"Chmura dyskowa" w obrębie sieci LAN - jest coś takiego?

Witam, od jakiegoś czasu używam dysku online OneDrive aby synchronizować swoje dane. Wygląda to tak, że z tym dyskiem są połączone dwa komputery oraz jeden tablet i smartfon.Wszystko jest skonfigurowane tak, że jak wrzucę coś do odpowiedniego folderu na laptopie to pojawia mi się to w odpowiednim folderze na drugim komputerze oraz smartfonie i tablecie. Gdy coś wrzucę do podobnego folderu na tablecie to pojawia mi się na smartfonie i dwóch komputerach, itp. Tak to działa. Ostatnio myślałem nad postawieniem sobie w domu serwera ownCloud bo mam wolny sprzęt na którym mógłbym taki serwer postawić. Cenię sobie prywatność i wolałbym przechowywać swoje dane na własnym serwerze w domu niż no dyskach online, dlatego myślę nad takim rozwiązaniem. Wszystko wyglądałoby podobnie z tym, że pliki trafiałyby na serwer domowy a nie na dysk Microsoftu. Tak rozmyślając nad tym przyszło mi do głowy pewne pytanie. Czy nie istnieje coś podobnego do serwera ownCloud z tym, że komunikującego się tylko przez sieć LAN? Chodzi o to, że gdybym postawił serwer ownCloud to wrzucając coś na komputer pliki przesyłałyby się na inne urządzenia z wykorzystaniem internetu, a że ja mam (jeszcze, niestety) radiówkę to przy dużych plikach, gdy pobierały by je 3 urządzenia to cały limit transferu zaraz by mi przepadł. Więc właśnie zastanawiam się czy istnieje coś podobnego do ownCloud, ale wykorzystujące do przesyłania plików tylko sieć wewnętrzną LAN? Skoro wszystkie urządzenia w domu i tak są podpięte do tej samej sieci WiFi to mogłyby wymieniać między sobą dane tylko w tej domowej sieci, bez wysyłania plików w internet aby potem z internetu je pobrać. Mam nadzieję, że rozumiecie koncepcję? Jest coś takiego może?

Coś takiego ?

http://ccm.net/faq/26985-owncloud-implementation-on-a-lan

https://github.com/owncloud/client/issues/203

No genialne :smiley: W sumie teraz się zastanawiam dlaczego nie wpadłem na to, że ownCloud może mieć taką funkcjonalność i nie szukałem informacji w tą stronę. Dzięki wielkie :slight_smile: