CL3 zamiast Cl2,5 lub CL2 przyczyną zmiejszenia częstotl.?

Witam

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się czemu pamięci w moim PC chodzą w Dualu zamiast na 400 to na 333 MHz mimo że same kości są na 400 MHz.

W instrukcji do płyty głównej znalazłem coś takiego:

Aktualnie w PC mam 2 identyczne kości Kingstona 2x256 MB DDR z CL=3 przy 400 MHz. CL=2,5 mają przy 333 MHz i właśnie na takiej częstotliwości pracują.

Możliwe jest że to, że mają CL=3 a nie mniejsze przy 400MHz powoduje, że pracują na niższych częstotliwościach?

Miałem właśnie zamiar kupić jeszcze 2 kości 2x512MB również z CL3 ale tak się zastanawiam czy lepiej dołożyć trochę i kupić kości z CL2,5 lub CL2 przy 400MHz wtedy Dual chodziłby na pełnych 400MHz.

A przestaw w biosie FSB dla pamięci ze 166(333) na 200(400) i zapisz Save i zobacz.

Pomoc książka do płyty głównej.

niestety w biosie nie mam takiej opcji. BIOS komputerów firmowych (mam HP D330m) jest mocno ograniczony.

najprościej byłoby pożyczyć od kogoś 2 kości do duala z CL2,5 lub Cl2 ale nie znalazłem nigodo takiego jeszcze

istotą problemu jest pewnie taktowanie synchroniczne proca a nie CL. sprawdź na jakiej częstotliwości pracuje procesor (zrzut CPU-Z).

cpubb4.jpg

jeszcze zrób dwie rzeczy poszukaj opcji w biosie dotyczącej dzielnika fsb:ddr, oraz wklej zawartość zakładki SPD z CPU - Z.

spd1vf9.jpg

spd2am3.jpg

memoryhf3.jpg

Na trzecim obrazku jest 768 MB RAM (dołożyłem jeszcze 2 kości 2x128 MB PC2700 333 MHz - bez nich i tak Dual chodzi na 333 MHZ zamiast na 400 więc lepiej jak jest 768MB a nie 512 MB RAMu )

co do BIOsu to nie mam nigdzie niestety dzielnika FSB:DDR.

Jak już pisałem wczesniej BIOS jest bardzo mocno ograniczony i niewiele da się w nim zmienić.

Nie ma praktycznie różnicy w działaniu kompa przy zmianie z 512 na 768.

Widać bios ma jakieś własne automatyczne ustawienia i koniec i pozwala przy tym CPU na pracę pamięci z max 166(333).

różnica w pracy przy 768 w porównaniu z 512 MB jest ale zgadzam się z tym że niewielka.

dlatego chce dokupić 2x512 MB i przy 1,5 GB RAM to już będzie odczuwalna poprawa.

niemniej jednak problem jest w wyborze kości pamięci dlatego założyłem ten temat.