Całkowita zwiecha systemu podczas gry

(Kubekmaster) #1

Witam, od niedawna mam problem. W nieregularnych odstępach czasu podczas gry całkowicie zawiesza mi się system (może to być 5 min po odpaleniu gry, czasami godzina, dwie czy kilka dni). Jedyne co wtedy mogę zrobić to reset. Jeśli to istotne podaję, że są to gry CoD2 i CoD5 (obie oryginalne). Sprzęt: Intel C2D E8500 @ 3.16 GHZ, Asus P5Q, 4 GB ram, GF 9800GT, Windows 7 64 bit. i takie inne mniej ważne podzespoły.

Ten problem mam od niedawna, po tym, jak dostałem z gwarancji (serwisu) kartę graficzną.

Po resecie i zalogowaniu się do windowsa wyskakuje, że Windows odzyskał sprawność po nieoczekiwanym zamknięciu.

A tu szczegóły:

(Szymon606) #2

Być może w biosie jest ustawiona temp. np do 60'C, a takie gierki to trochę grzeją. Podwyższ temperaturę maksymalną w biosie np do 95'C. Może pomoże. :slight_smile: Jak to zrobić poczytaj w Google.pl

(lukasz_n) #3

prawdopodobnie Ci się przegrzewa jakiś podzespół/ niekoniecznie jeden sprawdź temperatury, jeżeli jest wyższa niż powinna to komputer się wyłącza ze względów bezpieczeństwa.

(Simon1991) #4

Wybaczcie za mały off-top, ale grasz przez kilka... DNI?!

I zgadzam się z przedmówcami, możliwe, że przegrzewa Ci się któryś z podzespołów. Teraz jak jest taka temperatura to łatwiej o przegrzanie.

(Rafal9r) #5

No tak... to najlepiej, aby doszło do całkowicie spalenia procesora tak? :wink:

PS. Miałem to samo, tylko że z kartą graficzną - po jakimś czasie komputer się zwieszał i powstawały pasy na ekranie - najprawdopodobniej lekko spalił ci się procesor na płycie głównej albo na karcie graficznej - mam trzy lekarstwa :

1. Wyszukaj przypalenia i wzmocnij wentylację (bądź jeżeli jest to procesor na płycie głównej popraw "pastę izolacyjną" łączącą procesor z wentylatorem)

2. Wymień spalony sprzęt

3. Zaprzestań grać :smiley:

PS. Tylko ostrożnie z tym procesorem

(Kubekmaster) #6

Aha, chciałem dodać, że w grach np. Team Fortress 2, Counter Strike, CoD:MW2 jeszcze ani razu mi nie zwiesiło, mimo, że gram na wysokich detalach.

Tak ma się sprawa z temperaturami (po kilkunastominutowej sesji w MW2):

ffffffffffffasdas.jpg

(Mateusz95 11 22) #7

przetestuj komputer jakimś 3Dmark'iem i zobacz czy też będzie ci się zawieszał. Możesz też zainstalować nowe sterowniki on grafiki a nawet ustawić standardowe ustawienia w BIOS'ie. Jednak na sam początek proponowałbym przeczyścić radiatory i wentylatory i inne miejsca w których może być kurz który będzie blokował dostęp powietrza i utrudniał chłodzenie. Proponowałbym też spróbować wymienić pastę termoprzewodzącą lub jeśli to nie pomoże to w BIOS'ie zmienić tak jak juz kolega proponował temperaturę maksymalną do 80 stopni. Jednak wątpię żeby to temperatura była przyczyną bo w takim wypadku informowałby nas o tym reset komputera lub głośniczek w komputerze.

(Kubekmaster) #8

Przetestowałem darmowym 3Dmarkiem06. Komputer nie zawiesił się w trakcie. Taki jest wynik:

sdfsdfr.jpg

Czyszczę regularnie wszelkie zakamarki sprężonym powietrzem.

Zaktualizowałem sterowniki karty graficznej i directx.

Zobaczymy, czy nadal to samo.

@edit

Jednak system nadal się zawiesza przy tych grach :/. Co dziwne, gry na silniku Source, które wymagają dobrego procesora, wszystko jest OK.

(Mateusz95 11 22) #9

Masz jakiś program antywirusowy na bieżąco aktualizowany? Skanowałeś system jakimś dobrym programem antywirusowym (polecam GData, Kaspersky, Eset)? Możesz przeczyścić pliki tymczasowe i możesz usunąć całą zawartość pliku TEMP w C/Windows->Temp(i możesz też nacisnąć start>uruchom > wpisz '"%temp%" i również wszystko skasuj). Kiedy zauważyłeś to że komputer ci się zawiesza? możesz też cofnąć system o miesiąc lub parę tygodni ( od czasu gdy zaczęły się "zawiechy" ). Możesz też od kolegi pożyczyć RAM i podmienić z tym kościami które masz teraz i sprawdź czy dalej będą zawiechy.