CD-rom (na Viście) nie czyta płyty instalacyjnej W. XP

jO.

Chcę zainstalować na nowo przygotowanej partycji XP. Mam już Vistę, ale nie chce czytać płyty instalacyjnej (wszystkie inne czyta). Chuchałem dmuchałem czyściłem cd-rom i cd Xd CD nawet chodziłem do ziomka przegrać. U niego normalnie się odpala, wyskakuje instalator itp. On ma kompa stacjonarnego ja mam laptopa (SAMSUNG R560)

W biosie mam przestawione botowanie. Nie wiem co to jest : [- pierwszy raz takie coś widzę.

W czasie botowania płyty wyskakuje komunikat na czarnym tle:

" Boot from AHCI CD-ROM

  1. NO EMULATION SYSTEM TYPE -00"

why?

:frowning:

thx, z góry.

Zgaduję, że jest to laptop, a vistę dostałeś razem z nim?

przecież : D napisałem wyżej, że to laptop. Krążek z Vistą dostałem w zestawie ] : - >

wejdź w bios z poszukaj opcji AHCI i zmień na disable. xp nie ma wbudowanych sterowników od sata dlatego ci nie idzie instalator jeśli takiej opcji nie znajdziesz będziesz musiał zintegrować sterowniki sata z płyta instalacyjną.

pamiętaj jak zainstalujesz xp po viscie to vista zniknie :!:

ok, już sprawdzam, ale puki co zapytam:

  1. Zintegrować sterowniki ? czyli jak zainstaluję XP to muszę po prostu zainstalować sterowniki do HDD ?

  2. Czytałem właśnie że Vista znika i trzeba naprawić bootloader, może masz :smiley: jakiś łatwy sposób?

Ah, trochę nie kontaktuje już o tej porze;)

Tak też, zaznaczam, że wydaję mi się, że;)

Co do postu powyższego - uważam, że nie chodzi o sterowniki SATA, bo płyta chyba by się uruchomiła i dopiero instalator krzyknąłby, że nie może odnaleźć żadnego dysku w komputerze.

Co do rozwiązania, oczywiście zakładam z góry, że ten XP jest oryginalny, bowiem nie udzielamy tu porad piratom.

Na początek - mam nadzieję, że pomoże - jak uruchomiasz komputer to na tym pierwszym ekranie, kiedy masz możliwość wejścia do biosu (press x to enter bios setup bądź podobnie) - nie masz też możliwości wyboru boota? U mnie np jest coś takiego: press f1 to enter bios, f2 to choice bootable media - i wtedy pokazuje się lista komponentów z których mogę uruchomić system - jednorazowo. Jeśli tak masz to spróbuj z tego poziomu odpalić tą płytkę. Jeśli nie to czytaj dalej.

Nie rozumiem tego do końca (jak pisałem - późna pora) ale jakoś tak to jest, że te płytki bootujące są nagrywane z jakimiś sektorami ładowania (number of loaded sectors) i rodzajem emulacji (kind of emulation) - i 99% cd-romów je odczytuje poprawnie, ale jest ten 1% cd-romów które wymagają płyty nagranej z inną ilością tychże sektorów niż standardowa. - pewnie nieźle namieszałem w tym opisie ale nie bijcie;) Hm… poważnie chyba jakoś inaczej to wygląda;) Niech ktoś sprostuje bo ciekawy jestem jak to prawidłowo wygląda;)

Dlatego też, należy skopiować swoją oryginalną płytę z windowsem i nagrać ponownie - tym razem ze zmienionymi wartościami, mianowicie - cyferka 4 - dla number of loaded sectors oraz no emulation - dla kind of emulation.

Tutaj masz graficzny opis wypalania tejże kompilacji.

http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=297

A co do bootloadera - tutaj masz wszystko pięknie wyjaśnione:

http://www.vista.pl/porady/338_jak_zain … erze_.html

Edycja

Ale fakt faktem w tym komputerze masz dysk S-ATA :wink: stąd też zintegrować sterowniki przed instalacją musiał będziesz młody Padawanie;)

Pod tym linkiem, masz opisaną integrację sterowników do S-ATA z instalką windowsa XP, na dole strony piszę też, skąd te sterowniki wydobyć.

http://walendowski.com/2008/02/06/insta … kach-sata/

zintegrować sterowniki z płyta np programem nlitle

a na naprawę bootloadera vista boot pro mi pomogło ale najpierw wsadziłem płytę z vista i zrobiłem napraw system po 3 razie vista ruszyła i zainstalowałem ten program i tam się pobawiłem dodałem xp do botloadera i naprawiłem go tym programem, metoda prób i błędów

po wyłączeniu AHCI ( przestawiłem w BIOS’ie na manual-> disable) nie chiało botować Visty. Dobra ale senk w tym, że nawet nie wybotowało CD XP ; ( błąd.Staje przy wczytywaniu plików ( Instalator ładuje pliki

"nie można załadować pliku :386\ntkrnlmp.exe.

kod błędu to 7 "

: ( tak jak by CD było uszkodzone a nie jest na 10000000000000000000 % bo nie jest porysowana :confused: ( przegrałem specjalnie) i u ziomka się normalnie odpala :(( o co kaman ?

A do płytki dograłeś sterowniki od SATA?

no właśnie ściągnąłem nLite, gdy wybieram scieżkę czyli E:\ (cd-rom) to wiecha nie chce wczytać : / ■■■■ ■■■■ ■■■■

Skopiuj zawartość płyty na dysk;)

Tutaj masz też lekturę pod poduszkę;)

http://www.searchengines.pl/Tworzenie-b … 19204.html

a weź skopiuj jak nawet nie chce się załadować ;/ ;/ ;/ nawet nie idzie prawym-> eksploruj : ( i robi się wiecha odpuszcza dopiero gdy wyjmę cd. : [ ale lipa o kurde…

Hm, zrób to jutro u kogoś innego albo… PW:)

a chciałem dziś to odwalić Xd ale widzę, że nie da rady : (- ale jedno mnie boli : D bo nie wiem sam nawet za co odpowiadają te pliki

"nie można załadować pliku :386\ntkrnlmp.exe.

kod błędu to 7 "

i czemu się nie chcą załadować …

Obstawiam wyłączone AHCI:)

Hej,

Taka ożywiona dyskusja, więc dorzucę nieco od siebie… :slight_smile:

Zgadza się - zmiana sposobu działania kontrolera uniemożliwia prawidłowe odpalenie się Visty, a dodatkowo przełącza dysk w leciwy już interfejs ATA, na czym cierpi nie tylko wydajność dysku, ale i zaawansowane funkcje dysku działać nie będą…

Jest zdecydowanie łatwiejszy sposób na przywrócenie Bootloader’a z Visty… Jako że po zainstalowaniu XP tylko ten system jest możliwy do odpalenia można posłużyć się programem EasyBCD, który ściągnąć można z Vortalu TUTAJ. By jednak go użyć konieczna jest obecność w systemie platformy .NET Framework 2.0, którą też można ściągnąć ze strony Vortalu - TUTAJ. Więc po instalacji Windows’a XP instalujesz .NET 2.0, a później EasyBCD i postępujesz zgodnie z tym kreatorem. Po wykonaniu wszystkiego i restarcie mamy możliwość wyboru systemu. :slight_smile:

Czyli być może uszkodzony napęd ?? A jak jest z innymi płytkami ?? Spróbuj albo zrzucić zawartość na innym komputerze i tam dokonać integracji sterowników albo - jeśli masz możliwość - podłączyć do lapa - na przykład przez USB - dodatkowej nagrywarki i z niej spróbować zainstalować XP.

No chyba nie do końca wina po stronie AHCI - bardziej ustawienia BIOS’a lub uszkodzona pamięć. Zresztą sami zobaczcie, co na ten rodzaj błędu można znaleźć na stronach MS - kb/318729/pl

Pozdrawiam,

Dimatheus

A więc napęd na 100% nie jest uszkodzony bo inne płyty czyta bez problemu. Nie mam nagrywarki pod USB : P, Dimatheus uważasz, że integracja pomoże Xd

spróbuję z tą kompilacją:

te sterowniki tu są good?

Sterowniki_ SATA_ INTEL_ f6flpy3287.zip

http://chomikuj.pl/Kobejasi/Sterowniki+ … top*c3*b3w

i jeszcze jedno jak w nLitle

to mogę wybrać CD-roma? czy te Windows musi być zainstalowany na dysku?

Hej,

A nie masz możliwości pożyczenia jej od kogoś… :slight_smile: W jakiś sposób może by to pomogło, choć z drugiej strony najpierw należałoby sprawdzić, w czym tkwi problem z błędem, o którym pisałeś w ostatnich postach… Na podanym w linku rozwiązaniu czytamy, że problem może wynikać:

:arrow: z błędnych ustawień BIOS - rozwiązaniem może być przywrócenie ich do ustawień domyślnych,

:arrow: z błędów w pamięci RAM - tutaj niestety wykonać trzeba sprawdzenie pamięci. Można do tego użyć na przykład narzędzia Windows Memory Diagnostic. Pobierasz obraz płyty i wypalasz go na płycie CD, bootujesz komputer z jej pomocą i czekasz, aż komputer wykona przynajmniej dwa przebiegi testów. Jeżeli w dolnej tabeli nie pojawią się żadne wpisy, to pamięć jest OK - jeśli natomiast będą, mamy przyczynę…

Integracja sterowników czeka Cię tak czy inaczej - bez niej na laptopie bez stacji dysków, a z dyskiem twardym z interfejsem S-ATA, Windowsa XP nie zainstalujesz… Chyba że zmienisz AHCI, ale dla mniej problemowej instalacji raczej nie opłaca się poświęcać późniejszej mniejszej wydajności…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jeszcze raz :smiley: czy te sterowniki w poniższy linku będą odpowiednie?

Sterowniki_ SATA_ INTEL_ f6flpy3287.zip

{ciach}

Czy wejść na stronę producenta i stamtąd ściągnąć? (znasz może jak coś tą stronę)?

Hej,

Raczej nie miałbym zaufania do plików wrzucanych na takowe serwery jak Chomik - jednak to, co ściągnięte ze strony producenta zdecydowanie pewniejsze, dlatego dobrze piszesz, żeby lepiej wejść na stronę producenta… A jako, że w lapie masz chipset Intela, to zapewne na stronie Intela szukać odpowiednich sterowników. Spoko, znalazłem za Ciebie - 32-bit Floppy Configuration Utility. Ściągnij, wypakuj i możesz integrować zgodnie z kreatorem programem n-lite…

Nie, system nie musi być zainstalowany… Ale jako tako napędu wybrać nie możesz - jego całą zawartość musisz zrzucić na dysk do dowolnego folderu (jedyny warunek, że by nie zawierał znaków diakrytycznych: ę, ą, ś, itd).

A co z BIOS’em i pamęcią, o których pisałem w poprzednim poście ??

Dimatheus