CD-RW 1-4x oraz 4-12x

Witam…

pewnie ten problem juz tu byl, ale nie moge sobie poradzic z wyszukaniem informacji… prosze o pomoc:

Mam IBM T40, laptop, z nagrywarka Combo LG GCC 4242N.

Kupilem sobie CR-RW maxell 1-4x i mi sie nagrywalo bardzo wolno…

…wiec jak bylem w sklepie i zobaczylem taka sama plytke maxell (to samo opakowanie) z oznaczeniem 4-12x to od razu kupilem dwie…

niestety, zadna nie chce sie nagrac…zaraz na poczatku mi pada proces nagrywania…

Problem polega chyba na tym, ze w nero z predkosci nagrywania moge sobie wybrac tylko 4x albo 10x… Natomiast plytka jest 12x… Czy o to chodzi???

Jak moge zmienic predkosc nagrywania? Czy to mozliwe? Plytka jest 12x, wiec myslalem ze i 10x mozna nagrywac…

A czy jest szansa zmienic jakos ustawienia nagrywarki?? Pewnie nie…

Dzieki za info i troche wytlumaczenia.

Bardziej jest to wina obsługi samego nośnika niż deklarowanych prędkości… Spróbuj nośnika innego producenta, Verbatim, TDK, ostatecznie możesz tez poszukać nowszego firmware (jesli takowe jest) i zainstalować go.

Widocznie nagrywarka już nie najnowsza i nie obsługuje danej prędkości. Rozwiązania:

  • zakup innych płyt

-aktualizacja firmware

-ostatecznie wymiana nagrywarki na nowszy model.

Płytka ma index 4-12, więc można ją teoretycznie nagrywać z dowolną prędkością z tego przedziału.

Pamiętać należy jednak, że nie każda prędkość będzie dostępna. Zależy to od wersji firmware w napędzie (czyli, jak napęd rozpoznał płytkę) oraz od tego, jak program nagrywający rozpoznał napęd.

Jedyną możliwością zmiany stanu rzeczy jest aktualizacja FirmWare w nagrywarce.

Wejdź na stronę lenovo i tam bez problemu znajdziesz właściwy dla Twojej nagrywarki firmware.

Nie wiem, tylko czy będzie nowszy od tego, który masz.

Jeśli nie, to pozostanie Ci zakup nowego napędu, do którego jeszcze nadal są wypuszczane nowe wersje FirmWare albo testy z innymi nośnikami.

Dzieki!

Znalazlem taka strone:

http://www-307.ibm.com/pc/support/site. … 62296.html

…ale tu jest napisane ze musze wypalic bootable cd… czy tak sie zawsze aktualizuje firmware? czy to jedyny sposob?

W przypadku IBM / lenovo na ogół tak. Czasami dostępna jest wersja na dyskietkę 3,5’ - poszperaj, może znajdziesz.

Jednak ostatnio lenovo wszystkie firmware do napędów optycznych daje w jednym obrazie ISO. Podobnie jest z firmware do dysków twardych.

Żeby nie trcić czasu na wypalanie, sprawdź, czy Twój napęd znajduje się na liście i czy firmware w tym obrazie jest w noweszej wersji.

Z tego, co ja wyczytałem, to w tym obrazie są następujące firmware, któr mogą pasować do Twojego napędu:

GCC-4240N 0214

GCC-4240N-IMC0 1203

Niestety, nie wiem, który jest w Twoim laptopie.

Możesz to sprawdzić w Menedżerze urządzeń / Włąściwości (tego napędu) / zakładka Szczegóły i zaraz po nazwie modelu będie GCC4242…_____FIRMWARE

No ja nie bardzo wiem jaka mam nagrywarke… w nero jest napisane: GCC 4242N.

…a na stronie levovo GCC-4242N-R4…

w kazdym razie mam juz wypalona plytke (na moim poprzednim maxellu cd rw 1-4x) i zaraz przystepuje do update…

zalecaja robic to na pelnej baterii, z podlaczeniem do pradu…

I mowia jeszcze: nie przerywac w zadnym wypadku.

a na koncu zrestartowac sie za pomoca power off, a nie alt+ctr+del

Dzieki wszystkim za odpowiedz!

Odezwe sie jeszcze i napisze jak poszlo.

Program wykryl dwa napedy, twardy dysk i naped optyczny ale nie dal mozliwosci updatowania niestety.

Pozostaje mi wiec kupic nowe plytki…

Jeszcze raz dzieki wszystkim za pomoc!