Cerberus P 6311-07A - tylko jeden komputer

Widam, posiadam neostradę 1mb/s podłączoną poprzez router Pentagram Cerberus P 6311-07A. Mam do niego jedynie zdalny dostęp, hasło zmieniłem. Problem jest taki, że od czasu do czasu podłączane są do niego różne komputery bez mojej wiedzy i zgody. Więc tu nasówa się pytanie, czy idzie skonfigurować ten router, żeby tylko jeden komputer z konkretnym adresem IP miał dostęp do internetu?

Oto moje ustawienia LAN:

http://img22.imageshack.us/img22/263/beztytuulto.jpg

Bardzo proszę o jakąś podpowiedź.

Wyłącz DHCP i ustal IP “na sztywno”.

Wszystko fajnie, DHCP wyłączyłem, ale, może zabrzmi to dość śmierznie, w jaki sposób mam ustalić IP na “sztywno”? Czy zrobić to w ustawieniach mojej karty sieciowej, czy gdzieś w routerze jest taka opcja?

router-pentagram-cerberus-adsl-6331-haslo-t300249.html

Super, tylko ten router nie ma obsługi wi-fi. :slight_smile:

W ustawieniach karty sieciowej i protokołu TCP/IP, tam zamiast opcji “Uzyskaj adres IP automatycznie” wybierz “Użyj następującego adresu IP”, prawdopodobnie adres IP to: 192.168.1.101, brama: 192.168.1.100, a maska podsieci: 255.255.255.0 .

Ok, dziękuję za pomoc. Tak zrobiłem i teraz czekam na efekty. :slight_smile:

A ja nadal nie rozumiem, na czym polega, że ktoś Ci się podłącza do routera… Co to oznacza? Z zewnątrz? Przez WAN ktoś wchodzi na stronę konfiguracji WWW? A może z drugiej strony - jakaś sieć lokalna większa a Ty masz tylko internet, czy jak?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, który jest podzielony na 3 mieszkania. Mieszkam w mieszkaniu nr 1, router stoi w mieszkaniu nr 2, sam go zakupiłem, sam zapłaciłem za aktywacje neostrady i sam płacę comiesięczne rachunki. Korzystam tylko z prądu, za który równierz płacę. A problem tkwi w tym, że czasem z mieszkania nr 3 podpinają się pod router osoby z mieszkania nr 3, normalnie skrętką. Są to wnuki osoby z mieszkania nr 2, więc mają do niego dostęp. Wielokrotne zwracanie uwagi i upominanie nie przynosi żadnych skutków niestety, więc szukam innego rozwiązania. Ot tyle. :slight_smile:

Opis już lepszy - nie chodziło mi dokładnie o takie kwestie, jak wnuki czyjeś tam, ale wszystko się wyjaśniło :wink:

Podstawowa rzecz, jaką możesz zrobić na routerze, to dać tylko dostęp komputerowi z danym adresem MAC. Każdy komputer ma swój unikatowy (nie do końca, o tym za chwilę…) adres karty sieciowej (adres sprzętowy, nie IP - tzw. MAC). W Windows sprawdzisz go np. wchodząc w linię poleceń (cmd) i wpisując: ipconfig /all

Możesz spróbować zablokować na routerze, żeby wyjście na świat było możliwe komputerowi z Twoim adresem MAC (nie wyłączaj DHCP, przynajmniej będziesz wiedział, że się łączą do Ciebie). Zacznij lekturę w okolicach 46 strony:

http://www.pentagram.pl/content/downloa … 07A+PL.pdf

Kolejna sprawa - jak dzieciaki są sprytne, to ominą to (wezmą Twój adres MAC i podmienią w swojej karcie sieciowej - jak będziecie oboje próbować korzystać z sieci, to będą problemy…). Najlepsza chyba metoda, to owinąć porty LAN taśmą klejącą, plomba i tyle. Jak znowu dzieciaki są sprytne, to też problem można ominąć (wpiąć do portu, gdzie jest Twój komputer dodatkowy switch). Kolejny problem, że dzieciaki często lubią bawić się w ‘hakierów’ - mogą przechwytywać Twoje niezaszyfrowane hasła, rozmowy przez komunikatory, wypowiedź na tym forum…).

Nie da się po prostu przedłużyć kabla telefonicznego? Kabel LAN można było, to co za problem kabel telefoniczny dokupić?

A swoją drogą - po co iść na wojne? Powiedz żeby Ci płacili połowę abonamentu - będziesz miał spokój i kilka “dych” w kieszeni.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. :slight_smile:

Będę próbował zgodnie z instrukcją dać wyjście na internet tylko na mój MAC adres. Nie sądzę, żeby dzieciaki były na tyle sprytne, aby to ominąć. To jest pokolenie typu “podepnij, ma działać”. :slight_smile:

Chociaż myślę, że w przyszły tygodniu faktycznie przedłużę kabel telefoniczny. Bo jeśli chodzi o działanie internetu jako takie, to nie mam zarzutów nawet kiedy oni są podłączeni. Problem powstaje dopiero wtedy, kiedy chcę grac w Counter Strike’a - po prostu nie mogę z powodu dużych lagów.

Póki co korzystam z metody ściągania. Ponieważ mam konto premium na RS, wystarczy, że rozpocznę pobieranie i wszyscy już mają bardzo ograniczony dostęp do internetu. :slight_smile:

// edit

I tu nastał problem. Nie wiem jak poradzić sobie z tym adresem MAC. Wpisuję go poprawnie, a router wyświetla komunikat “Invalid MAC address”. Instrukcja również zbyt wiele mi nie mówi. :frowning:

Oto screen z zakładki “Filters”:

http://img188.imageshack.us/img188/1629 … uu2rog.jpg

Bardzo proszę o pomoc, w jaki sposób mogę upoważnić karę sieciową tylko z konkretnym adresem MAC do dostępu do internetu.

1/ czy wpisujesz ten MAC adres, co trzeba? Jak masz np. dodatkowo kartę sieciową Wifi i bluetooth, to ipconfig pMokazuje ze 3 adresy MAC… Pokaż co masz: w linii poleceń wpisz polecenie:

ipconfig /all > C:\konfiguracja.txt

W pliku C:\konfiguracja.txt będzie zapisany cały zrzut konfiguracji…

2/ Czy podajesz z dobrą maską wprowadzania? Z tego, co pamiętam Windows podaje z myślnikami ( 00-0A-E6-3E-FD-E1

). Zmieniłeś symbol rozdzielający na " :"? ( 00:0A:E6:3E:FD:E1 )