CD-rom (na Viście) nie czyta płyty instalacyjnej W. XP

(Jakim2400) #1

jO.

Chcę zainstalować na nowo przygotowanej partycji XP. Mam już Vistę, ale nie chce czytać płyty instalacyjnej (wszystkie inne czyta). Chuchałem dmuchałem czyściłem cd-rom i cd Xd CD nawet chodziłem do ziomka przegrać. U niego normalnie się odpala, wyskakuje instalator itp. On ma kompa stacjonarnego ja mam laptopa (SAMSUNG R560)

W biosie mam przestawione botowanie. Nie wiem co to jest : [- pierwszy raz takie coś widzę.

W czasie botowania płyty wyskakuje komunikat na czarnym tle:

" Boot from AHCI CD-ROM

1. NO EMULATION SYSTEM TYPE -00"

why?

:frowning:

thx, z góry.

(Berialsowa123) #2

Zgaduję, że jest to laptop, a vistę dostałeś razem z nim?

(Jakim2400) #3

przecież : D napisałem wyżej, że to laptop. Krążek z Vistą dostałem w zestawie ] : - >

(Lukasz Grzelak22) #4

wejdź w bios z poszukaj opcji AHCI i zmień na disable. xp nie ma wbudowanych sterowników od sata dlatego ci nie idzie instalator jeśli takiej opcji nie znajdziesz będziesz musiał zintegrować sterowniki sata z płyta instalacyjną.

pamiętaj jak zainstalujesz xp po viscie to vista zniknie :!:

(Jakim2400) #5

ok, już sprawdzam, ale puki co zapytam:

1. Zintegrować sterowniki ? czyli jak zainstaluję XP to muszę po prostu zainstalować sterowniki do HDD ?

2. Czytałem właśnie że Vista znika i trzeba naprawić bootloader, może masz :smiley: jakiś łatwy sposób?

(Berialsowa123) #6

Ah, trochę nie kontaktuje już o tej porze;)

Tak też, zaznaczam, że wydaję mi się, że;)

Co do postu powyższego - uważam, że nie chodzi o sterowniki SATA, bo płyta chyba by się uruchomiła i dopiero instalator krzyknąłby, że nie może odnaleźć żadnego dysku w komputerze.

Co do rozwiązania, oczywiście zakładam z góry, że ten XP jest oryginalny, bowiem nie udzielamy tu porad piratom.

Na początek - mam nadzieję, że pomoże - jak uruchomiasz komputer to na tym pierwszym ekranie, kiedy masz możliwość wejścia do biosu (press x to enter bios setup bądź podobnie) - nie masz też możliwości wyboru boota? U mnie np jest coś takiego: press f1 to enter bios, f2 to choice bootable media - i wtedy pokazuje się lista komponentów z których mogę uruchomić system - jednorazowo. Jeśli tak masz to spróbuj z tego poziomu odpalić tą płytkę. Jeśli nie to czytaj dalej.

Nie rozumiem tego do końca (jak pisałem - późna pora) ale jakoś tak to jest, że te płytki bootujące są nagrywane z jakimiś sektorami ładowania (number of loaded sectors) i rodzajem emulacji (kind of emulation) - i 99% cd-romów je odczytuje poprawnie, ale jest ten 1% cd-romów które wymagają płyty nagranej z inną ilością tychże sektorów niż standardowa. - pewnie nieźle namieszałem w tym opisie ale nie bijcie;) Hm… poważnie chyba jakoś inaczej to wygląda;) Niech ktoś sprostuje bo ciekawy jestem jak to prawidłowo wygląda;)

Dlatego też, należy skopiować swoją oryginalną płytę z windowsem i nagrać ponownie - tym razem ze zmienionymi wartościami, mianowicie - cyferka 4 - dla number of loaded sectors oraz no emulation - dla kind of emulation.

Tutaj masz graficzny opis wypalania tejże kompilacji.

http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=297

A co do bootloadera - tutaj masz wszystko pięknie wyjaśnione:

http://www.vista.pl/porady/338_jak_zain … erze_.html

Edycja

Ale fakt faktem w tym komputerze masz dysk S-ATA :wink: stąd też zintegrować sterowniki przed instalacją musiał będziesz młody Padawanie;)

Pod tym linkiem, masz opisaną integrację sterowników do S-ATA z instalką windowsa XP, na dole strony piszę też, skąd te sterowniki wydobyć.

http://walendowski.com/2008/02/06/insta … kach-sata/

(Lukasz Grzelak22) #7

zintegrować sterowniki z płyta np programem nlitle

a na naprawę bootloadera vista boot pro mi pomogło ale najpierw wsadziłem płytę z vista i zrobiłem napraw system po 3 razie vista ruszyła i zainstalowałem ten program i tam się pobawiłem dodałem xp do botloadera i naprawiłem go tym programem, metoda prób i błędów

(Jakim2400) #8

po wyłączeniu AHCI ( przestawiłem w BIOS’ie na manual-> disable) nie chiało botować Visty. Dobra ale senk w tym, że nawet nie wybotowało CD XP ; ( błąd.Staje przy wczytywaniu plików ( Instalator ładuje pliki

"nie można załadować pliku :386\ntkrnlmp.exe.

kod błędu to 7 "

: ( tak jak by CD było uszkodzone a nie jest na 10000000000000000000 % bo nie jest porysowana :confused: ( przegrałem specjalnie) i u ziomka się normalnie odpala :(( o co kaman ?

(Berialsowa123) #9

A do płytki dograłeś sterowniki od SATA?

(Jakim2400) #10

no właśnie ściągnąłem nLite, gdy wybieram scieżkę czyli E:\ (cd-rom) to wiecha nie chce wczytać : / ■■■■ ■■■■ ■■■■

(Berialsowa123) #11

Skopiuj zawartość płyty na dysk;)

Tutaj masz też lekturę pod poduszkę;)

http://www.searchengines.pl/Tworzenie-b … 19204.html

(Jakim2400) #12

a weź skopiuj jak nawet nie chce się załadować ;/ ;/ ;/ nawet nie idzie prawym-> eksploruj : ( i robi się wiecha odpuszcza dopiero gdy wyjmę cd. : [ ale lipa o kurde…

(Berialsowa123) #13

Hm, zrób to jutro u kogoś innego albo… PW:)

(Jakim2400) #14

a chciałem dziś to odwalić Xd ale widzę, że nie da rady : (- ale jedno mnie boli : D bo nie wiem sam nawet za co odpowiadają te pliki

"nie można załadować pliku :386\ntkrnlmp.exe.

kod błędu to 7 "

i czemu się nie chcą załadować …

(Berialsowa123) #15

Obstawiam wyłączone AHCI:)

(Dimatheus) #16

Hej,

Taka ożywiona dyskusja, więc dorzucę nieco od siebie… :slight_smile:

Zgadza się - zmiana sposobu działania kontrolera uniemożliwia prawidłowe odpalenie się Visty, a dodatkowo przełącza dysk w leciwy już interfejs ATA, na czym cierpi nie tylko wydajność dysku, ale i zaawansowane funkcje dysku działać nie będą…

Jest zdecydowanie łatwiejszy sposób na przywrócenie Bootloader’a z Visty… Jako że po zainstalowaniu XP tylko ten system jest możliwy do odpalenia można posłużyć się programem EasyBCD, który ściągnąć można z Vortalu TUTAJ. By jednak go użyć konieczna jest obecność w systemie platformy .NET Framework 2.0, którą też można ściągnąć ze strony Vortalu - TUTAJ. Więc po instalacji Windows’a XP instalujesz .NET 2.0, a później EasyBCD i postępujesz zgodnie z tym kreatorem. Po wykonaniu wszystkiego i restarcie mamy możliwość wyboru systemu. :slight_smile:

Czyli być może uszkodzony napęd ?? A jak jest z innymi płytkami ?? Spróbuj albo zrzucić zawartość na innym komputerze i tam dokonać integracji sterowników albo - jeśli masz możliwość - podłączyć do lapa - na przykład przez USB - dodatkowej nagrywarki i z niej spróbować zainstalować XP.

No chyba nie do końca wina po stronie AHCI - bardziej ustawienia BIOS’a lub uszkodzona pamięć. Zresztą sami zobaczcie, co na ten rodzaj błędu można znaleźć na stronach MS - kb/318729/pl

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Jakim2400) #17

A więc napęd na 100% nie jest uszkodzony bo inne płyty czyta bez problemu. Nie mam nagrywarki pod USB : P, Dimatheus uważasz, że integracja pomoże Xd

spróbuję z tą kompilacją:

te sterowniki tu są good?

Sterowniki_ SATA_ INTEL_ f6flpy3287.zip

http://chomikuj.pl/Kobejasi/Sterowniki+ … top*c3*b3w

i jeszcze jedno jak w nLitle

to mogę wybrać CD-roma? czy te Windows musi być zainstalowany na dysku?

(Dimatheus) #18

Hej,

A nie masz możliwości pożyczenia jej od kogoś… :slight_smile: W jakiś sposób może by to pomogło, choć z drugiej strony najpierw należałoby sprawdzić, w czym tkwi problem z błędem, o którym pisałeś w ostatnich postach… Na podanym w linku rozwiązaniu czytamy, że problem może wynikać:

:arrow: z błędnych ustawień BIOS - rozwiązaniem może być przywrócenie ich do ustawień domyślnych,

:arrow: z błędów w pamięci RAM - tutaj niestety wykonać trzeba sprawdzenie pamięci. Można do tego użyć na przykład narzędzia Windows Memory Diagnostic. Pobierasz obraz płyty i wypalasz go na płycie CD, bootujesz komputer z jej pomocą i czekasz, aż komputer wykona przynajmniej dwa przebiegi testów. Jeżeli w dolnej tabeli nie pojawią się żadne wpisy, to pamięć jest OK - jeśli natomiast będą, mamy przyczynę…

Integracja sterowników czeka Cię tak czy inaczej - bez niej na laptopie bez stacji dysków, a z dyskiem twardym z interfejsem S-ATA, Windowsa XP nie zainstalujesz… Chyba że zmienisz AHCI, ale dla mniej problemowej instalacji raczej nie opłaca się poświęcać późniejszej mniejszej wydajności…

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Jakim2400) #19

Jeszcze raz :smiley: czy te sterowniki w poniższy linku będą odpowiednie?

Sterowniki_ SATA_ INTEL_ f6flpy3287.zip

{ciach}

Czy wejść na stronę producenta i stamtąd ściągnąć? (znasz może jak coś tą stronę)?

(Dimatheus) #20

Hej,

Raczej nie miałbym zaufania do plików wrzucanych na takowe serwery jak Chomik - jednak to, co ściągnięte ze strony producenta zdecydowanie pewniejsze, dlatego dobrze piszesz, żeby lepiej wejść na stronę producenta… A jako, że w lapie masz chipset Intela, to zapewne na stronie Intela szukać odpowiednich sterowników. Spoko, znalazłem za Ciebie - 32-bit Floppy Configuration Utility. Ściągnij, wypakuj i możesz integrować zgodnie z kreatorem programem n-lite…

Nie, system nie musi być zainstalowany… Ale jako tako napędu wybrać nie możesz - jego całą zawartość musisz zrzucić na dysk do dowolnego folderu (jedyny warunek, że by nie zawierał znaków diakrytycznych: ę, ą, ś, itd).

A co z BIOS’em i pamęcią, o których pisałem w poprzednim poście ??

Dimatheus