Chłodzenie Gforce FX 5900 XT

Witam,

Nurtuje mnie mały problem dotyczący chłodzenia GPU Gf FX 5900 XT wersja z wyświetlaczem: temperatura i prędkość wiatraka. Jak pracuje normalnie, prędkość wiatraka utrzymuje się na poziomie 3400 obr. udało mi sie rozgrzać do 77 stopni a prędkość wiatraka się nie zmieniła. Jest to jeszcze zielone pole na pomiarze. A mnie nurtuje kiedy wiatrak zwiększy prędkość bo nie wiem czy to działa? Czy jak temperatura osiągnie żółte pole? Czy jest jakaś tęperatura graniczna zwiększająca obroty wiatraka.

dziękuje

A używasz jakiejś aplikacji monitorującej do karty - wtedy warto przejrzeć opcje konfiguracyjne.

Albo prędkość wiatraka to już max i się nie zwiększy.

Jak odpala się komputer to prędkość wiatraka to 4800 a potem spada do 3400. Temperaturę można sprawdzać w NVIDIA control panel. Są trzy pola: zielone, żółte i czerwone. Sprzedający twierdzi że prędkość wiatraka regulowana jest automatycznie. Nie ma opcji konfiguracji (przynajmniej ja nie znalazłem). Drąrze temat poniewarz wczoraj karta “poprosiła” o więcej mocy. Wyskoczył komunikat o ograniczeniu pewnych funkcji karty. Mam zasilacz ModeCom 300W i jest chyba do wymiany. Zastanawiam się czy przez to nie padła funkcja automatycznej regulacj wiatraka?

Czyli może ma problem wentyl z automatyką obrotów,daj mu po wentylu z suszarki ciepłym powietrzem lub daj porządne obciążenie karty i powinien zwiększyć prędkość - natomiast jeśli temperatura GPU się będzie zwiększać powyżej gdzieś 80 stopni,a obroty wentyla nie, więc prawdopodobnie jest problem i reklamacja karty.

Ale może to być problem programów odczytujących parametry karty - w takim przypadku tylko pomiar temperatury w kilku miejscach coolera GPU za pomocą termometru elektronicznego z sondą coś powie.

I patrząc na wykres graficzny temperatury GPU jak masz zielony to teoretycznie gra i wentyl działa wtedy z określoną prędkością,jak wejdzie na pole wyżej zwiększy obroty np do 4000,jak na czerwone do max czyli 4800.

Ale jak wszystko chodzi dobrze to nie ma się czym martwić.

UPDATE

Jak taki problem zasilacz do wymiany na mocniejszy,ale on raczej nie ma wpływu na obroty wentyla GPU.

Dzięki piękne na poradę :smiley:

Złączono Posta : 13.08.2006 (Nie) 20:15

Poczytałem trochę w necie że można przełączyć tą kartę na autochłodzenie ale nie wiem jak. Jest tam przy wyśietlaczu przycisk “switch” może to to? Karta to: PixelView Geforce FX 5900 Golden Limited 128MB DDR 2,8ns 256bit 8 potoków TV-out & DVI BOX PDFII