Chłodzenie - ustawienie kierunków nawiewów i wyciągu

Witam serdecznie

Rzadko się udzielam, gdyż zazwyczaj radzę sobie sam, jednakże w ostatnim czasie nadarzył się szkopuł, który mógłby zostać rzucony do opinii publicznej.

Aż wstyd o to pytać, będąc informatykiem z wykształcenia i zawodu, jednakże liczę na szczerą i przyjazną pomoc.

Otóż w ostatnim czasie natknąłem się na pewne problemy ze stabilnością mojego komputera.

O ile nie podejrzewałem zasilacza gdyż myślałem że mam wstawiony 650W, to dopiero przy jego wymianie na 780W zauważyłem że nadmiar alkoholu (jak to bywa ciągle będąc informatykiem) dał się mocno we znaki i okazało się że stary zasilacz był 480-watowy. Jednakże po wymianie stabilność poprawiła się tylko ledwo ledwo, to zacząłem grzebać dalej.

Otóż podstawowym problemem w moim nieszczęsnym komputerze jest temperatura.

Przy poprzednim zbyt słabym zasilaczu, okazało się że kości pamięci grzały się tak mocno, że powodowało to przestoje w pracy komputera na kilkanaście minut. Podejrzewam że mocno obciążony zasilacz 480Watowy wypuszczał zbyt gorące powietrze.

Problem jednak jest wciąż obecny, gdyż po wymianie tejże części komputer rzadziej się wyłącza, ale kości pamięci są wciąż rozgrzane (na szczęście nie do takiej temperatury jak wcześniej, kiedy nie można było ich dotknąć martwiąć się o oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia).

Zacząłem mocno przyglądać się swojemu pupilkowi (a złota zasada i prawa Murphyego zawsze wskazują na fakt, że potrafię naprawić nawet totalnego złoma, ale nie swój komputer) i odnoszę wrażenie że cyrkulacja powietrza w moim komputerze jest całkowicie bezsensowna i nie ma racji bytu.

Schemat obecny:

https://dl.dropboxusercontent.com/s/wdb … z21kQ&dl=1

Oczywiście sam zauważam błąd w tym schemacie, ale wolę się upewnić.

Na chwilę obecną zasilacz wciąga chłodne powietrze do zasilacza i ciepłe wypuszcza do dołu w stronę radiatora na procesorze.

Chłodzenie na procku wciąga to samo ciepłe powietrze i “chłodzi” nim radiator, po czym całe to ciepłę powietrze leci w stroną pamięci.

Dodatkowo gorące powietrze wylatuje z karty graficznej i leci do góry, wprost na kości pamięci.

Na przodzie obudowy znajduję się nieużywany (głośny) wentylator który miał za zadanie pompować chłodne powietrze do obudowy.

I teraz pytanie, czy jeśli zamontuje dodatkowy wentylator na tylnej ścianie obudowy, włączę przedni wentylator żeby wciągał powietrze, oraz obrócę pracę wentylatora na procesorze, to będzie to lepiej działało?

Taki niby schemat:

https://dl.dropboxusercontent.com/s/shm … VQqUw&dl=1

Oczywiście czekam na opinie. Moje myślenie może być całkowicie błędne, jednakże jakaś logika w tym jest. Problem tylko się kształtuje w mojej głowie, że przy przyszłej sytuacji będę miał zero problemów z pamięcią, a zaczną się problemy z procesorem, stąd też moje zapytanie jak wy to widzicie

Czym Ty tak go obciążyłeś? Tym komputerem z podpisu? No nie żartuj… do jego zasilenia wystarczy z zapasem markowy 350 W a nie prawie 800…

Podaj lepiej markę i model zasilacza bo określenie “480W” czy 7xxW" nic nie mówi.

Sama karta grafiki bierze 200W, do tego 3 dyski wewnętrzne i 4 zewnętrzne. Niedawno przerzuciłem się na sporo zasilania zewnętrznego. Kilka kart rozszerzeń plus 2 napędy. Jeden dvd i jeden Blu-Ray. Podpis zmieniłem. Był mocno nieaktualny

Przesadziłeś z tym PSU, na ten sprzęt starczy markowe 450W :wink:

Co do problemu, masz źle założone chłodzenie, ogólnie stosuje się zasadę, na przykładzie Twojego zdjęcia:

cooling_png_300x300_q85.jpg

Masz pewny obieg powietrza, robisz porządek w kablach i powinno być OK :wink:

No i zasilacz - jak domyślam się to jest on w górnej części obudowy? Jeśli tak to on nie dmucha ciepłym powietrzem do wewnątrz tylko z obudowy ciepłe wyciąga i wydmuchuje na zewnątrz.

To, że tan zasilacz ma wentylator na ściance znajdującej się wewnątrz obudowy nie oznacza, że tym wentylatorem powietrze jest wyrzucane. Tak, zasilacz na swoje potrzeby zasysa powietrze ciepłe, ogrzane przez pozostałe podzespoły…

Ok, wg tego zdjęcia powinienem obrócić wentylator na procku i w zasilaczu ?

Dwie niebieskie strzałki sugerują dwa wentylatory na froncie?

Sorry… jestem lekko rozmiękczony bo dzisiejsze telefony od klientów wywróciły mi mózg na lewą stronę

Dodane 12.08.2013 (Pn) 21:54

ok sprawdziłem. ciepłe powietrze wylatuje z zasilacza na zewnątrz obudowy ale również wyciąga powietrze wprost na radiator procesora.

Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Aż tak szybkiej reakcji się nie spodziewałem

Górna strzałka (niebieska) to nawiew z wentylatora CPU, czyli Twoje wspomniane odwrócenie chłodzenia, dolna niebieska to nawiew z frontu, jak masz jeden wentylator to z niego, jak masz miejsce na dwa i ochotę to załóż drugi, możesz je przykręcić na obrotach, będzie chłodniej i ciszej. Czerwone strzałki pokazują kierunki, w których będzie uchodziło ciepłe powietrze, część zassie zasilacz a cześć pójdzie przez wentylator na tyle.

Wyciąga ciepłe powietrze nie na radiator tylko znad radiatora.

A że również… to normalne, skoro z jednego miejsca zasysa to w drugim miejscu musi wyrzucać.

cedar właśnie w tym dziwny problem ze z zasilacza ciepłe powietrze leci na zewnątrz obudowy jak i na radiator. nie mam pojęcia czemu tak dziala ale na 100% jestem pewien ze tak to funkcjonuje

semtex wielkie dzięki. czekam na dostawę dwóch fanów i zobaczę czy będzie poprawa

Przeczytaj ten artykuł:

http://chlodzenie.net/reviews/jak-popra … mputerowa/

(na stronie czwartej masz pokazane sposoby wentylacji komputera)

To tylko Twoje odczucie, bo ja jestem pewien, że nie może być tak, jak Ty piszesz. Wentylator wciąga powietrze z jednej, a wydmuchuje z jego drugiej strony. Tak, jak napisałem wcześniej - to jest tylko Twoje odczucie.

przylozylem chusteczke. z obydwóch stron wydmuchuje :slight_smile: i za nic nie chce wciągnąć. zakonczylem dzisiaj modernizacje. dwa 12cm cruisery wmontowane. obrocilem cały radiator z wentylatorem na procku (konstrukcja nie pozwalała na samo obrocenie wentylatora na radiatorze). pojutrze porobie testy temp. w stresie. na razie widzę ze jest dużą różnica na samych dyskach twardych więc pewnie dziala . dam znac czy wszystko poszło ładnie i dało oczekiwany efekt

Dodane 21.08.2013 (Śr) 9:24

Ze sporym opóźnieniem (za które przepraszam) informuję, że komputer hula aż miło. Wszystko działa ładnie i sprawnie a temp na dyskach twardych spadła o 30%. Znaczy się, że progres jest i właśnie o to mi chodziło. Wszystkim bardzo bardzo dziękuję za pomoc!