Chęć przesiadki z Windowsa na Linuxa

Witam, mam kilka pytań dotyczące systemu Linux i Windows. Czy jest to prawda że Windows (Vista) z czasem zwalnia i jest bezpieczniejszy niż np. Fedora. Linux jest szybszy w pracy, działaniu niż konkurencja. Czy dystrybucje różnią się szybkością działania np. Ubuntu (KDE), Ubuntu (Gnome), Fedora (Gnome). Czy środowiska okienkowe takie jak KDE i Gnome różnią się instalacją i szybkościom działania systemu. Jak często trzeba reinstalować system Linux. Jest możliwość instalacji programów z Linux’a x86 na x64.

Proszę o odpowiedzi profesjonalistów i użytkowników doświadczonych z tym systemem.

Pozdrawiam.

Czy zwalnia to nie wiem bo nie używałem, ale czy jest bezpieczniejszy to na pewno nie.

Kwestia w jakich programach.

Subiektywne odczucia, na pewno Debian będzie szybszy niż np. OpenSUSE. Między KDE, a Gnome jest pewna szybkość ale nie aż kolosalna.

A co to za pytanie? Jak postawisz porządnie system to CI będzie służył bardzo długo. Pomyśl, skoro większość serwerów WWW chodzi na Linuksie i zawsze są dostępne to jak długo może poprawnie pracować ten system?

Zależy jakich, ale zazwyczaj wystarczy zainstalować biblioteki 32 bitowe i będzie śmigać :slight_smile:

pzdr

Mój tata używa Windows XP i mogę potwierdzić, że system z czasem zwalnia. Jest to najpewniej spowodowane fragmentacją systemu plików. Co do GNU/Linux to ten problem ma o wiele mniejsze znaczenie i system aż tak nie zwalnia. Obecnie w fazie rozwoju znajduje się system plików ext4, który jest zaprojektowany aby ograniczyć fragmentacje do minimum. Sam czekam na niego z niecierpliwością.

Dystrybucje oczywiście różnią się prędkością działania (tj. wymaganiami), to już zależy od konkretnych przykładów. Debian (4.0) i Ubuntu (8.04) wydają się działać szybciej niż Fedora (9) czy OpenSuse (10.3). Rolę gra też środowisko. O ile między KDE a GNOME nie ma dużej różnicy, ale tzw. lekkie środowiska graficzne mają na pewno mniejsze wymagania. Jeżeli zależy Ci na niskich wymaganiach zainteresuj się Xfce, fluxboxem itp.

To mnie rozbawiło :slight_smile: Jak często chcesz / masz ochotę. No chyba że coś popsujesz, ale wtedy można winić tylko siebie.

I ostatnie: tak, w większości nie ma problemów pod 64-bitową architekturą.

A co z obsługą więcej niż 4 rdzenie.

ie ma problemu.

A masz procesor więcej niż 4 rdzeniowy? Chyba że 5 procesorów po 4 rdzenie… Galera ma 1344 procesorów 4 rdzeniowych i jakoś działa ;]

Tak

Jeśli tylko w jądro będzie wkompilowana obsługa to nie będzie poblemów.

Większość dystrybucji ma jądro obsługujące wiele rdzeni (bardzo wiele :slight_smile: )

Co do 64 bit, to mogą być problemy z Firefoksa(brak możliwości odpalenia wtyczki Flash), ale powinno wystarczyć zainstalowanie 32 bitowej wersji FX i Flash będzie działać.

Nie ma żadnych problemów, ba!, odpalisz nawet flasha na 64-b przeglądarce (patrz: nspluginwrapper).

Kiedyś były problemy ze wsparciem 64-bitów, ale to jakieś 2-3 lata temu. Teraz wiele argumentów przeciw 64 bitom na desktopie jest już nieaktualnych. Nie ma większych problemów z akceleracją 3D, Javą, Flashem, kodekami itp. itd.

Pytasz o szybkość i bezpieczeństwo Windows Vista względem Fedory z zaraz potem piszesz o wielu rdzeniach i 64 bitach. To się kupy nie trzyma, bo jeśli myślisz o serwerze to nie Windows Vista a Windows Server 2003 lub 2008, prawda? Dlaczego chcesz się przesiąść z Windowsa na Linuksa? Czym się głównie zajmujesz podczas pracy na komputerze? To ma być w końcu serwer czy desktop? A może laptop? Tylko po co Ci więcej niż cztery rdzenie i 64 bity? Nic z tego nie rozumiem :frowning:

Chyba podczas kompresji/dekompresji przydatnych jest wiele rdzeni. A kompresja jest stosowana chyba wszędzie(pliki muzyczne, filmowe, itd. ). Zaznaczam, że nie jestem tego do końca pewien i mogę nie mieć racji.