Bufor dysku i zaawansowana wydajność - czy bezpieczne?

Witam. W systemach Windows dostępne są pewne dwie opcje. Chodzi o przyspieszanie pracy dysku: “Włącz buforowanie zapisu na dysku” oraz “Włącz zaawansowaną wydajność”.

Podobno opcje te dają zauważalny wzrost wydajności systemu, jednak podaje się, że zaznaczenie tych opcji “zmniejsza odporność dysków na nagłe odcięcie energii elektrycznej”.

Chciałbym się odnieść wlaśnie do tego ostatniego zdania. Na czym to polega :?:

Niestety mam PeCeta, który nie ma awaryjnego zasilania w postaci baterii - więc brak prądu komputer stoi. Wyobraźmy sobie sytuację że gdybym skorzystał z tych opcji, pracował na komputerze przeglądając internet czy słuchając muzyki i nagle wyłączyli by mi prąd, to co wówczas się dzieje, co ryzykuję? Czy zniszczeniu mogą ulec wszystkie pliki, na których pracowałem podczas tej sesji, czy może plik na którym pracowałem w chwili wyłączenia prądu, a może wszystko ocaleje? Pytam, bo nie rozumiem tego zagadnienia, ani działania owych opcji.

Jakie byłyby konsekwencje takiej sytuacji?

Niby w teorii jest ryzykowne nawet te opcje są opisane ja ze swojego doświadczenia powiem że mam te obydwie opcje zaznaczone (drugie się inaczej nazywa)

i nigdy jeszcze nic mi się złego nie stało a miałem kilka bsodów, restartów i zaników zasilania.

Oczywiście wszelkie nie zapisane dane się traci.