Cichy, mały, słaby pecet-składak, ewentualnie terminal


(bartek_m0) #1

Witam,

potrzebuję pomocy w doborze części na komputer, który POWINIEN posiadać następujące cechy:

  • być cichy (coś jak notebook),

  • mieć niewielkie rozmiary (tak około 40x40cm byłoby idealnie),

  • pobierać niewiele energii,

  • móc pracować pod kontrolą Windows 2000/XP lub jakiegoś słabszego Linuksa,

  • pojemność dysku twardego ~40GB, karta graficzna raczej nie gra roli,

  • do tego możliwość zamontowania osobnej karty dźwiękowej i/lub karty sieciowej bezprzewodowej.

Części tylko z Allegro.

A co do drugiej części pytania,

Zastanawiałem się również nad zakupem terminala zamiast składaka, np:

http://allegro.pl/terminal-neoware-ca21 ... 63175.html

Martwi mnie jednak tutaj system (Windows XP Embedded, co to niby jest?) i nieznany mi procesor, na którym nie wiem nawet czy da się zainstalować XP...

Albo tutaj odrobinkę lepszy, jednak z tymi samymi zastrzeżeniami:

http://allegro.pl/terminal-hp-t5700-1-0 ... 22009.html

Ogólnie na Allegro jest tego pełno, jeżeli ktoś miałby jeszcze jakąś propozycję to proszę bardzo. Osobiście druga opcja wydaje mi się korzystniejsza.

Jeszcze raz uprzedzam - na tym urządzeniu będę uruchamiał sobie stare programy Windowsowe słuchał tylko radia internetowego lub trzymał 2-3 gry o wymaganiach sprzętowych typu Age of Empires część pierwsza, więc nie oczekuję jakiegoś demona szybkości, tylko małego urządzenia, które będę mógł sobie gdzieś postawić i nie trzeba będzie się martwić że zagraca pokój i wydaje dźwięki podobne do odkurzacza :D.

Z góry dziękuję za wasze rady.


(Chojinka) #2

co do małego kompa to:

http://www.arest.pl/produkt/Plyty-glown ... VGA-S-AM3/

220zł

http://www.arest.pl/produkt/Procesory/1 ... 2-GHz-AM3/

255zł

http://www.arest.pl/produkt/Dyski-tward ... A-HD502HJ/

135 zł

http://www.arest.pl/produkt/Obudowy/13, ... za-czarna/

81zł

http://www.arest.pl/produkt/Pamieci/3,5 ... -1333-CL9/

71zł

http://www.arest.pl/produkt/Zasilacze-L ... ATX-400-W/

132zł

razem: 894zł

nie jest zbyt tanio ale części z jednego sklepu a nie z allegro będą nowe z pewną gwarancją i przesyłka będzie tańsza - bo jedna

do zestawu dokup jakąś tanią karte dzwiękową - markową np: audigy 2 albo nawet soundblastera 24bit, jakosć dzwięku bedzie zdecydowanie lepsza od integry.


(bartek_m0) #3

Dzięki za radę, ale zapomniałem dodać, że wszystko ma być dosyć tanie i żeby nie było szkoda go wyrzucić po 3-4 latach. Nowe części mi się nie przydadzą, z racji tego że mimo wszystko trochę pobierają prądu, porównaj np. sobie ten pecet z terminalem z Allegro:

Spokojnie wystarczy mi on przy 256MB RAM do pracy, tyle że martwi mnie procesor i system operacyjny, bo przyznam szczerze że z nazwą Via Eden czy Transmeta Crusoe spotykam się po raz pierwszy (nie wiem czy to ARM czy x86), podobnie jak z Windows XP Embedded (to jest coś jak Windows CE czy jak Windows Fundamentals for Legacy PCs?)


(mktos) #4

Windows XPe (XP Embedded) to specjalna wersja Windows XP, którą ogólnie rzecz biorąc można dostosować do urządzeń o niezbyt wielkich wymaganiach sprzętowych (bo jest bardziej modularna), ograniczyć (np. brak możliwości zapisu na dysku można włączyć) i parę innych bajerów zrobić. Absolutnie kompatybilna z aplikacjami dla normalnego Windows XP, to zupełnie oddzielna linia od Windows CE.

Same terminale mają zazwyczaj brak dysku twardego, a system jest na pamięci Flash. Nie każdy terminal pozwoli zainstalować i zadziała z alternatywnym do fabrycznego systemem operacyjnym - trzeba by przejrzeć jakieś fora czy coś. Akurat chyba z HP t5000 dużych problemów nie ma z tego co pamiętam.

Możesz przejrzeć np. ten wpis: http://blog.4zal.net/2009/12/02/hp-comp ... pokladzie/ (choć tutaj wykorzystanie terminala jako serwer z Linuksem)

Nie wiem jednak czy jakakolwiek gra na tym zadziała.

Transmeta Crusoe to straszny procesor. Wydajność ma bardzo, bardzo niewielką, słabą. Zwykły x86, więc zwykły Windows zadziała.

VIA Eden to też zwykłe x86, kuzyn VIA C7. Nie wiem jak z wydajnością, ale jak na procesory ULV bywa to też pewnie zatrważająca nie jest.