Chroboczący Samsung Spinpoint F1 HD322HJ 320 GB


(haker146) #1

Witam mam mały problem z dyskiem Samsung Spinpoint F1 HD322HJ 320 GB pracuję na systemie windows seven. Problem polega na tym że niekiedy słyszę chrobotanie dysku, jest ono większe gdy defragmentuje dysk i dysk w czasie defragmentacji raz chrobocze raz chodzi cicho. czy to jest uszkodzenie dysku czy może jakaś wada techniczna. Jakim programem najlepiej mógłbym sprawdzić czy dysk pracuje tak jak powinien. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i przepraszam za kłopot. :smiley:


(Longhorn2009) #2

Chrobotaniem nie ma się co przejmować, w szczególności przy większym obciążeniu, niektóre dyski po prostu tak mają. Jeśli chcesz się upewnić czy dysk jest sprawny możesz użyć programu HDTune (zakładka Error Scan).


(Daniello Daniel) #3

Mam ten dysk, i w czasie pracie jest cichutki, tylko jak kompa wyłączam to sobie na koniec po szelesci troszke...


(haker146) #4

czy dysk mam dobrze ustawiony w standardzie SATA 2 czhodzi mi o to czy mam takie prędkości jakie powinien mieć tutaj screen z HDtune http://img59.imageshack.us/img59/8716/beztytuubq.png


(Longhorn2009) #5

Jeśli chcesz żebyśmy odpowiedzieli ci na to pytanie musisz dać zrzut zakładki Benchmark, oczywiście po przetestowaniu dysku. (przycisk Start po lewej).


(haker146) #6

tutaj link http://img638.imageshack.us/img638/9420/beztytuuyc.png


(Daniello Daniel) #7

U mnie wynik jest podobny, tylko trasnfer minimalny u ciebie schodzi aż do 9 u mnie tylko do 37, i gdzie ty trzymasz kompa że dysk ma tylko 16 stopni ? Ja wiem ze one są chłodzne ale że aż tyle ? U mnie wieje na niego wiatrak 12cm i ma 20 stopni...


(haker146) #8

Parametry testu się poprawiły kiedy dysk zwiększył swoją temperaturę do 21 a do twojego zdziwienia dopowiem że gdy przedtem przed 1 testem patrzyłem na teperaturę miał on 11 stopni 6 minut i ok30 s po uruchomieniu komputera a oto screen z 2 poprawnego testu.

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :slight_smile:


(Longhorn2009) #9

Taka różnica temp. nie ma na pewno wpływu na wydajność. Jeśli na podstawie wyników minimalnego transferu twierdzisz, że wyższa temp. poprawiła osiągi, to jesteś w błędzie, ponieważ zaraz po starcie system wczytuje wiele komponentów, usług i różnych plików, co powoduje chwilowe obniżenie wydajności HDD. Po ok. 10-15 min. wyniki są dużo bardziej wiarygodne (w szczególności chodzi o minimalny transfer), wtedy nic nie powinno się już wczytywać i praca systemu nie wpływa juz w tak znacznym stopniu na wydajność dysku, jak zaraz po starcie (stad lepsze wyniki na obrazku nr. 2 po jakimś czasie od uruchomienia systemu).

W przypadku dysków twardych tak niska temp. jak u ciebie nie jest wskazana, ponieważ w dysku pracuje wiele elementów mechanicznych, które w takiej temp. (11 stopni :roll: ) nie będą tak dobrze smarowane jak np. w 30-35*C.