[CIĄGLE AKTUALNE!]Brak uprawnień do edycji plików na pen'ie

Witam!

Szukałem w internecie rozwiązania problemu bardzo wolnego kopiowania plików na pendrive w systemie Ubuntu.

Trafiłem na forum: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=105435

Zrobiłem to, co napisane zostało w ostatnim poście.

Utwórz w /etc/udev/rules.d plik 99-pendrive.rules o takiej zawartości:

Kod:


KERNEL=="sd*", SUBSYSTEM=="block", ATTR{removable}=="1", RUN+="/bin/sh -c 'echo noop > /sys$DEVPATH/queue/scheduler'"


Za każdym razem jak podłączysz pendrive to udev wykona to polecenia dla niego.

Wtedy pojawił się mój problem: Po włożeniu dowolnego pendrive wyświetla się on na pulpicie jako usb0 (jeśli włożę drugi to nazywa się usb1). Dodatkowo ma on ikonkę dysku, a nie pendrive’a. Mogę jedynie przeglądać pliki jakie już na nim są, a nie mogę nic kopiować/usuwać/itp. Usunąłem więc plik 99-pendrive.rules, który utworzyłem zgodnie z poradą na forum.ubuntu.pl, ale problem nie zniknął… Również po restarcie komputera pendriv’y montują się tak samo jak przedtem. Ciekawe jest to, że w “Komputer” oprócz usb0 wyświetla się też normalna nazwa pendrive’a: “USB flash memory: System plików o pojemności 4GB”. Wygląda to jednak tak, jakby było to osobne urządzenie, bo ma osobną ikonkę (normalną, przedstawiającą pendrive). Po kliknięciu 2x na ten pendrive wyświetla się błąd:

Zamontowanie położenia nie jest możliwe

Błąd wewnętrzny: No mount object for mounted volume

Co mogę zrobić?

Mój system to Ubuntu 10.04 32bit

Wydaje mi się, że pendrive powinien być w podsystemie USB.

Dodane 02.02.2011 (Śr) 20:26

Dziwnie też wygląda ATTR{removable}==“1” . Podwójny znak równości stosujemy dla warunków - podobnie do C. Polecenia zapisujemy z pojedyńczym znakiem równości. Nie nakłaniam Cię do wprowadzania tych zmian, bo UDEV się nie interesuje od dawna, a interesowałem w momencie, gdyż dosyć prężni się rozwijał.

Poszukaj także reguł dla pendrivów w innych plikach. Pierwsza liczba w nazwie pliku, to priorytet. Jeżeli UDEV przetwarza także inne reguły dla pendriva, to może przetwarza je po twoim pliku - możesz zabronić dalszego przetwarzania reguł z tym samym selektorem lub zmienić priorytet swojego pliku. Można też wyrzucić niechciane reguły, czego nie zalecam, bo np. mogą wrócić wraz z aktualizacją systemu.

Wydaje mi się jednak, że zawartość pliku 99-pendrive.rules nie powinna już w ogóle obowiązywać, bo jest usunięty… Wszystko jest tak jak przedtem i chyba nie powinno być problemów z pendrive’ami. Dlaczego więc problem jest?

Jeśli chodzi o Linux to jestem kompletnie zielony i właściwie mało potrafię w nim zrobić, więc proszę o dokładne instrukcje co mam zrobić.