Chipset a wersja SATA

Witam,

 

Czy chipset Intel 82801HBM wspiera SATA II czy jest to SATA? 

post-87475-0-80794400-1404670681_thumb.p

Prawdopodobnie II ale pobierz sobie http://www.dobreprogramy.pl/SiSoftware-Sandra-Lite,Program,Windows,12721.html i w płycie głównej spójrz na Maximum Sata Mode dla pewności. Jak SATA300 to II.

ICH8 standardowo obsługuje 3 porty 1,5 Gb/s - czyli SATA

Dzięki za info. Pokazuje niby SATA300, ciekaw jestem tylko czy jest taka możliwość, ażeby była to jakaś “okrojona” wersja tego interfejsu. Jest to dla mnie ważne, bo potrzebuję zmienić dysk i w tym momencie zakupiłbym już SSD.

W datasheecie intela do ICH8 jest wzmianka o obsłudze 3 Gbps. No i do tego w programie pokazuje Sata300 więc wskazuje jednak na SATA II. Ale ręki za to sobie nie dam uciąć.

 

 

Ale nawet jeśli jest tam tylko 1.5 Gb/s to przy dysku SSD i tak zobaczysz różnicę. A taki dysk śmiało możesz później użyć do innego sprzętu.

podaj model płyty głównej

Postaraj się o więcej informacji (np. jaki to laptop). ICH8 w wersji mobilnej występował w kilku wersjach. Z różnych względów część producentów odblokowywała interfejs SATA II (dostępny standardowo w wersjach “stacjonarnych”).

 

 

 

Jest to już dość leciwy laptop, Acer Extensa 5220. Przeżył kilka istotnych upgrade’ów, także z jeśli miałby SATA II to sądzę, że dostał by ponownie wiatru w żagle :wink:

 

Jeszcze dodatkowe informacje z Intel Matrix Storage, twierdzi teoretycznie, że tryb transferu to SATA2 (Generacja 2):