Cięcie filmów

cześć…zwracam się do wszystkich z uprzejmą prośbą o podanie programu jeżeli takowy istnieje który pozwoliłby mi pociąć a następnie ewentualnie połączyć różne kawałki filmów zachowujac przy tym jakość z przed ‘operacji’ cięcia…dodam ze większość filmów mam w formacie avi…

pozdrawiam wszystkich

ewelina

Movie Maker, Sony Vegas, VideoSpin…

Temat był nie raz na forum :wink:

a który najlepszy? próbowałam już kilka i po wszystkich po wycięciu kawałka jakość była bardzo zła…nic nie chce konwertować potrzebuje tylko wyciąć i ewentualnie później połączyć…

pozdrawiam

eve

VirtualDub

Do “cięcia” filmów w formacie *.avi to dobry pomysł :smiley: Natomiast do łączenia ich tylko pod warunkiem, że kawałki będą miały takie same parametry. Jeżeli nie to obróbka materiału łączyć się będzie z jego rekompresją.

Kilka przydatnych tutoriali dla VirtualDub :arrow: np. tutaj

Kilka informacji na temat “cięcia” innych plików multimedialnych:

avi, mpg i vob obsługuje Avidemux

Opis jak wyciąć fragment pliku *.vob za jego pomocą znajdziesz tutaj (do innych formatów instrukcja też może się przydać) :stuck_out_tongue:

Cięcie *.rmvb jest opisane w tym artykule. Niestety program nie jest darmowy :-x

Ewentualnie najpierw konwersja *.rmvb do *.avi. Jak będą z tym kłopoty to poczytaj te artykuły lub zerknij tutaj.

Może w trakcie pracy nad własnym filmem zainteresuje zainteresuje Cię mała aplikacja o nazwie AviSynth.

Wprowadzenie do programu, przykładowe skrypty, itp. znajdziesz w tym artykule.

Na początku wydaje się to bardzo skomplikowane jednak po dokładnej lekturce, odrobinie chęci i eksperymentowania można osiągnąć zadziwiające efekty.

Miejsca gdzie możesz znaleźć wiele informacji odnośnie obróbki mulimediów znajdziesz w różnych serwisach, np.:

:arrow: videoaudio.pl

:arrow: formaty.com

:arrow: :google:

dziękuje GRAND bo program jest świetny jak również wskazówki które mi do niego podałeś ale niestety jest coś z czym sobie nie mogę poradzić a mianowicie po wycięciu kawałka filmu (a zrobiłam dokładnie wszystko z instrukcją) przy ostatnim punkcie jest "save as avi " kiedy to zrobiłam zapisało mi na dysku tą czesc filmu która została ale nie uwierzysz w jakiej wielkosci 72 GB …nie żartuje !!

pozdrawiam

Ewelina

Domyślnie w VirtualDub dla wideo wybrany jest tryb Full processing mode. Co oznacza że bez wybranego kodeka, zapisane wideo będzie ‘nieskompresowane’ i zajmie bardzo dużo miejsca.

Skorzystaj z trybu Direct stream copy. Wówczas wideo zapisane bedzie bez dekompresji/rekompresji.

Jednak w trybie tym edycja (cięcie) możliwa jest tylko od klatki kluczowej.

Interesującym rozwiązaniem jest Smart rendering.

Aby z tego skorzystać musi być najpierw wybrane… Full processing mode, wtedy można wybrać Smart rendering.

Warunkiem działania Smart rendering jest wybranie w Compression… tego samego kodeka (z pewnymi wyjątkami) którym wideo wcześniej było kodowane.

Przy edycji z wykorzystanie Smart rendering, rekompresji poddane zostana tylko niewielkie fragmenty (sekwencje klatek, w miejscach gdzie początek zaznaczenia cięcia wypada na inne klatki niz kluczowe).

Dzieki temu cięcie możliwe jest nie tylko od/do klatki kluczowej.

Napisałem że Smart rendering wymaga tego samego kodeka, ale z pewnymi wyjątkami…

  • dla wideo kodowanego DivX’em (DX50) - oczywiście DivX lub Xvid albo ffdshow VfW (z ustawieniem MPEG-4 bądź Xvid i FourCC DX50),

  • dla wideo kodowanego Xvid’em - Xvid lub ffdshow VfW (z ustawieniem MPEG-4 bądź Xvid i FourCC XVID)

Równie ciekawe jest połączenie działania Smart rendering oraz Curve editor.

Za pomocą Curve editor można zastosować większość filtrów na wybranych fragmentach (a nie na całym wideo) - jeśli dodać do tego Smart rendering, wtedy tylko wybrane fragmenty będą rekompresowane.

:wink: