)).

(Djkilof) #4

Serwery na Windowsie również są bardzo wydajne… Tylko dochodzą koszty zakupu systemu np. Windows 2003.

(Stasiu Poddebice) #5

hehe ja to bym na sam początek zrobił tak ( jezeli oczywiscie przyjmujemy perspektywe ze chcemy dzielic tego neta przez serwer i radiem dalej)

1. nie kupował bym nic ani nic nie zamawiał poprostu na początek nauczyc sie dobrze linuxa

2. potem dobrze poczytał (ale nie fora) o topologii sieci WLAN

3. poznał wszystkie tryby pracy APków tzn. AP, APClient, WDS, Repreater, Point-to-point, Point-to-multipoint, Wireless bridge( rozne sa na roznych apkach)

4. (jelsli dobrze sie zapoznałem z pkt 1 2 i 3) to wybrał bym osprzęt, tzn. co miało by być na bazach a co na klijentach (co do baz ja prywatnie nie mam takiego duzego doswiadczenia ale co do klijentów to szczerze moge polecic Ovislink WL-5460AP + panel 18 dB lub w zaleznosci od wymagań rownież ovisa + kierunkowa yagi 18-20 dB)

5. zrobił bym malutką testową siec bez połączenia do neta poprostu otoczenie sieciowe :slight_smile: (bo w koncu najlepiej sie uczy w praktyce)

6. jesli wszystko by wyszło to bym zacząs sie brac za reszte :slight_smile:

MYSLE ZE POMOGŁEM. JESLI SIE POMYLIŁEM GDZIES TO PRZEPRASZAM ALE NIKT NIE JEST IDEALNY :slight_smile:

(JarekMk) #6

Bez komentarza…

To też… Podam Ci nr konta mojego jeśli chcesz mnie wesprzeć w zakupie tego cudownego wynalazku :slight_smile:

Mam, ale postanowiłem zapytać o Wasze zdanie co do sprzętu i budowy tego systemu… Może jakieś ciekawe pomysły podrzucicie, a może ktoś administruje takową siecią :slight_smile:

Dacie spokój mi z tym?

Sektor , nie mniej odpowiedziałeś najkonkretniej :slight_smile:

Tak myślę właśnie, iż bez jakiś wzmacniaczy sygnału się nie obejdzie… Najgorsze jest to że w paru miejscach przechodzą linie wysokiego napięcia PKP, a i część terenu jest gęsto zalesiona…

Myślałem WiMax lecz droga sprawa…

pzdr!

(Mrooveq) #7

50 metrów bieżących? :wink:

a teraz serio - cokolwiek zamiast linuxa, ze swojej strony polecam OpenBSD, ale nie wiem jak może wyglądać integracja lms’a z OpenBSD, prawdopodobnie dla wygody musiałbyś napisać coś swojego lub jakoś uzupełnić ten system.

co do zasięgu, to 6km spokojnie uzyskasz na 3x120stopni sektorowej antenie. a z drugiej strony jagi 15dBi, albo biquad 9dBi jako promiennik do parabolki. najtaniej jest robić jagi samemu.

co do serwerów uruchomionych lokalnie, to kwestia gustu.

co do zabezpieczenia wifi, to najlepszym rozwiązaniem jest 802.1x+radius lub pptp (klient vpn wbudowany w windowsy xp sp2 i nowsze). wtedy każdemu klientowi przyznajesz osobisty certyfikat lub parę login/hasło i zmniejszasz ryzyko “wycieku” internetu. nie wiem czy wspomniany wcześniej lms łyknie dodawanie klientów jako osobnych linków ppp.

jeśli naprawdę chcesz robić konta shellowe, to zedcydowanie nie linux. chyba, że masz dużo czasu, żeby śledzić nowości w dziurach na linuxa.

jeśli baza danych, to pomyśl nad postgresql zamiast mysql.

acha i pomyśl o 5GHz zamiast 2,4GHz.

(JarekMk) #8

Myślałem o uwierzytelnieniu po MAC adresie + login/hasło ale dobrze piszesz :wink:

No właśnie zastanawiam się nad systemem *BSD

Co do serwera czy kont shellowych to taki pomysł na szybkiego aby serwer nie lenił się ;]

Jak byś czytał w moich myślach ;p

No właśnie na głównym maszcie chciał bym uzyskać jak największy realny zasięg aby później nie bawić się za bardzo w budowę wzmacniaczy po drodze…

Chociaż tak patrze teraz na mapkę i te 6km objęło by zasięgiem moją miejscowość i większość wiosek dookoła :slight_smile:

(Mrooveq) #9

uwierzytelnianie jakie by nie było, jeśli nie będzie miało szyfrowania innego niż sam WEP, to żadne zabezpieczenie. podłączenie się pod sąsiada to żaden problem w takiej sytuacji.

co do zasięgu, to przeglądnij sobie http://www.google.pl/search?hl=pl&q=kal … Google&lr=

(JarekMk) #10

Co to uwierzytelniania to myślę o WPA2.

Na co jeszcze szczególnie muszę zwrócić uwagę?

pzdr!

(Stasiu Poddebice) #11

hehe dzieki ja wiesz taka siecia administruje i dobrze mi chodzi :slight_smile: ale linie PKP to nie jest problem bo wystarczy na bazie postawic dłuzszy maszt i jakas dobra antene dookolną a do tego wzmacniacz antenowy do 100 mW bo są tez wieksze ale to juz łamanie prawa :slight_smile: :stuck_out_tongue: więc ja bym na baze polecał Ovislink i wzmacniacz + antena PARABOLA MAXI 27dB lub dookólna ze 25-30 dB :slight_smile: a i jeszcze jedno jak bedziesz kupował anteny to nie kupuj mocnych tylko zawsze lepiej kilka słabszych. bo jak kupisz moce anteny to bedzie ci zbierało duzo szumu i nie bedziesz miał stabilnego linku :slight_smile: jak by cos to zapraszam na meila radmin@vp.pl lub na gg 10369199

(JarekMk) #12

Tak myślałem właśnie na maszt dać nie za mocną i do tego ze 3-4 wzmacniacze po drodze, tylko jaki spadek procentowy jest przy wzmacniaczach?

Chodzi o to jaki realny transfer i niezawodność można uzyskać.

pzdr!

(Stasiu Poddebice) #13

No jak na bazie założysz antene dookólną (25-30 dB) i do tego założysz wzmacniacz 100mW i Acces Point Ovislink WL-5460AP i w nim tez mozesz ustawić moc nadajnika od chyba 15dbm do 22dbm czyli ustawiając na 20dbm ovisa otrzymasz 2*100mW czyli około 10 km bedziesz miał stabilny link na 5,5 mb/s ale podejrzewam ze dalej bedziesz miał tez jakies anteny i na tych antenach dalszych ustawiał bym łącze punkt-punkt lub punkt-wielopunkt i do tych anten tez ovisy tylko juz bez wzmacniaczy bo ovis sam w sobie da sobie ustawić radio nawet do 150mW. Więc jak cos po wiecej info zapraszam na radmin@vp.pl lub gg:10369199

(Mrooveq) #14

20 dB to 100mW.

dB to skala logarytmiczna, 2dB różnicy to zmiana o około połowę mocy.

http://www.e-zy.net/calculations/dbmw/

accesspointy i karty do zastosowań SOHO mają zazwyczaj 18dBm, ale oczywiście są też (droższe) mocniejsze.

co do wzmacniaczy po drodze, to jeśli chcesz dawać kilka wzmacniaczy na kablu, to lepiej o tym zapomnij. wzmacniacze trzeba dawać przy AP/karcie, żeby nie wysyłać w eter zakłóceń powstałych na kablu. wzmacniacze masz tu: http://www.tonze.com.tw/offer.htm

kable w ogóle dawaj jak najkrótsze, AP przy samej antenie, w najgorszym wypadku zasilany PoE.

jeśli natomiast chodzi Ci o wzmacnianie sygnału na długości linka, to ztcw jedyne co możesz zrobić, to postawić dwa accesspointy obok siebie, spięte UTP i ustawione jeden jako AP-client, drugi jako AP.

najlepiej to robić na dachu domu jakiegoś klienta, dajesz mu upust 20% i stawiasz dodatkową antenę.

(JarekMk) #15

Na start chciał bym tym pasmem puścić łącze 50/50mb/s - no może upload mniejszy, zależy od oferty jaką mi zaproponują. Możliwe że po jakimś czasie jak przybędzie klientów to będzie trzeba wykupić większe łącze nawet 100mb i teraz jak by to było. Inwestować w standard N czy np. 2 AP na różnych kanałach?

Zasięg max jakim chciał bym pokryć ten obszar do 7km

(Stasiu Poddebice) #16

Nie prawda bo moim zdaniem AP Ovislink WL-5460AP jest bardzo dobry bo ma max moc nadajnika 150mW a kosztuje 120-130 zł wiec to nie jest wygórowana jak dla mnie cena za taki sprzęt ! a ma on bardzooo duzo funkcji !

(Stasiu Poddebice) #17

moim zdaniem to 2 AP :slight_smile:

(Mrooveq) #18

W UE maksymalna dopuszczalna moc to 100mW, czyli 20dBm.

natomiast co do tego konkretnego modelu, to fabrycznie ma on 18dBm. http://www.ovislink.com.tw/WL5460AP.htm