Ciężar (rozmiar, wielkość) systemu

Vista Business PL

Po instalacji systemu i kilku narzędzi zajmowało to wszystko razem ok. 7 GB. Następnie nie śledziłem tych parametrów ze dwa dni i teraz widzę, że jest:

Katalog Windows: 6,41 GB

Katalog Program Files: 800 MB

Katalog Użytkownika: 200 kB

Razem: 9,19 GB

Rozumie ktoś coś z tego?

Dodam tylko, że tworzenie punktów przywracania czy innych tam kopii bezpieczeństwa jest wyłączone.

to razem daje ponad siedem a nie dziewięć :slight_smile:

Dlatego właśnie pytam. No i poza tym fajnie by było wiedzieć GDZIE i CO to jest te brakujące ok. 2 GB?

może pliki ukryte?

a może zahibernowałeś system i stworzył ci się plik c:\hiberfil.sys?

A plik pagerfile.sys ? zajmuje o 1.5GB do 2GB zaleznie od ustawien.

wlacz widok ukrytych programow, tych z systemu tez oraz pokazywanie rozszerzen znanych program. na bank bedzie plik pagerfile.sys, ktory zamuje duzo miejsca :wink:

C:/Użytkownicy/nazwa/appdata/local/temp ja to usunąłem i teraz mam spokój. temp zajmował u mnie 1.5 gb . teraz jak go usunąłem to nie wiedzieć czemu po 2 tyg działania systemu zajmuje tylko 630 mb .

appdata jest ukryty !!

Tak, miałeś rację. Co to za plik, co zawiera i czemu “puchnie”?

U mnie zajmuje 130 MB, więc na razie to nie jest problem.

To taki Virtualny RAM Visty. Gdy cała pamięć RAM jest w danej chwili zajęta - wtedy Vista przenosi nieużywane dane do pliku wymiany (pagefile), w ten sposób zwalniając pamięć dla danych które powinny jako pierwsze otrzymać wolny obszar RAM. Np. Gdy włączasz grę to zazwyczaj wykorzystanie pamięci sięga 100% - wtedy właśnie Vista zaczyna przenosić zbędne w tym momencie usługi z pamięci RAM do pliku wymiany - aby zwolnić jeszcze więcej pamięci dla GRY.

Rozumiem. A system sam nie opróżnia tego pliku, gdy nie jest już zawartość nie jest potrzebna? Co z tymi danymi dzieje się dalej?

Przecież maszyna była w międzyczasie restartowana, wyłączana, itd. więc RAM nie był już zajęty.

Nic się nie dzieje - ten plik należy kojarzyć jako dynamiczny obszar dla danych - gdy jest on powiększany to potem nie jest zmniejszany gdy już nie jest potrzebny - dzięki temu gdy znowu potrzebny jest takiej wielkości obszar, system nie musi na nowo powiększać pliku wymiany. Te dane z stamtąd nie znikają - tak jak nie znika plik z dysku jak go kasujesz, zostają one nadpisane przy następnym zrzucie obejmującym obszar rozszerzony.

Można oczywiście określić ręcznie parametry pliku wymiany: Właściwości na ikonę “komputer”-> Zaawansowane ustawienia systemu -> Wydajność -> Ustawienia -> Zaawansowane -> Pamięć Virtualna -> Zmień

Dodam jeszcze że plik wymiany nie jest tylko używany jak brakuje ramu - niektóre dane (sterowniki) są w nim umieszczane zaraz przy starcie systemu - więc żeby ci nie wpadło do głowy wyłączyć plik wymiany bo może się to skończyć błędami krytycznymi systemu

mój pagefile.sys zajmuje 2gb żeby S.T.A.L.K.E.R chodził…

a pliku hibernacji niemam

1.Z wiersza poleceń z prawami admina wpisz powercfg -h off

2.Czyszczenie zawartoścli pliku pagefile.sys podczas zamykania systemu.

Start > Run… > regedit > OK lub Win+R > regedit > OK

Przejdz kolejno do:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

wartość “ClearPageFileAtShutdown” ustawiamy z 0 na 1

3.Prawoklik na dysk Visty > właściwości > Oczyszczanie dysku… > wywal bezwzględnie wszystko.

Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia i rady. Teraz już jestem “w domu”. :slight_smile:

Podepne sie pod temat, czy z katalogu Windows mozna cos usunac nie powodujac problemow z dzialaniem systemu. Postawilem Viste na 20GB partycji a sam katalog Windows w tej chwili zajmuje mi ponad 10GB.

Mam Windows Vista Ultimate, moze da sie przejsc bez formata na jakaos okrojona wersje biznes lub enterprise

możesz usunąć większość plików inf ze sterami i czcionki… tapety usunąć bo jedna tapetka zajmuje 1,5mb jako jpg… i nagrania z WMC czyli te 3 apollo 13 itp

może zejdzie około 300-400mb ale inne pliki radze nie wywalać…