Celeron D 2.8 GHz a płyta główna

Witam, a więc mam pytanie czy ten procesor podany w temacie (niżej jego specyfikacje) jest kompatybilny (tzn. będzie działał bez zarzutów) z płytą główną ASUS P4PE2-X, oraz czy procesor jest zależny od zasilacza? Mam 350W jakby to było istotne. Czy stary radiator mogę zostawić? Oczywiście procesor, pastą posmarować jak go dostanę, tak? Na oko to mi się wydaje, że wszystko pasuje, ale wolę się upewnić przed zakupem. Sprzęt jest stary jak świat więc niska cena procesora ~20-30zł jest chyba normalna.

Specyfikacje procesora:

RODZAJ INTEL CELERON D 2,8 GHZ

PRODUCENT INTEL

OZNACZENIE SL7C7 / SL7DM / SL7DL / SL7NW

FSB 533 MHZ

CACHE 256

GNIAZDO SOCKET 478

WERSJA OEM

Specyfikacje płyty gł. (ze strony producenta): http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_S … ifications

Celeron D (socket 478) będzie działać od wersji BIOSu 1003.

Swoją wersję możesz sprawdzić przy pomocy programu CPU-Z (zakładka Motherboard).

http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progra … 13047.html

20-30zł to drogo jak na taki procesor. Jest wart 5-10zł.

Zamiast niego szukaj Pentium 4 Northwood (130nm, 512KB L2), płyta obsługuje Hyper Threading.

http://allegro.pl/pentium-iv-2-6-512-80 … 66768.html

http://allegro.pl/intel-pentium-4-3ghz- … 98751.html

“Procesor Intel P4 Prescott może pracować z maks. częstotliwością FSB równą 533 MHz – magistrala 800MHz jest zarezerwowana jedynie dla procesorów Intel P4 Northwood)”

“UWAGA: Aby procesor pracował z FSB 800MHz, wymagane są pamięci DDR400/PC3200”

Jeśli masz wolniejsze pamięci, to coś na FSB533:

http://allegro.pl/procesor-intel-pentiu … 82106.html

Zasilacz też ma znaczenie. Jeśli jest z czarnej listy, może uszkodzić komputer albo powodować jego niestabilność.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Zasilacz mam od dobrych paru lat i żadnych problemów z nim nie miałem ;o A teraz nie jestem w stanie rozkręcać kompa.

Wersja biosu: 1003.001

2.6 GHz raczej trochę za mało, a licytacja mnie nie interesuje :slight_smile: Jakbyś mógł znaleźć jakiś z min. częstotliwością pracy 2.8 GHz to byłbym Ci wdzięczny. Z tymi pamięciami to mam 2x 1GB Kingston Max Bandwidith to PC3200 (200 MHz) obie takie same. Mile widziane jakieś konkretnie procesory, a i jeszcze jedno pytanie czy będzie spora różnica w prędkości 1.7 GHz (aktualna, stary procesor osiągał zbyt duże temperatury 2.4 GHz gdy 80C to było min…) teraz temperatury nie przekraczają 50-60C w stresie a 2.8-3.2GHz. Głównie dlatego chcę go wymienić, bo nawet podczas użytku firefox czasem prawie cały procesor jest używany… Nadal nurtuje mnie pytanie na temat radiatora :slight_smile:

W Pentium 4 wyższe taktowanie nie daje dużego przyrostu wydajności. To są tzw. „puste megahertze". Także różnica między 2.6GHz, a 2.8GHz to pewnie 2%. Szkoda zachodu.

Celeron jest słabszy od Pentium nawet jeśli ma wyższe taktowanie. Liczy się FSB, wielkość pamięci podręcznej, długość potoku wykonawczego. Dlatego Podany przeze mnie Pentium 4 2.6GHz jest szybszy od Celerona D 2.8GHz. Ponadto to Northwood, więc mniej się grzeje i stare chłodzenie wystarczy, żeby go schłodzić.

Sprzęt masz stary, więc nie opłaca się w niego inwestować.

http://allegro.pl/pentium-iv-2-6-512-80 … 66768.html

wydaje się optymalny. Wydasz tylko 17zł, a masz spory przyrost wydajności.

Ale…

Czeka Cię więc wymiana komputera. Żaden procesor na tą podstawkę (choćby miał 3,6GHz) nie zapewni Ci płynności nawet przy przeglądaniu internetu. Minimum to jakiś dwurdzeniowiec typu Pentium Dual Core albo Athlon X2.

na laptopie jest komfort, ale na komputerze szczególnie jak teraz mam ten słabiutki procesor Intel Celeron 1.7 to widzę cholerną różnicę między nim, a tym który miałem 2.4 GHz. Prawdopodobnie skuszę się na procesor, który proponujesz, dokupię pastę i będzie ok, bo komputer przydaje mi się jedynie do gry w LoL’a… Martwi mnie jedynie te “zadrapanie” w prawym dolnym rogu tego procesora. http://images36.fotosik.pl/258/bb003e30843efcd7.jpg

Mi to wygląda na zaschniętą starą pastę, a nie zadrapanie. Zresztą zadrapanie też nie byłoby czymś strasznym - najważniejszy jest środek blaszki, bo pod nią, w tym miejscu jest rdzeń procesora. Ewentualne nierówności, zadrapania wypełni pasta termo.

Zwróć jeszcze uwagę, że płyta nie ustawi automatycznie FSB 800 i taktowania 2.6GHz. Wymagane jest OC, czyli ręczne podniesienie FSB. Należy tego dokonać w BIOSie.

Sprawdź też, czy HT (Hyper Threading) jest włączony.

w evereście w zakładce CPUID sprawdziłem i HT Technology jest nieobsługiwane 8) OC czasem nie niesie ze sobą niespodziewanych konsekwencji? Spalenie procka itp.?

Celeron nie obsługuje HT i dlatego w CPUID jest “nieobsługiwane”.

Przeczytaj uważnie:

http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_S … ifications

Procesor

- Gniazdo Socket 478 przeznaczone dla procesorów Intel Pentium 4/Celeron (3.06GHz i więcej)

- Wsparcie technologii Intel® Hyper-Threading


Front Side Bus

800 (Overclocking)/533/400MHz

(*UWAGA: Aby procesor pracował z FSB 800MHz, wymagane są pamięci DDR400/PC3200. Procesor Intel P4 Prescott może pracować z maks. częstotliwością FSB równą 533 MHz – magistrala 800MHz jest zarezerwowana jedynie dla procesorów Intel P4 Northwood)

(…)

Takie OC, to nie OC. Podkręcanie to zwiększanie częstotliwości procesora ponad jego nominalną wartość. A w tym przypadku to w zasadzie nie podkręcanie, tylko “dokręcanie” :slight_smile: do normalnej wartości. Po prostu płyta nie była początkowo przystosowana do FSB 800, dlatego trzeba je ustawić ręcznie. Kontroluj FSB, taktowanie procesora i pamięci. I temperaturę procesora.

edit:

Albo bez HT i droższy, ale bez kombinowania:

http://allegro.pl/procesor-pentium-4-2- … 72566.html

ile % wydajności tracę na tym bez HT a tym z Hyper Threading? 7zł różnicy mnie nie boli :slight_smile: Co nie zmienia faktu, że w ten złom dużo kasy nie włożę, bo w wakacje złożę coś sensownego.

Zdania są podzielone, ale raczej niewielka. HT to taka namiastka dwurdzeniowości. W systemie widoczne są 2 rdzenie logiczne. Komputer powinien działać nieco żwawiej przy większej ilości uruchomionych aplikacji.

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=pentium4_3_06

Nie odpowiem dokładnie na to pytanie, bo tego nie testowałem. Poszukaj opinii w sieci.

z tego co wyczytałem wzrost wydajności jest znikomy gdy procesy nie są zróżnicowane, a jako że ja nie lubię mieć chaosu w procesach i nie robię tysiąca rzeczy na raz, kupię procesor bez HT i posłucham się Twojej rady :stuck_out_tongue: Dzięki za pomoc, mam nadzieję, że z nim problemów nie będę miał :smiley: Dobrze, że na tym świecie są ludzie, którzy bezinteresownie pomogą takim laikom jak ja ;>

Nie ma sprawy :slight_smile: Po to jest to forum.

Jeszcze co do przyrostu wydajności:

http://www.xbitlabs.com/images/cpu/valu … rating.png

Pentium 4 2.4B (Czyli bez HT i z FSB533) jest średnio o 60% szybszy od Celerona 1.7, więc 2.66 da jakieś +70% do wydajności.

Przy tym pobór energii elektrycznej wzrośnie ledwie o kilka wat.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_proc … el_Celeron

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_proc … _Pentium_4

Sorrki, że pytam, ale aktualnie mam wersję BIOSU 1003.001, teraz nasuwa mi się pytanie czy socket 478 działa ogólnie na 1003 czy może ten procesor będzie działał prawidłowo z inną wersją BIOSU? Wymagana jest aktualizacja? Na stronie płyty mam wersje BIOS- all, to wydaje mi się, że nie powinno być problemu. Ostatnie pytanie: Czy po zamontowaniu procesora muszę w BIOSIE zmieniać ustawienia?

Dzięki jeszcze raz i przepraszam :stuck_out_tongue:

BIOS masz dobry, na pewno ten Pentium będzie działać.

Po zamontowaniu Pentium’a zresetuj BIOS wyjmując bateryjkę z płyty głównej na pół minuty. Trzeba będzie ustawić na nowo datę, ewentualnie kolejność bootowania itp., ale ustawień procesora nie trzeba będzie zmieniać.

to nie pozostaje mi nic innego jak dokonać zakupu procesora oraz pasty i czekać na przesyłkę.

Dzięki za pomoc po raz kolejny :slight_smile: Liczę na to, że się sprawdzi w praktyce.