Burczący radiator

Włączam dzisiaj komputer z rana i nagle coś brzęczy

Otwieram obudowę by sprawdzić co mój komputer męczy.

Zatrzymuję jeden wiatrak, drugi

Ten od procesora strasznie wariuje.

Kiedy stuknę ręką w górę obudowy

Wiatrak zwalnia do połowy

I na szczęście brzęczenie ustępuje

Lecz po kilku sekundach znów szfankuje.

/// Trzeba będzie kupić nowy radiator? Czy da się ten jakoś naprawić?

Radiator nie buczy chodzi ci o wentylator. Ogólnie te boxowe w athlonach są głośne więc przydało by się zmienić

No ale wcześniej tak nie miałem… i jak uderzę to zwalania i jest dobrze na jakąś minute

Może zdemontuj i wyczyść wiatrak i radiator z kurzu, miałem kiedyś athlona 64 2800+ radiator był tak zarośnięty kurzem że procek osiągał 94 stopnie i komp się wyłączał i przy okazji był efekt podobny do tego który opisujesz

Tak jak napisał igrek przeczyść najpierw wiatrak z kurzu, jeżeli to nie ustąpi, to jest bardzo prawdopodobne, że zużyciu uległo łożysko wentylatora CPU

Dzisiaj przeczyściłem cały komputer…

A co to jest te łożysko?

Śmigło ma ułożyskowanie tzw. ślizgowe. Znajduje się pod nalepką naklejoną na zaślepkę (zwykle tak jest). Trzeba odkleić nalepkę, otworzyć zaślepkę i na oś wentylatora wprowadzić jedną kroplę oleju, np. silnikowego (nie jadalnego!). Potem to wszystko złożyć do kupy i zakleić nalepką. W wielu dzisiejszych konstrukcjach wentylatorów nie da się niestety tak zrobić, bo są nierozbieralne. Pozostaje jedynie wymiana wentylatora.

Porada Poraja to gwarantowany sukces i spokój na minimum kilka miesięcy. Ja zabieram się do tego nieco poważniej i rozbieram wentylator całkowicie, czyszczę dokładnie, a po złożeniu kropla oleju.

Zdrapują nalepkę i są jakieś szare kulki malutkie?

Jak to zdjąć ? o_O

i ile kosztuje taki olej?

Nie kupuj, tylko weź w jakiejś nakrętce, czy naparstku od sąsiada z samochodem!

Spokój z tym mam już ze 3 lata!

http://www.dzikie.net/index.php?art=fan_clean

Kup po prostu nowy wentylator, smarowanie pomoże na chwilę, jak buczy to masz zużyte łożysko, wczoraj na A64 3000+ AM2 zamieniałem standardowy wentylator 70mm (szuranie łożyska) na porządną 80mm Xthermala, zamocowałem po przekątnych za pomocą opasek zaciskowych do montażu chłodzenia.

49aaab8e4987b9e1m.jpg

221df8545a0b7917m.jpg

08176bdccb7942a3m.jpg

Tobi śmiesznie to zamontowałeś hehe

Chyba też kupie nowy i nie będę się pie… w jakiś smarowanie :slight_smile:

@ Tobi

Ty ale te końcówki opasek zaciskowych to mogłeś poucinać :stuck_out_tongue:

Ja na Twoim miejscu bym tylko naoliwił. W 90% to wystarcza na co najmniej kilka miesięcy. Prawie zawsze buczy dlatego bo smar/olej się zużył, wysechł, wylał, jest zbyt duże tarcie i nie ma poślizgu. Tak jak kolega wyżej napisał wystarczy olej silnikowy samochodowy. Każdemu kierowcy zawsze zostaje :wink: Jedną lub 2 kropelki do środka pod naklejkę na wentylatorze i niech tak sobie chwile pochodzi. Czasami efekt jest dopiero po kilku minutach jak olej dotrze tam gdzie potrzeba.

Szkoda że nie jesteś z Wrocławia bo bym ci oddał za free taki wiatrak na athlona 64