CB czy nawigacja?


(8radek8) #1

Witam.

Znajomy chce zakupić jedną z tych 2 rzeczy. Wiem że dzięki CB można bardzo dużo zaoszczędzić :smiley: Ale znowu nawigacja lepsza bo bez problemu i od razu poprowadzi do danego miejsca, a na CB z tego co się orientuje to jest dużo ciężej aby dowiedzieć się jak gdzieś dojechać (np. niedokładnie ktoś nam wytłumaczy i co chwila będziemy musieli się pytać i zamiast jechać to będzie się stało).

Co zakupić ??


(fiesta) #2

Pytanie z cyklu:

CB służy do komunikacji na drodze, a nawigacja wiadomo do czego.

Niech sam zdecyduje co mu jest potrzebne i do czego ma służyć.


(Maciejboss) #3

ja bym kupił nawigacje jest bardziej użyteczna niz radio CB,teraz radio kupują wszyscy i próbują sie wszystkiego dowiedzięc mając tanie radia i krótkie anteny,myślą że wszyscy ich słysza,a tak naprawda słychac jakies bzdęki niezrozumiałe.Mając nawigacje trafisz wszędzie i zainstalujesz baze fotoradarów to też użyteczne


(Longhorn2009) #4

Jak z navi to polecam GoClever 5066 - ekran 5,0cala i dużo bajerów. Do tego łatwa do odblokowania, a z automapą miodzio :stuck_out_tongue:


(MaRa) #5

To zależy, ile chce wydać. Bo może wystarczyć na obydwa, a może nawet na jedno nie, w zależności od cen.

Jeśli często jeździ w nieznane sobie miejsca, to lepsza nawigacja. Jeśli jeździ głównie tam, gdzie wie, a gdzie indziej to może raz na pół roku, to nawigacja raczej zbędna, przygotuje sobie trasę z mapy za 5zł. Może komórka z nawigacją?

Natomiast CB Radio jest upierdliwe - pełno zakłóceń. Oszczędności również niewielkie, trzeba umieć jeździć "w stadzie", a nie gnać na oślep.


(Alamatole) #6

To jest komplet Automapa na której mamy wyznaczona trasę i radary stacjonarne, a z CB mamy dane gdzie są "suszarki". CB to bez bajerów, bo i tak tylko kanał 19 w AM czyli z anteną max 250 PLN. Zasięg nie musi być duży. 3 - 5 km. Natomiast najnowsze zarejestrowane wersje Automapy pobierają już dane z internetu na bieżąco (obciążenie dróg). najlepiej zainstalować ją na telefonie z windowsem (np. Samsung omnia). Jednak nie jest to konieczne (łaczność z internetem) dla jej bardzo dobrej pracy.

-- Dodane 19.07.2010 (Pn) 20:20 --

Zobacz stronę http://mapa.targeo.pl/ i zaznacz na górnej ramce >traffic live<. Zobaczysz jak zmienia się obciążenie dróg w zależności od pory dnia i bieżącej sytuacji. Automapa zarejestrowana to uwzglęnia. Niezarejestrowana tylko statystycznie.


(mati75) #7

Jak cię widzę to cię słyszę.

A czego oczekujesz?


(8radek8) #8

Żeby jak najszybciej dojechać do celu i uniknąć policji aby spokojnie dojechać, a nie patrzeć co chwila kto za nami jedzie i rozglądać się czy czasem nie stoją za rogiem.


(mati75) #9

To najlepiej jedno i drugie.


(8radek8) #10

Domyślałem się takiej odpowiedzi :slight_smile: Jednak znajomy kupuje nawigacje,stwierdziliśmy że teraz CB to dla szpanu wiele osób kupuje a jakość rozmów żenująca. Przykładowo na 10 osób tylko 3,4 słychać normalnie, w resztę trzeba się wsłuchać - i to bardzo.


(mati75) #11

Bo nigdy nie masz takiej jakości jak przez telefon. Bo to zależy od odległości od innych osób.


(roobal) #12

Niech jedzie przepisowo to nie będzie się musiał stresować. Swoją drogą błędem polskich dróg ekspresowych są szerokie pobocza. Na przykład na ekspresówkach w Holandii nie ma w ogóle poboczy a co 100 metrów są parkingi dla samochodów w razie awarii. Z jednej strony nie zawala się pobocza a z drugiej człowiek na drodze czuje się bezpieczniej, bo wszyscy jadą gęsiego i nie spycha się nikogo na pobocza, ponieważ nie ma nawet jak wyprzedzić, po prostu nie ma takiej możliwości. Chcesz nie chcesz musisz się ciągnąć, bo lewy pas też zawalony i co najlepsze - brak korków a w Polsce to trzeba uciekać przed beemkami, mercami, audicami i innymi golfami co tiry na trzeciego biorą, bo ich konie pod maską muszą się wyhasać.

Pozdrawiam!


(Gorgoroth) #13

roobal jak zwykle ma rację. Polacy jak jak wyczują trochę dłuższą prostą to od razu znęcają się nad swoimi zdechłymi Golfami. A co do wyhasania... Konie których de facto nie ma :lol:

Oraz od tego czy CB jest dobrze zamontowane. Kwestia długości fali jest tutaj szczególnie istotna.


(fiesta) #14

Może nie tak dokładnie, długość fali, długością fali, ważne jest w miarę poprawne dostrojenie całego zastawu (antena, kabel, radio) za pomocą "SWR metru".

Znałem kiedyś gościa co dostroił siatkę ogrodzeniową za pomocą Matchera do współczynnika 1,1 :wink:


(mati75) #15

Są różni cudacy, słyszałem od gościu co przy 8 metrach kabla przy antenie magnesowej miał taki swr.