Chłodzenie,radiator


(system) #1

Witam Was,

Mam pytanie otóż czy wystarczy sam radiator na chłodzenie procesora? (mam temperaturę teraz z wiatrakiem wypychającym ciepłe powietrze z obudowy w okolicach 35-40 C.)

Dzięki


(XMan) #2

Temperatura w normie - możesz spać spokojnie. :slight_smile:

Oprócz tego jeżeli dawno nie czyściłeś komputera to :

wyłącz komputer od sieci przeczyść go sprężonym powietrzem a jak nie masz to delikatnie nie dotykając części zwykłym odkurzaczem + pędzelkiem / najlepiej od golenia z końskim włosiem / i ponownie odkurzaczem. :slight_smile:


(system) #3

a jaki to proc? masz jakieś dodatkowe chłodzenia? i czy masz zamiar go katować grami?

ale pewnie nie wystarczy ;p


(system) #4

Proc jest w moim podpisie (AMD Athlon 3000 + 2 GHz) ,a jak jeszcze "usunę",wyłączę ten wiatrak bo strasznie hałasuje to procek się nie będzie grzał?

Z gier to : CS i GTA SA (SA-MP)


(greh) #5

Jak to zrobisz, to nawet się nie zdąży zagrzać... Pójdzie z dymkiem... :slight_smile:


(system) #6

raczej po prosu się wyłączy albo zrestartuje nie powinien się spalić ale rób co uważasz, na własne ryzyko :slight_smile:


(flaszer) #7

Wg nie AC (Air cooling) jest obowiązkowe. Zawsze powinno wiać, jak szanujesz ciszę to wolno, ale wiać. Ustaw wiatrak na niskie obroty, w granicach 1500RPM i zobacz, czy będzie nadal słyszalny. Temperatura na pewno skoczy, ale nie będzie tak drastycznie jak bez wiatraka.


(XMan) #8

Kup nowy - wymień, kosztuje tanio i będzie OK. :slight_smile:

Przy okazji możesz wymienić pastę termoprzewodzącą :

viewtopic.php?f=19&t=242167&start=0

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1736


(system) #9

właśnie jak już o tym mowa to jak zmienić częstotliwość obrotów wiatraka, jakiś programik czy coś, bo regulatorów ręcznych nie mam ?


(greh) #10

Po pierwsze to wiatrak musi się dać regulować, jak nie obsługuje regulacji to niewiele zdziałasz... :slight_smile:


(flaszer) #11

Zdziałasz, jeżeli odpowiedni podłączysz kabelki. Robisz tak - wyjmujesz wtyczkę od wiatraka z gniazda na płycie. Z owej wtyczki wyjmujesz czerwony i czarny kabelek. Żółty zostawiasz w spokoju, po czym podłączasz wtyczkę z powrotem do gniazda. Dwa kabelki, czerwony i czarny podłączasz do molexa (wtyczka od zasilacza). Odpowiednia kombinacja zapewni dane napięcie, dzięki któremu uzyskasz różne obroty. I teraz tak, aby uzyskać napięcie 5V i tym samym najniższe obroty, podłącz czerwony przewód do linii +5V (czerwony styk) i czarny do masy (czarny styk, zaraz obok czerwonego). Pośrednie napięcie, 7V uzyskasz podłączając czerwony przewód do żółtego styku, czarny przewód do czerwonego styku w molexie. Napięcie wychodzące równe jest wtedy różnicy napięć 12V i 5V, czyli 7V. 12V nie opisuje, bo to standardowe napięcie które Cię nie interesuje :stuck_out_tongue:


(system) #12

dobry sposób ale chyba lepiej regulator założyć :slight_smile: