CER Aspire 5740DG-434G50MN i5 430M ATI Mobility Radeon HD 56

Witam tydzień temu kupiłem ten laptop i mam problem pisze że mam zainstalowane 4 Gb pamięci a dostępne pisze 3.86 proszę o pomoc i na obudowie jest przycisk Bluetooth a nie działa

Co do pamięci to zapewne karcie graficznej jest przydzielona pamięć systemowa dlatego tak ci pokazuje.

ale karta jest przecież dedykowana

"W większości nowoczesnych płyt głównych (z nowoczesnym chipsetem - szczególnie Intel i945P i wyższe, ale inne również) obsługa pamięci powyżej 3GB (do 4GB) nie jest problemem.

Wygląda to tak, że BIOS sam dokonuje odpowiedniej rezerwacji na apreturę, której nie musi współdzielić z Windowsem (32bitowym) oraz rezerwacje na operacje we/wy dla magistral systemowych oraz buforów DMA.

W większości przypadków płyty rezerwują na te cele 512-768MB pamięci (przy zainstalowanych 4GB), co pozostawia dla systemu 3,2-3,5GB z zainstalowanych 4GB.

Po szczegóły warto sięgnąć do specyfikacji technicznych producentów płyt głównych. Intel na ten temat udostępnia najwięcech informacji.

Dlatego nie ma co się przejmować, że 32bitowy Windows “widzi tylko” 3,2-3,5GB.

64bitowy będzie widział całość, ale będzie 512-768MB współdzielił w/w buforami, co nie poprawia wydajności (w najlepszym razie nie wpływa na nią).

Krótko i w uproszczeniu mówiąc, mając 4GB pamięci i Windows w wersji 32bit, system będzie maił do dyspozycji 3,2-3,5GB pamięci, a resztę doskonale zagospodaruje płyta główna na potrzeby szybkiej wymiany danych z dyskami, urządzeniami we/wy i magistralami systemowymi.

Rozważanie przejścia na Windows 64bit ma większy sens jedynie w przypadku, gdy potrzebujesz dużo więcej niż 4GB pamięci RAM, np. 8GB i więcej."

… krótko mówiąc - wszyscy zapomnieliście że mobilny i5 posiada zintegrowaną grafikę, i kiedy system pracuje w trybie “2D” karta zewnętrzna nie jest wykorzystywana, a pamięć zostaje dynamicznie przydzielona do grafiki zintegrowanej.

Laptop zaś został wyposażony w system 64 bitowy - o czym świadczy choćby fakt że pokazuje właśnie 3,86 anie 3,5 GB RAM. To raz.

Dwa zaś - odnośnie BT: przycisk - to ten laptop może sobie mieć, ale jeśli dobrze podałeś model, to akurat ten model nie posiada BT (co łatwo sprawdzić - ot choćby w Menadżerze Urządzeń).

Tylko że grafika nie wygląda na przełączaną.

Możesz to rozwinąć ?

Nie udało mi się znaleźć (ale też specjalnie nie mam na to czasu) informacji na temat tego, czy można w tym laptopie przełączać karty graficzne. To że i5 jest razem z kartą to nie znaczy, że jest dostępna (i nie jest całkowicie zablokowana). A jeśli jest zablokowana, to bez sensu, że system rezerwuje dla niej pamięć.

Hej,

Może tak być, ale tylko w przypadku, gdy płyta główna jest wyposażona w odpowiedni chipset, który umożliwi wykorzystanie zintegrowanego chipsetu graficznego.

Po części racja. Występowanie przycisku na obudowie, a nawet instalacja sterowników do Bluetooth’a wcale nie musi oznaczać, że w określony układ jest laptop wyposażony. Ale wystarczy odwrócić laptopa i spojrzeć na spód. Jeśli jest naklejka informująca o konkretnym modelu modułu Bluetooth’a, laptop jest w niego wyposażony. Gdy naklejki brak - brak też modułu. We wszystkich Acer’kach tak właśnie to wygląda - a trochę ich przez moje ręce przeszło…

Pozdrawiam,

Dimatheus