Celeron dual core a Core 2 duo

Witam.

Przymierzam się do wymiany procesora i byłem zdecydowany kupić Dual Core e2200 - moja płyta główna obsługuje max 333MHz więc do podkręcania potrzebuję procesorów z większym mnożnikiem. Wczoraj jednak przeczytałem test wydajności procesorów na stronie chip’a i zdębiałem.

W ich teście (benchmarki własne, kompresja, dekompresja, mp3, video, Far Cry, 3d mark pc mark itp) procesor Celeron Dual Core e1200 (zegar 1400GHz, 2x512 KB cache) o kilka procent wyprzedził w wydajności (zwłaszcza w grach i 3dmarku!) procesor Pentium Dual Core 2140 (zegar 1600GHz).

Jak to jest możliwe że ten procesor z mnejszym cachem okazał się szybszy? i to aż o tyle?

Przykład: (z tej strony)

Gry i grafika 3D wsp. Power wsp. Econo

Celeron e1200 49 53 (57 miejsce) 94 (2 miejsce!)

Pentium e2140 48 51 (60 miejsce) 53 (21 miejsce)

Słabszy zegar mniej cache … i co Celeron e1400 będzie lepsze od e2200?

A do tego w kieszenei zostaje 50zł…

Poradźcie coś.

ps czy jakiś Fachman może się wypowiedzieć w jakich warunkach większy cache jest problemem?

Pamiętam że w benchmarkach taki Pentium D 920 często wypadał gorzej niż 820 z 2x mniejszym cachem…)

Na czym polega przekłamanie tego testu?

Może tłumaczy to inna architektura.

Właśnie architektura jest taka sama. Ten test jakiś dziwny jest. Przy obecnie zastosowanej architekturze ilość cache ma znikomy wpływ na wydajność. Ja bym proponował dołożyć do E2160. Świetnie się kręci. 3GHz gwarantowane. A jaki model płyty posiadasz???

Płyta niestety stara i nie planuję na razie jej zmiany - mam Win XP Home OEM.

Asrock 775i65G bios 3.20

Sporym minusem (poza oczywiście brakiem gniazda PCI-E i brakiem DDR2) jest ograniczenie FSB - max to chyba 300MHz.

E2160 ma mnożnik 9x więc nawet na max FSB będzie tylko 2,7GHz. to tyle jeśli chodzi o overclocking.

Kupno nowszego procesora jest na razie jedyną rozsądną możliwością rozbudowy - kiedy kupię nowy system i nową płytę będę mógł go użyć.

Niestety nic wielkiego nie zrobimy. Ten procesor jest obecnie jednym z najlepszych do o/c, ale nie wiadomo, czy twoja płyta będzie stabilna przy tych 300MHz FSB. Wobec tego prędkość będzie jeszcze mniejsza…

No właśnie. A e2200 ma na starcie 2,2GHz więc nawet po lekkim podkręceniu na FSB 266 powinien osiągnąć 2,9GHz.

Tymczasem jednak z testów dostępnych w internecie Celeron e1400 2GHz ma moc porównywalną może więc lepiej się będzie nadawać do O/C?