Canon a 620 czy Olympus sp-500 Ultra zoom


(system) #1

Cześć. Tak jak w temacie prosiłbaym o wypowiedz na temat tych aparatów który byście wybrali? Wszelkie sugestie i porady mile widziane. :slight_smile:

1)http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=23398

2)http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=21115#


(dark__jedi) #2

Zdecydowanie wybrałbym z tych dwóch Olympusa ze względu na lepszą optykę (matryca nie ma w tym przypadku aż takiego wielkiego znaczenia). Jednak zastanowiłbym się nad modelem Minolty Z6. Poczytaj parametry Z6-tki, mnie przekonują...


(Stary Dziad) #3

Witaj - jak zawsze w takiej sytuacji należy zastanowić się, do czego aparat ma Ci służyć: do pstrykania "u cioci" czy masz jakiś inny pomysł?

Na ogólnie, bez sprecyzowania celu, postawione pytanie trudno odpowiedzieć.

Canon ma nad UZ przewagę lepszego "trzymania" zadanych parametrów - zwłaszcza - w trybie zoom - co może budzić zaskoczenie przy rekomendacji olympusa. Olympus w długich ogniskowych gubi sporo szczegółów - pierwszy plan trzyma w spocie, ale im dalej od środka kadru, tym gorzej. Fotki z olympusa są bardziej "płaskie", zlewają się plany - w trybie pejzażu jest to widoczne bardziej niż w jakimkolwiek innym. Odwzorowanie kolorów też w canonie jest lepsze niż w uzecie, zwłaszcza w zakresie niebieskiego i zielonego - jak by nie patrzeć - dominujących tonacji w naszej szerokości geograficznej. Makro w obu aparatach jest nieszczególne, może trochę lepsze w canonie.

Przewagę ultrazoomu (380 : 140) olympusa niweluje najważniejsze - znacznie lepsze parametry fotek robionych na niskich czułościach (100) w canonie, co z kolei - wobec większej o 2 mln liczby pikseli, umożliwia niskostratne dokadrowanie za pomocą programu graficznego.

Olympus ma za to przewagę jeżeli chodzi o szumy - mniejsze niż 620 przy 400 iso, chociaż canon ma w procesorze korektor szumów.

Reasumując - 620 to gorsza wersja 610, z większą o 2 mln px matrycą, ale - lepszy - również w rankach np.

http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=rating od olympusa.

Testowałem oba aparaty i z tych wybrałbym 620.

Tutaj masz jeszcze jeden link do porównania samodzielnego:

http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/porownanie.php


(system) #4

Powiem tak. Aparat ten służył będzie mi do robienia zdjęc typowo amatorskich.Ale muwazam że wszystkie uwagi są cenne w wyborze na jaki model sie zdecydowac tym bardziej ze jestem laikiem jeżeli chodzi o parametry aparatów.Ale po przejżeniu i poczytaniu na temat aparatów te dwa przypadły mi do gustu z tym że trudno się zdecydowac dlatego tez prosze o wasze opinie na który aparat wy zdecydowalibyście się.

aha w olympusie pociąga mnie ten zoom optyczny.prosze o kilka uwag jak sie to odnosi do jakości zdjęc i w stosunku do zoomu w canonie

z góry dzięki


(KacperP) #5

Firma Olympus bardziej mi się podoba oraz mam z niej aparacik cyfrowy i jestem z niego zadowolony


(Stary Dziad) #6

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem w poprzednim poście. Pooglądaj sobie sample na stronie http://www.dpreview.com/

Jeżeli chodzi o zoom to różnica między a620 a uz jest 2,2:1, tj. max zoom canona to 140 a max. zoom olympa 380. Co to znaczy - że możesz robić zbliżenie większe w olympusie niż w canonie na etapie robienia zdjęcia. Ale...

Ale polega na tym, że canon ma większą rozdzielczość, a zatem - przy lepszej jakości materiału wejściowego możesz na komputerze dokadrować szczegół bez zauważalnej straty jakości obrazu w stopniu znacznie większym niż w olympusie.

Porównaj sample - zobaczysz o co mi chodzi w jakości testowych zdjęć. Zwróć szczególnie uwagę na zdjęcia nr 15 i 16 oraz 27 - 28 canonem i na zdjęcia nr 25 i 27 oraz 29-30 olympusem na stronie http://www.dpreview.com/gallery/ . Zobacz, jak odwzorowane są szczegóły canonem i olympem, porównaj opis ekspozycji.

Jeżeli chodzi jeszcze o optykę to nieprawdą jest, że olympus ma zdecydowanie lepszą - olympus ma optykę od canona po prostu gorszą, zaś w przypadku fotografii amatorskiej wbrew pozorom przy porównywalnej optyce liczy się bardziej możliwość dopracowania fotki na kompie.