Chłodzenie procesora, a regulacja prędkości wiatraka


(adam749) #1

Mam zamiar sobie kupić coś takiego i w tym zestawie jest dołączony regulator prędkości, a moja płyta główna ma taką funkcje. I moje pytanie: Czy musze wyłączyć w biosie regulacje prędkości, żeby podłączyć ten w zestawie??


(Gen Salvador) #2

jesli podpinasz do tego samego portu zasilania to wyłącz.

P.S jesteś pewien ze chcesz to kupić ? do wydajnych nie należy i drogie w cholere


(adam749) #3

To jakie polecasz??


(Gen Salvador) #4

w tej cenie to możesz mieć zalmana całego z miedzi http://allegro.pl/item325407013__zalman ... gwar_.html

Ale taniej i znacznie wydajniej Cię wyjedzie

http://allegro.pl/item323872606_arctic_ ... e_aab.html + jakiś wentylator wyciągowy.

ma sygnał PWM wiec z biosa go ustawisz wedle upodobać, sam go mam na 50% w chwili obecnej temp procesora 35*C,

i kup pastę MX-2 u tego samego gościa


(adam749) #5

Zastanawiam się nad tym, ale mam blisko procesora kość RAM DSC00002, a ten zestawik ma z boku wentyl i niewiem czy się da zamontować, czy go można zamontować z jakiej sie chce strony??


(Ali142) #6

Mozna go zamontowac w dowolna strone (prawa i lewa), wiec nie powinienes miec klopootow. Rowniez polecem Arctica, ewentualnie Pentagrama.


(adam749) #7

Aha jak go można zamontować w dowolną strone to go biore. Dzięx za pomoc. Pzdr!!


(Ali142) #8

Dla pewnosci zdejmij swoje chlodzenie i sprobuj je zalozyc odwrotna strona, jesli bedzie ok to z tym tez nie bedziesz mia problemow.


(Gen Salvador) #9

s939 i am2 możliwe jest tylko przekręcenie freezera o 180 stopnie co nie jest w cale korzystne. Ustaw go frontem do przedniej ściany obudowy, nie martw się o ramy bo zmieszczą się pod wentylatorem.

Nie zapomnij o wentylatorze wyciągowym! nie wiem jaki tam masz z tyłu rozstaw pod śruby, ale kup wentylator takiej konstrukcji http://allegro.pl/item327418911_arctic_ ... _20db.html są też z podzielnym sygnałem PWM

i pasta MX-2 druga połowa sukcesu, w porównaniu do silikonów to nawet 12-15*C różnicy. W tubce jest bodajże 4g wystarczy Ci na kilkanaście wymian chodzenia zarówno procka jak i grafiki.


(adam749) #10

Dobra zrobie tak jak napisał lukaszzek tylko musze hajs uzbierać. Wielkie dzieki!! Pozdro.


(chrucik) #11

http://www.allegro.pl/item329495477_tan ... _lite.html

ja mam takie rozwiązanie i jest bardzo dobre na noc ~1000 obrotów i jest cichutko w dzień 1800 i jet chłodno :slight_smile:


(adam749) #12

Włąśnie uzbierałem kase i chce kupić te chłodzenie, ale przeglądałem ta stronke i tam na obrazku jest kabelek PWM i on ma 4 PINy, a ja mam w kompie 3 PINy. Czy on będzie dobrze chodził u mnie??


(Gen Salvador) #13

ten 4 pin jest z sygnałem PWM do sterowania obrotami wentylatora, wszystkie nowsze płyty to mają. Ale nie zrażaj się bo możliwe że możesz też w biosie zmniejszyć procentowo obroty dając niższe napięcie na wentyl. Tak czy siak to chłodzenie i tak jest ciche.

co bierzesz oprócz tego ??


(adam749) #14

Aha, biore jeszcze ten wentyl i zastanawiam się nad pastą bo tam jest już mx-1 to po co brać mx-2 ??


(Gen Salvador) #15

bo to dużo lepsza pasta, zainwestuj, zostanie Ci na lata


(adam749) #16

Dobra, to biore wentyl na procka, wylotowy i paste MX-2, a jak usunąć pozostałości od starej pasty na procku(jeszcze nigdy nie zdejmowałem radiatora i niewiem)??


(Gen Salvador) #17

zetrzeć wacikami, albo miękkim papierem toaletowym :smiley: zdecydowanie tym drugim łatwiej :wink:, potem spirytus na wacik i polerka żeby lśnił...

Wyciągnij procka z socketu, będzie Ci dużo łatwiej usunąć pastę i nałożyć nową, tylko uważaj na nóżki. Nowej dziabnij trochę na środek, coś jak ziarnko ryżu (nie ugotowanego :wink: ) i rozprowadź dokładnie po całej powierzchni czapy procesora. Nie może być za mało, ani za dużo. Grubość kartki papieru mniej więcej.


(adam749) #18

Aha, dziex.