Całkiem z innej beczki!

Nie ukrywam,że temat ten na innym forum nie mogą lub nie chcą ugryść ludzie,którzy zajmują się tam tematyką diametralnie różną od tego forum.Jestem ciekaw jak wy sobie z tym poradzicie.Oczywiście,będzie to w innym kontekście sformułowane niż tam.

Czym jest świadomość i wolna wola i gdzie jest usadowiona?

A my zajmujemy sie tematyką diametralnie inną. :?

W mózgu :smiley:

Ale tak szczerze aj kto działa to nie wiem :smiley:

To jest dział na luzie,więc jeśli funkcjonuje tutaj karp,śnieg…itd. to co to wszystko ma wspólnego z komputerami i informatyką?

Trochę tematyki z pogranicza filozofii i neurolgii nie zaszkodzi! !!

Kerimus ale to nie było powiazane z działem tylko poprostu nie zrozumiałes mnie. Chciałem ci przez to powiedzieć że jest to pytanie na które zapewne nigdzie nie znajdziesz odpowiedzi. :?

Wierzę w Wasze możliwości intelektualne!!!I sam jestem ciekaw jak z czymś takim poradzą sobie młodzi ludzie,którzy na wiele spraw patrzą z innej perpektywy niż starsi i mają bardziej otwarte umysły! !!

Dziekuje Karimusie za tak wyczerpujaca wypowiedź !!

Mnie również zawsze nurtowało to pytanie Kerimusie,ale raczej nie znajdziemy na to odpowiedzi :frowning:

Można tylko domniemać gdzie znajduje się tak zwana “dusza” człowieka. Moim zdaniem jest część w mózgu gdzie umiejscowiona jest cała świadomość ludzka. Oglądałem kiedys film w którym założyli,że dusza znajduje się w kręgosłupie. No ale cóż…

Intuicyjnie wyczułeś w czym rzecz,ale nie moją intencją było sprowadzać ten temat w tym kierunku,ponieważ prywatnie uważam,że świadomość(przynajmniej podczas życia)znajduje się gdzieś tam w neuronach a dusza to już temat na inne forum.

Niewiem,czy cierpliwość moderatorów by wytrzymała taki temat?

Mówiąc “dusza” miałem na myśli świadomość.

Ale Kerimus masz dylematy… :twisted:

Świadomość to funkcja świadcząca o prawidłowej pracy Twojej kory mózgowej; z reguły występująca u wszystkich ludzi, chyba - że mają miejsce poważne zaburzenia psychiczne.

Masz świadomość - czyli wiesz, co się wokół Ciebie dzieje -rejestrujesz zmysłami wszystkie bodźce zewnętrzne (np. pada deszcz, info w TV, krzyk żony, pisk samochodu na ulicy) i tego, co się dzieje wewnątrz Ciebie: bodźce wewnętrzne (np. świadomość tego, że napiszesz kolejny post, jesteś głodny, szef Cię wnerwia, jest Ci smutno, zauroczyła Cię panienka itd.).

Jak np. wypijesz za dużo :drinking: - to wtedy stan Twojej świadomości jest poważnie zakłócony! :mrgreen:

W medycynie - utrata świadomości; brak odczuwania i kontaktu z otoczeniem!

Każdy z nas ma inny poziom odbierania bodźców, bo na to ma wpływ tzw. podświadomość - czyli miejsce, gdzie zbierają się w sposób nieuświadomiony i niezauważalny - wszystkie nasze wcześniejsze przeżycia (łącznie z tymi z okresu dziecięcego), które determinują nasz obecny sposób odczuwania rzeczywistości.

Dlatego np. odczuwamy pewne rzeczy b. różnie, jak - i na nie bardzo różnie reagujemy!

Wolna wola - to możliwość świadomego decydowania o swoich decyzjach i posunięciach, bez ingerencji czynników zewnętrznych.

Czyli - co by się nie działo wokół; działamy zgodnie z własnym sumieniem, czy też wyznawanym kodeksem moralnym. Albo też upodobaniami, zachciankami, widzimisię itd. :stuck_out_tongue:

Od razu się nasuwa hasło “człowiek ubezwłasnowolniony”.

Czyli np. realnie - postanowieniem Sądu (choroba psychiczna), lub w przenośni (człowiek podporządkowany otoczeniu, nie mający własnego zdania, działający niesamodzielnie).

To tak w skrócie; nie będziemy pisać książki przecież! :twisted:

Skasowano 2 szt. OT - 2 x Kerimusa i mój