CICHY zestaw (proc + pł. gł. + pam + k. graf.) do 1050zł

Witam,

Od ok. 2-ch tygodni przeglądam wątki na necie i na niniejszym forum o zestawach w granicach: 750-1000-1500 zł,

Zestaw chcę zakupić na SklepWGK.pl (Warszawa) - kilka zestawów oraz części tam zakupiłem, mam w miarę blisko itd

Moje podzespoły:

1 - Intel Pentium Dual Core E5200 BOX (LGA775) - 295,00

http://sklepwgk.pl/prod26831_Intel_Pentium_Dual_Core_E5200_BOX_LGA775.html

2 - Gigabyte GA-EP31-DS3L (P31) DDR2, GbLAN, ATX - 223,00

http://sklepwgk.pl/prod26322_Gigabyte_GA-EP31-DS3L_P31_DDR2_GbLAN_ATX.html

3 - A-Data DDR2 2048MB (2x1024) PC6400 800MHz Extreme Edition - 121,00

http://sklepwgk.pl/prod16725_A-Data_DDR2_2048MB_2x1024_PC6400_800MHz_Extreme_Edition.html

(wcześniej brałem pod uwagę PDP Patriot Dual LLK 2x 1GB DDR2 EPP 800MHz CL4 ale np. na benchmark itp pojawiaję się nagatywne opinie, że są zrobione na elpidach i są bardziej awaryjne)

4 - Asus EAH3650 Radeon HD3650 512MB DDR3 HDTV/2xDVI PCI-E SILENT - 265,00

http://sklepwgk.pl/prod24726_Asus_EAH3650_Radeon_HD3650_512MB_DDR3_HDTV_2xDVI_PCI-E_SILENT.html

plus oczywiście: (tu raczej nic nie zmienię :))

  • Alps FDD 1,44MB (czarny panel) - 29,00

  • Modecom Harry Black ATX (bez zasilacza) - 111,00

http://sklepwgk.pl/prod25122_Modecom_Harry_Black_ATX_bez_zasilacza.html

razem: 1044,00 zł (oczywiście ze SklepWGK.pl)

posiadam już:

  • zasilacz - MC-400ATX 2.0 PFC (400W) - kupiony jakieś 3 mies. temu,

  • 2 dyski (2 szt.) - Samsung 160GB 7200rpm 8MB SATA2 (HD161HJ ),

  • dvd-rw - jakaś Sony DW-Q31A LightScribe,

  • TUNER TV PCI KWORLD (na chipsecie CONEXANT883)

  • Win XP HE PL SP3 OEM :slight_smile:

A teraz podstawowe dane - komputera używam głównie do: internetu, ściągania oprogramowania itp, html, oraz głównie oglądania telewizji (niestety nie mam miejsca na dodatkowy odbiornik tv w pokoju) oraz filmów. Nie jestem maniakiem gier ale zbliżają się święta i może spr. wreszcie demo Wiedźmina :). BEZ O/C

Potrzebuję CICHY zestaw dlatego wybrałem grafikę na radiatorze, ale mam kilka wątpliwości czy nie będzie się grzała (czytałem opinie na benchmark.pl i są b. różne) - zaznaczam, że b. b. rzadko gram. Dodatkowo można na przód obudowy (wewnątrz) włożyć np. Acutake FAN 92 PWM za 22,00 zł ?!?

Zastanawiałem się też nad grafikami:

ale to trochę ponad budżet, nie wiem czy wykorzystam do czegoś ich moc oraz czy nie będą trochę głośne? (zaznaczam, że nie jestem maniakiem ciszy - niemniej przy oglądaniu filmów praca głośniejszych wiatraków będzie zauważalna).

Prośba o opinie - co sądzicie o podzespołach (1, 2, 3, 4 - jak dla mnie optymalne)? grafika na radiatorze czy może standardowo wiatrak? może DDR 4GB GoodRam CL5.0 (za 161,00zł)? czy GA-EP31-DS3L ma PWM do/dla wiatraków?

Tobi, goodprogram, mati75, plunio7, Adalbert, steemm, adam749, larry.bigl, hevet, Andrew34 itd - co o tym sądzicie? :slight_smile:

Jak dla mnie zestaw OK. Co do grafiki to jak nie zamierzasz robić jej OC to na radiatorze wystarczy, ale musi być dobra cyrkulacja powietrza w budzie.

Grafika z coolerem: (np: 9600gt). Sam ją posiadam i w ogóle jej nie słychać, nawet jak się gra w jakieś gry co dużo potrzebują GPU.

Ma. Wszystkie nowsze mobo mają PWM.

@adam749

Sądzisz, że sama praca (bez gier) będzie powodowała grzanie się karty? (jak wiadomo nadmierne grzanie może powodować restarty komputera)?

Myślałem o zamontowaniu 2-ch wiatraków (w obudowie jest miejsce na 80 lub 92):

(jak na razie najcichsze jakie znalazłem 10dB/2000obr i za rozsądną cenę 14,00 zł)

  • tył (wydmuch) - jw lub np. coś z Arctic Cooling np. Fan 8L (16dB - 15,00 zł)

Niestety nie mam doświadczenia z wiatrakami - dawno nie kupowałem.

A dlaczego tej obudowy się tak uczepiłeś? Ja na Twoim miejscu brałbym raczej jakiegoś Cooler Master Elite 33x z siatką na przedzie i z większymi rozstawami dziur na wentylatory (by 120mm weszło - wolniej a więcej powietrza przerabia).

Acutake to porządne wentylatory więc możesz je brać.

@Adalbert

Obudowę Modecom Harry Black ATX (bez zasilacza) kilka razy już kupiłem i mi się podoba (a mojej drugiej połówce bardziej) dlatego nie szukałem innych :smiley: .

Co do zaproponowanejnp. CoolerMaster Elite RC-334 RC-334-KKN1 (czarna) ATX (bez zasilacza) to też niczego sobie. Pytanie tylko czy ten przedni panel z “dziurkami” daje taki dobry przepływ powietrza wraz z wentylatorem 120mm?!? (np. z Acutake 120)? (te 120 są już bardziej słyszalne/głośne).

Czy zaproponowana obudowa Modecom Harry mniej “przepuszcza” przepływ powietrza? Czy do tej grafiki potrzeba AŻ tak wydajnego chłodzenia (120mm)? Wolałbym zostawić Harry’ego …

Na pewno daje lepszy przepływ powietrza przy mniejszym hałasie. Twój Harry mniej przepuszcza powietrza, ale czy potrzebujesz do swojej grafiki takiego obiegu powietrza (nie jest raczej duża różnica, ale jednak), to już zostawiam do Twojej kontemplacji, bo na to pytanie chyba Ci nikt nie odpowie.

Osobiście radzę CM, chociaż jak drugiej połówce bardziej Harry podchodzi to trudna sprawa, może da się przekonać? :slight_smile:

Z drugiej strony zastanawiam się czy taka bardziej “przewiewna” obudowa (CM 334) nie będzie bardziej przepuszczała dźwięków z wewnątrz np. z BOX’owego wentylatora procka, zasilacza oraz wentylatorów (np. podczas oglądania filmów i tv)??

Pytanie czy przyda się taka cyrkulacja (CM 334) czy czasem nie będzie to na minus tej obudowy.

Obudowa Modecom Harry wydaje się być bardziej szczelna, jak “pudełko” - ale na minus jest ta cyrkulacja (mały wlot powietrza z przodu obudowy).

[dodam, że w obudowie Harry na plus dla mnie jest: chowany port USB, dość duży przycisk start/włączenia i restart]

Zastanawia mnie też kwestia wmontowania wentylatora bezpośrednio na grafikę - jakiś wolnoobrotowy, a co za tym idzie cichy. Czy ktoś z Was na podobnej grafie próbował takich rzeczy czy raczej realizować dodatkowe chłodzenie wentylatorem zamontowanym w obudowie?

Ale za to będzie buda działała jak pudło dudniące. :slight_smile: Prędkość wentyli regulowana jest względem temperatury, a ta przy oglądaniu filmów będzie mała. Ja pozostałbym przy CM.

Co do wentyla bezpośrednio na grafę, to spokojnie takimi plastikowymi “plombami” dokładnie zamocujesz wolnoobrotową 120 i będzie git. Ktoś tutaj na forum to robił chyba.

Nie, po pierwsze w tą płytę DDR nie wsadzisz, po drugie w/w Patrioty są lepsze.

Co do zestawu, dobry.

I co do ew. szumu z procesora, możesz zmienić chłodzenie na Pentagram Karakoru Alcu-120 (90zł), tylko przy wysokich obrotach trochę piszczy.

CL5.0 mówi że to są DDR2, DDR nie miały takiego wysokiego CL max 3.0.

Zawsze wentylator można zmienić np. na Scythe Slip Stream 120mm i nie będzie piszczał.

A jak zmienisz na tak cichą 120 to nawet przykładając ucho ledwo go usłyszysz. :slight_smile:

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i opinie,

Dziś zamówiłem zestaw jak w poście pierwszym i wybrałem jednak obudowę Modecom Harry Black ATX (bez zasilacza) - tu kierowałem się wyglądem (patrzyłem też na CoolerMaster Elite RC-334 RC-334-KKN1 - ze względu na siatkę odpadło - wygrał wygląd :slight_smile: ).

W week poskładam, potestuję i postaram się napisać jakie temp. i hałas są na tym zestawie.

Co do wiatraków to będę musiał tak asekuracyjnie dla uruchomienia cyrkulacji powietrza zamontować: 1 lub 2 szt. - Acutake FAN 92 PWM lub Pro (jak na razie najcichsze jakie znalazłem 10dB, 2000obr - 14,00 zł). Proponowane wcześniej Scythe Slip Stream wg parametrów są jednak trochę głośne (chyba że te 800-1000 obr). Ktoś może używa podobnych wentylatorków i może coś napisać o wydajności vs. głośności (obrotów)? (80 lub 92 mm).