Chłodzenie płyty głownej pytanie


(Lanryna) #1

Witam.

Posiadam płyte główna Asrock 880G extreme3 i chciałbym zainwestować dla niej w lepsze chłodzenie. To znaczy zmienić standardowe na coś bardziej wydajnego. Podkręcam na niej procka i chciałbym z niej jak najwiecej wyciagnać ( tak wiem przez mnożnik też mogę ) ale do sedna sprawy co polecacie??? Mostek północny jest połączony rurka cieplna z chłodzeniem sekcji zasilania i tu pojawia się problem bo potrafi sie solidnie rozgrzać :frowning: Można to wymienić na coś innego???? jeśli tak to proszę o podanie linku lub czego kolwiek na ten temat:) co do mostatka południowego to myślałem nad "Thermalright HR-05" co do reszty nie mam pojęcia. Wiem ze ta firma miała w ofercie chłodzonko na mosfery sekcji zasilania ale nie orietuje się czy są one nadal dostepne i czy była by mozliwość założenia tego na mojej płycie. Proszę jeszcze raz o jakieś sugestie na ten temat. Za wszelką pomoc dziękuje:) =D>


(T Luk) #2
  1. Jakie masz temperatury NB i SB, że chcesz zmieniać chłodzenie płyty?

  2. Czy obudowa jest dobrze wentylowana?


(Ciuci) #3

Niepotrzebnie coś kombinujesz :slight_smile: Jeżeli się trochę rozgrzeje to znaczy że chłodzenie pracuje i odprowadza ciepło,no chyba że masz tam jakieś ekstremalne temperatury.Jeśli kręcisz to zainwestuj w jakiś cooler na CPU, i jak kolega wyżej napisał zadbaj o dobrą wentylacje obudowy,czyli jakiś wentylator z przodu i wyciągający z tyłu,porządek w obudowie,poupinane kable itp.To powinno stanowczo poprawić chłodzenie na NB i SB :slight_smile:


(Lanryna) #4

Po OC NB i SB sa naprawde gorące. Palca się nie utrzyma na nich więcej niż 10s bo parzy. Co do obudowy to jej nie posiadam.... Nie potrzebna jest mi ona do szczęścia.


(sla17) #5

Ale trzymasz na powietrzu czy gdzieś w szafie czy w innym miejscu?


(Lanryna) #6

Nie wiem czy moje chłodzenie na procka jest dobre ale sami zobaczcie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 3f1d9.html

z tym,że na chwile obecna chłodzenie płyty głownej już nie wyrabia w stresie jest naprawde gorąc:(

Wszystko chłodze powietrzem. Nie trzymam tego w szafie :lol: :lol: na biurku stoi wszystko ładnie ustawione nie. Jeżeli chodzi o czystość zestawu jest regularnie odkurzany ( wiadomo kusz zawsze bedzie ) ale nie ma go w takich ilościach,że trzeba skrobać szpachelką 8) 8) 8)


(sla17) #7

Nie wierzę w to, prędzej w uwalony czujnik. Chyba że masz LC i wszystko w piwnicy :smiley:


(Lanryna) #8

Jeśli nie wierzysz to już Twoja strata kolego 8) 8) 8) tak są to temperatury jakie były odnotowane po teście puszczonym w OCCT przy 4400Mhz procka na rdzeń ( tak było w biosie)

bez żadnych problemów mogłem trzymać palce na NB i SB jaki na chłodzeniu procka.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 937a1.html


(Ciuci) #9

Uwalony czujnik,takie temperatury są niemożliwe.

Wszystkie programy Ci tak pokazują?Ten Twój Phenom to czasem nie unlock? :slight_smile:


(Lanryna) #10

Tak każdy program mi tak pokazuje i w biosie też tak jest czasem niewielka różnica. Nie wiem czy jest czujnik uwalony bo jak robiłem te testy to wszystko super i naprawde moglem spokojnie trzymać palce na sekcji zasilania chlodzeniu procka (jego podstawie) na NB i SB. Tak jest to odblokowany Phenom.


(Ciuci) #11

Na pewno czujnik.Po odblokowaniu tak się dzieje właśnie.

Kup dobrą obudowę,dobrze wentylowaną,a temperaturę będziesz miał niższą niż trzymając tak sprzęt podpięty na pająka bez budy :slight_smile:


(Lanryna) #12

Ok skoro tak mówisz to może jest i uwalony czujnik. Jednak palce mam ok i czuje jak są podzespoły gorące i jak są chłodne. moim zdaniem czujnik jest ok bo podczas testu temperatura procka w programie dochodziła w granicach 55 C więc???? jak sami widzicie na foto jest to obraz pulpitu wykonany po teście a nie w czasie jego trwania. I co ważne jeśli temperatury byłyby za wysokie miałbym errora i resta systemu. Ok do rzeczy.

Zastanawiałem się nad zakupem chłodzenia na SB i znalazłem coś takiego -----> HR-05 SLI THERMALRIGHT

Co do sekcji zasilania też pomyślałem nad nią i zastanawiam się czy na orgilany radiator można dołożyć cos takiego ------> http://www.thermalright.com/products/in ... =10&id=170 i połączyć je z standardowym z racji tego,że jest połączone z NB rurka HP

Może ktoś coś powiedzieć na ten temat???? poprawi to chłodzenie płyty w jakis znaczący sposób???