"Chyrczenie" wentylatora

Witam.

Dokładnie jak w nazwie tematu - mój wentylator chodzi dosłownie jak traktor. Lecz zdarza się to tylko czasami. Można go uciszyć waląc otwartą dłonią w górną część obudowy komputera, ale dopiero wtedy, gdy system się włączy - wcześniej nie zadziała :confused: Lecz i to nie zawsze działa, czasem trzeba poczekać, aż sam przemyśli swoje zachowanie :slight_smile: Prosiłbym o jakieś rady - jak to naprawić. Naprawdę staje się to irytujące.

Cześć

Na początek przeczyść wiatraki w obudowie z kurzu. Jeżeli to nie pomoże zlokalizuj który wiatrak najbardziej hałasuje i wymień go.

Który to wentylator (w obudowie, na procesorze, karcie graficznej)?

Jeśli to wentylator w obudowie i jest czysty to pozostaje ci go tylko wymienić (zapewne kończy swój żywot).

Czyściłem z grubsza odkurzaczem i pędzelkiem, ale za dużo to chyba nie dało - odkręcić go i wtedy solidnie przeczyścić?

Cześć

Spróbuj, jak nie pomoże pomyślimy co dalej.

Wentylator w obudowie? Zdaje się, że go nie mam - mam tylko na procesorze i zasilaczu.

Cześć

Jeżeli masz kartę graficzną dedykowaną to na niej zapewne też jest (chyba że karta posiada chłodzenia pasywne).

Dedykowaną? Jestem troszkę zielony :slight_smile: Karta była wymieniana, bo ze starą były problemy. Nie ma wentylatora, tylko żeberka.

Cześć

Dedykowana karta czyli podłączana do portu PCI-E bądź starszego AGP.

Więc karta na tzw. chłodzenie pasywne.

Dobra, to w takim razie poodkręcam i przeczyszczę wentylatory i zobaczymy. :slight_smile: